Текущее время: 28 мар 2024, 10:45

Часовой пояс: UTC + 2 часа




Начать новую тему Ответить на тему  [ Сообщений: 2193 ]  На страницу Пред.  1 ... 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53 ... 55  След.
Автор Сообщение
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 20 авг 2015, 10:56 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 21 окт 2014, 13:46
Сообщения: 3284
Заброшенные храмы Беларуси
Манументальныя доказы таго, як бальшавікі народ дэхрысціянілі - наперавес з вінтоўкамі, высылкамі і сексотамі. І са спісамі тых, хто хоць словам аказаўся - яшчэ да таго, як гэтая нелюдзь бальшавіцкая ўладу захапіла. У іх рукі трапілі розныя архівы, не кажучы пра нарыхтаваныя "файлікі"..
вось, успомнілася..
Пра Ражанку:
Менавіта на хорах гэтага касцёла я аказалася падчас урока працы. Клас паслалі прыбірацца недзе на школьных задворках, а там былі зарослыя могілкі, а далей - будынак касцёла. Вось ён, аказваецца, які быў:
Изображение
я пра яго тады нічога не ведала, а вакол усё было вельмі зарослае і таму пазней так дзівіла, што ён такі:
Изображение
Дзверы былі адчыненыя, унутры разруха і напэўна вось у гэтай вежы была-ёсьць лесвіца.. Мы, дзеці, падняліся наверх.. Цяпер мне здаеццашто быццам былі над алтаром, але не.. Напэўна, аказаліся дзесьці насупраць вакна-ружы.. Было высока. Вельмі высока.. Падлога была разбітая. І на падлозе ляжаў чэрап.. Як бы чэрап - верхняя частка. І я падумала, што гэта муляж, бо як жа можа быць, каб сапраўдны чалавечы чэрап ляжаў абы дзе.. Ну канешне муляж! Не ведаю што з ім потым сталася - з гэтым "муляжом".. Мо які аднакласнік нават і скінуў.. Не памятаю.
Пра тое, што чарапы могуць ляжаць навалам я даведалася толькі ў савецкім студэнцтве - кажуць, трэ было многа гадзін варыць і тады можна было маляваць..

а вось у гэтай царкве селітра, ці што, захоўвалася.. Склад быў - за савецкім часам.
Царква ў в. Ятвеск.
Изображение


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 22 авг 2015, 11:05 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 21 окт 2014, 13:46
Сообщения: 3284
Шлях Кукабакі-дысыдэнта па турмах і псыхушках пачаўся менавіта з яго абароны Чэхаславачыны: у ваенкамаце ён заявіў, што паверне зброю супраць сваіх, потым занёс ліст з пратэстам у консульства ЧССР у Кіеве. На сустрэчу ў бібліятэцы Кукабака прыйшоў з бел-чырвона-белым значком на грудзях, ветліва ўсьміхаўся, і гаварыў тое, што лічыў патрэбным. Пра пагрозу анэксіі Беларусі Расеяй ён пісаў яшчэ дзесяць год таму, і нават тыя, хто катэгарычна не пагодзяцца зь яго ацэнкай беларускай незалежнасьці («падарунак на Раство»), верагодна, пагодзяцца з аналізам расейскай палітыкі (генацыд, за які нікому не пагражае Гааскі трыбунал, бо ёсьць атамная бомба)
9 мая - День победы Русского фашизма :du_ma_et:
К слову, американский, национальный "плавильный котёл" легко переваривает иммигрантов самых разных конфессий из самых разных стран. И американский патриотизм от этого лишь крепнет. Но для Русского фашизма расистского, по сути, такой подход из области ненаучной фантастики.
О нравственном облике ветеранов.
Начну издалека. Представьте следователя описывающего имущество арестованного, или вертухая проводящего обыск. То, что кажется, ему полезным он забирает себе, "для дома для семьи". Ненужное - заносит в опись Ваших вещей.. И Вы, абсолютно бессильны. В моём случае такими были: ст. следователь Могилёвской прокуратуры Пичугов и зам. Начальника лагеря в г. Новополоцке майор Косяк. Скажете - воры?! Абсолютно верно. Но случай "частный". Теперь представьте огромную банду, ограбившую тысячи или миллионы людей. Банда арестована. Деньги и награбленное имущество изъято. Списки большинства пострадавших также в наличии. Как следует поступить?! Слышу презрительное: "Такие глупые вопросы!".
Если подойти к проблеме формально - юридически, то огромной бандой, ограбившей русский народ на оккупированной территории, была Гитлеровская Германия. И коль "банда" арестована, а имущество конфисковано, то, было бы справедливо распределить его среди наиболее пострадавших. Это в теории. А как было на практике?!
Как известно генералы и полковники, в массе не только не пострадали, но и приумножили свой достаток за войну. Они вовремя эвакуировали свои семьи, и снабжались не в пример народу. А из побеждённой Германии грузовиками и эшелонами везли награбленное имущество себе. Хотя по праву, оно принадлежало пострадавшему населению. Приведу несколько примеров из недавно раскрытых "государственных секретов", не вошедших в Сталинско - Брежневскую историю.
В январе 1948 года оперативники МГБ провели обыски на квартире и даче Жукова. Обнаружили там 194 предмета ценной мебели, 483 шкурки пушных зверей, 4 тыс. метров ткани, 44 ковра и гобелена, 55 музейных картин, 7 ящиков с хрусталем и фарфором и большое количество богато изданных книг на немецком языке, которым ни маршал, ни его близкие не владели.
Начальник госбезопасности в советской оккупационной зоне, будущий председатель КГБ Иван Серов, поселился в бывшем особняке Геббельса. Личной властью он распорядился не сдавать в казну 80 млн. рейхсмарок, найденных в подвалах рейхсбанка, и, пока эта валюта еще имела хождение, успел бесконтрольно потратить 77 миллионов "на оперативные нужды".
Член Военного Совета (политкомиссар) Группы советских войск в Германии генерал-лейтенант Константин Телегин получил 25 лет лагерей за то, что отправил на родину, в Новосибирскую область, целый эшелон трофеев. Видимо, "посылка" была не первой, поскольку следователи изъяли у него 16 килограммов изделий из серебра, 218 шерстяных и шелковых отрезов, 21 охотничье ружье, старинный фарфор, французские и фламандские гобелены XVII-XVIII веков.
У генерал-лейтенанта Владимира Крюкова и его жены, певицы Лидии Руслановой, конфисковали два "мерседеса" и "хорьх-951" (такой же, на каком ездили Геринг и Розенберг), 132 картины русских художников, ранее похищенных нацистами из советских музеев, 107 килограммов серебряных изделий, 35 старинных ковров, бриллианты, гобелены, антикварные сервизы, меха, мраморные и бронзовые скульптуры, 312 пар обуви, 87 костюмов, а также... 78 оконных шпингалетов, 16 дверных замков и 44 велосипедных насоса!
Начальник берлинского оперсектора МВД генерал-майор Алексей Сиднев присвоил около ста золотых и платиновых изделий, среди которых была уникальная дамская сумочка из золота, а также 600 серебряных вилок и ложек, пять уникальных гобеленов, 50 ковров, 32 шубы, 1500 метров ткани, 296 предметов одежды, 78 пар обуви, 405 пар дамских чулок, 178 меховых шкурок. Все трое входили в окружение Жукова.
В 1951 году собиравший компромат на "маршала Победы" министр госбезопасности Виктор Абакумов сам был арестован. При обыске у него тут же обнаружилось трофейное золото, бриллианты, картины, гобелены, плюс чемодан немецких подтяжек.
Из личного опыта.
После войны пошел в школу. Родители погибли, бабушка - инвалид. Пришел в первый класс: в лаптях, пальтишко из перешитой немецкой шинели и в буденовке. Из школьных принадлежностей: огрызок карандаша и самодельная тетрадь из коричневой обёрточной бумаги. А вокруг офицерские детишки в трофейных шубках, ботиночках, меховых шапках; и с новыми, пахнущими типографской краской учебниками. И главное, детишки эти; упитанные, сытые и ухоженные. А как питались мы? На солдатской помойке бабушка собирала картофельные очистки, и где что давали колхозники (сами нищие), как плату за какую-нибудь работу. Ранней весной мы собирали на колхозных полях перегнившую картошку и пекли "блины" из крахмала. И ни у одного чиновника не появлялся интерес: Как выживают в "освобожденной" стране маленький человечек и больная, пожилая женщина - пережившие в оккупации бомбёжки, обстрелы, зачистки, облавы? И так выживали тысячи и тысячи простых людей моего поколения.
Русские офицеры - "слуги народа", по своей психологии оказались обычными ворами и грабителями. В моральном плане ничуть не отличаясь от Гитлеровских фашистов. Кремлёвская власть их прикормила, и всю оставшуюся жизнь они оправдывают и защищают антинародный Русский фашизм. Даже сегодня не стыдятся портреты Сталина демонстрировать. Даже выехав на жительство в Европу или США, эти "патриоты" не стыдятся выстраиваться в очередь за подачками перед русскими посольствами, в юбилейные даты. Чего же тогда удивляться, если их сыновья и внуки разграбили собственную страну, не меньше чем послевоенную Германию, как только представилась такая возможность при Ельцине и Путине.


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 25 авг 2015, 09:28 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 21 окт 2014, 13:46
Сообщения: 3284
Піша вядомы кіеўскі журналіст Віталь Портнікаў.
Беларусь асуджаная на Эўропу
24 гады таму беларускі парламэнт адразу пасьля ўкраінскага абвясьціў дзяржаўную незалежнасць сваёй краіны.

Для беларусаў гэта было яшчэ больш нечаканае рашэньне, чым для ўкраінцаў. Прыхільнікі дзяржаўнасьці ў гады перабудовы не складалі большасьці ў грамадзтве. Намэнклятура трывала ўтрымлівала пазыцыі ў кіраваньні краінай. Больш за тое, насельніцтва Беларусі было яшчэ больш савецкім, чым гэтая намэнклятура,— што і выявілася праз тры гады, калі першым — і пакуль апошнім — прэзыдэнтам краіны быў абраны аўтакрат і папуліст Аляксандар Лукашэнка.

Ці можна сьцьвярджаць, што для беларускага народу рашэньне аб незалежнасьці было заўчасным і прывяло да палітычнага і эканамічнага тупіку? Я б не спяшаўся з такімі заявамі. Так, практычна ўсе гады існаваньня Беларусі яе лідэры — спачатку прэм’ер Вячаслаў Кебіч, а потым Лукашэнка — гандлявалі беларускім сувэрэнітэтам ў абмен на захаваньне той маргінальнай эканомікі і грамадзкага жыцьця, якія да гэтага часу захоўваюць Беларусь у выглядзе савецкага музэя. Так, у беларускага грамадзтва не хапіла сіл для сур’ёзных рэформаў і адмовы ад савецкага досьведу. Так, Беларусь апынулася саюзнікам аднаго з самых агідных рэжымаў сучаснага сьвету. Так, саюз з Расеяй пагражае ня толькі сувэрэнітэту Беларусі — ён пагражае культуры, мове, самой душы самабытнай краіны. Таму што «саюзьнікі» ставяцца да ўсяго беларускага — як да ўсяго ўкраінскага — з адкрытай пагардай. Яны гатовыя плаціць менавіта за тое, каб сапраўднай эўрапейскай Беларусі ня ўзьнікла.

Але гэтая Беларусь паўстане менавіта таму, што гадзіньнік імпэрыі адлічвае апошнія гады да краху. У Беларусі няма выбару паміж Расеяй і Эўропай — нават калі большасьць грамадзян гэтай краіны гэтага яшчэ не разумее. Проста Расея неўзабаве перастане ўтрымліваць Беларусь, паміж дзьвюма краінамі пройдзе сапраўдная мяжа, расейскія войскі пакінуць тэрыторыю гэтай краіны — таму што ў Масквы ня будзе больш грошай на гэтую забаўку.

Беларусі давядзецца разгарнуцца на Захад і пачаць рэфармаваньне краіны. Беларусь асуджаная на сяброўства ў Эўразьвязе і НАТО — хоча гэтага сёньня яе насельніцтва ці не. Беларусь асуджаная на абарону сваёй мовы і адмову ад «саўка» — хоча гэтага сёньня яе насельніцтва ці не. Беларусь асуджаная на саюз з Польшчай, Украінай і Літвой — а не на саюз з Расеяй і Казахстанам. Зусім ня мае значэньня, што з гэтай нагоды думаюць сёньня ў Менску. Важна тое, што беларусам скажуць гісторыя, эканоміка і геаграфія.

Публікацыя паводле сайту espreso.tv.

Цитата:
Зусім ня мае значэньня, што з гэтай нагоды думаюць сёньня ў Менску. Важна тое, што беларусам скажуць гісторыя, эканоміка і геаграфія.

Рыхтык, я - гэты Портнікаў.. Проста цытуе - чаму мы Літва. :-)


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 26 авг 2015, 07:42 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 21 окт 2014, 13:46
Сообщения: 3284
Ад савецкага калхозніка да польскага прафесара:
у чэрвені 1941
У чэрвені 1941 года Сяліцкага мабілізавалі ў мястэчка Будслаў на будоўлю другой чыгуначнай лініі. З ім былі іншыя мікулінцы. Жылі ў вагонах. Так прапрацавалі тры тыдні, пакуль па іх не прыйшлі: 20 чэрвеня мікулінскіх хлопцаў забралі чэкісты. Хапун ужо ішоў. Хлопцы нават бачылі, як цягнікі з людзьмі ішлі на ўсход.
«Нас прывезлі ў родную вёску і, не спыняючыся, павезлі вуліцай далей. Адусюль выбягалі людзі і са слязьмі жагналі нас. Сэрца маё балела, нешта сціскала горла. У хлопцаў побач таксама паказаліся слёзы на вачах. Але ў мяне вочы былі сухія… Мы дзівіліся, чаму мы не спыніліся ў Мікуліне, а таксама чаму на вуліцы не ўбачылі нікога з нашых сем’яў. Праз пэўны час мы абагналі некалькі фурманак. На адным возе я пазнаў сваю коўдру і падушку. Іншыя таксама пазналі свае рэчы на іншых вазах. Мільганула страшная думка: нашых бацькоў вывезлі. Больш сумна зрабілася. Мы думалі, што толькі нас пасадзяць у турму».
На станцыі Княгінін хлопцаў перасадзілі ў вагон. Там былі і іх родныя. Цягнік паехаў на ўсход, у Алтайскі край.
Тут Францішку давялося зрабіцца пастухом. Затым ён стаў трактарыстам у саўгасе. Жылося холадна і голадна.
Калі ў 1941 годзе Сяліцкіх вывезлі ў Сібір, «мая польская мова была яшчэ вельмі няправільная, паколькі я нарадзіўся і выхоўваўся на мове беларускай, і скончыў тады толькі 7 класаў вясковай школкі», — узгадваў пазней Францішак. Каб вырвацца з сібірскай галечы, ён назваўся палякам і ў 1943 годзе ўступіў ў шэрагі І Дывізіі пяхоты імя Тадэвуша Касцюшкі, якая фарміравалася пад савецкім кантролем з палякаў.
«Калі маці адпраўляла мяне ў войска, са слязамі казала: «Памятай, сынку, ты мусіш вярнуцца з вайны жывым. Ты мусіш застацца па вайне цэлым і забраць нас адсюль, бо мы згінем у тых гарах так далёка ад дому».
Аднак, на вайну ён адразу не трапіў: яго адправілі вывучыцца на шафёра, затым былі яшчэ палітычна-выхаваўчыя курсы.
Праўда, калі ў 1943-м Францішак ехаў з Алтая, то не быў пэўны, што стварэнне польскай дывізіі ёсць чымсьці рэальным. Маўляў, гэтыя ж Саветы толькі-толькі праводзілі рэпрэсіі. Сумневы зніклі, калі ён убачыў жаўнераў у польскай форме.
У 1944 Сяліцкі адправіўся на захад. Пачалося Варшаўскае паўстанне. У верасні стаялі пад польскай сталіцай. Францішак быў кіроўцам. Яго дывізія была сярод першых, хто ўвайшоў у вызваленую Варшаву ў пачатку 1945.
Пасля вайны, ужо ў Польшчы, ён быў звольнены з войска падчас палітычных чыстак, якія праводзіліся ва ўзброеных сілах Польскай народнай рэспублікі ў 1948 годзе. Хаця даслужыўся да звання капітана


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 28 авг 2015, 08:27 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 21 окт 2014, 13:46
Сообщения: 3284
Авторитаризм очима карикатуристів.


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 31 авг 2015, 08:04 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 21 окт 2014, 13:46
Сообщения: 3284
Изображение
Бачыў на сайтах паведамленні аб тым, што ў зоне антытэрарыстычнай аперацыі быў цяжка паранены беларус з пазыўным «Тарас». Не мог уявіць… і не магу дагэтуль.
Мы не былі сябрамі. Хутчэй — «старымі знаёмымі», бо ведалі адзін аднаго з юнацтва. А менавіта, з маіх шаснаццаці гадоў. Алесь быў на год за мяне старэйшы.
Мы пазнаёміліся пры канцы 90-х, у тусоўцы такіх жа падлеткаў, якія захапляліся «цяжкай» музыкай і шукалі сэнс жыцця. У Берасці тая тусоўка звалася «Зялёнкаю».
Збіралася часамі па 100—120 маладзёнаў адначасова. У Алеся тады былі вельмі доўгія патлы, ледзь не па самае «німагу». Гэта ўжо потым, калі былі мы разам з ім удзельнікамі адной з нацыяналістычных арганізацый з вайсковым ухілам і кватаравалі ў Менску напярэдадні чарговага «Маршу Свабоды», ён атрымаў загад пастрыгчыся. Загады не абмяркоўваліся, таму рушылі з ім у цырульню — вядома, шукалі такую, дзе прымалі валасы за грошы. Мы існавалі ў «спартанскіх» умовах, і грошай заўжды бракавала. Аднак прадаць валасы не ўдалося.
Маім першым уражаннем ад Алеся было — звычайны «нефер» з мікрараёна. Я быў сябром «Маладога Фронту», а Алесь цікавіўся ўсім што было, так бы мовіць, «пад забаронаю». І вось, неяк Алесь звярнуўся да мяне менавіта «па гэтай тэме»…
Метады Маладога Фронту нам падаваліся занадта лагоднымі, таму мы пайшлі ў «спартова-патрыятычную арганізацыю». Менавіта там мы сталі з Алесем пабрацімамі. Тады ён узяў сабе псеўду «Смерч».
Далей — шматлікія «вышкалы» (трэніроўкі ў палявых умовах), харч з аднаго казана, вогнішча, песні да адбою. Алесь і вывучаў ўсходнія адзінаборствы, і файна граў на гітары). Жыццё пад адным дахам на канспіратыўных кватэрах, выкананне «дробных абавязкаў беларускага нацыяналіста» ў начных гарадах Беларусі, пазменнае тыражаванне відэакасэт з запісамі незалежнай дакументалістыкі і музыкі… Нават ахова ад правакацый адной з рэдакцый незалежных газет на пачатку 2000-х… Усяго хапала.
Памятаю, неяк закінуў лёс на футбольны «Кубак Свабоды» што праходзіў пад Барысавам, і Алесь адразу ж зрабіўся форвардам нашай каманды.
Аднак, неўзабаве мяне паклікала вучоба. І нашы шляхі разышліся на гады.
Наступная «доўгатэрміновая» сустрэча адбылася… на маладзёвым хрысціянскім летніку. Я і сам там апынуўся нечакана для сябе, і Алеся бачыць там было нечакана, бо ён у маладосці даволі сур’ёзна цікавіўся акультызмам і містыкай. Аднак, як высветлілася, на той час Алесь ўжо з год наведваў адную і тую ж баптысцкую царкву, якую наведвае і мая маці. А праз нейкі час ён запрасіў мяне на сваё воднае хрышчэнне. Я зразумеў: чалавек знайшоў сябе. А магчыма, і нешта нашмат большае ў жыцці.
Пасля снежаньскіх падзей 2010 года я зноў ўцягнуўся ў грамадскую дзейнасць. І зноў сутыкнуўся з Алесем. Ён быў адным з каардынатараў «Маўклівых серадаў» у Берасці. У снежні 2011 года яго расшуквалі за заклік выйсці на цэнтральную Яліну горада і падчас выступу Лукашэнкі скандаваць «Сыходзь!», а под бой курантов — «ШОС».
Пасля гэтага маму Алеся дапытвалі супрацоўнікі КДБ. Як ён расказваў, пагражалі звольніць з работы. Алеся крайне абурыла гэта — як можна чапаць, мучыць маму?
А апошні год… Раз-пораз ён нешта выкладаў ў сацыяльных сетках, недзе ставіў «падабайкі», рабіў рэпосты. Нячаста, але ўсё ж прысутнічаў ў скайпе. Інтэрнэт стварае ўражанне, што чалавек побач, а ён можа быць так далёка…
Ён быў ідэалістам. Ён быў… А для мяне — ён застаецца. Стаіць перад вачыма як чалавек са сваім лёсам, эмоцыямі, пошукамі. Проста — яшчэ адно сэрца на алтары Свабоды.
Аляксандр Ахмач


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 05 сен 2015, 06:34 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 21 окт 2014, 13:46
Сообщения: 3284
Вы толькі паляньце на гэтага хлопчыка, які ў 12 год паступіў у медыцынскі універсітэт:
Изображение
смайл "замілаваньне"..
Цитата:
— Як перспектыўны спартсмен, ты праходзіў ДНК-тэставанне. Раскажы, што сказалі генетыкі?
— Так, я праходзіў генетычную экспертызу індывідуальных асаблівасцяў чалавека ў Інстытуце генетыкі і цыталогіі Нацыянальнай акадэміі навук Беларусі. Калі даслоўна, то ў заключэнні было сказана наступнае:
«У генатыпе спартсмена прысутнічаюць важныя рэдкія варыянты генаў, патрэбныя для дасягнення высокіх спартыўных вынікаў».
У іх ліку — генатып A/A па гену MB, вельмі рэдкі генатып, які забяспечвае назапашванне малекулярнага кіслароду і перадачу яго акісляльным сістэмам клетак; генатып R/R гена ACTN3, які сведчыць аб хуткасна-сілавых здольнасцях чалавека; генатып 4b/4b па гену eNOS, асацыяваны з праявай трываласці і гэтак далей. Вядома, прыемна ўсведамляць, што я атрымаў у спадчыну добры генетычны код. Але на адны гены ніколі не спадзяваўся. Высокія вынікі ў плаванні могуць быць дасягнуты толькі прафесійным, сістэмным падыходам да трэніровак і спаборніцтваў. Менавіта секундамер заўсёды вызначыць твой ўзровень падрыхтоўкі, якія б генетычныя тэсты ты ні праходзіў.
— Выбіраючы будучую прафесію, чым ты кіраваўся? Чаму медыцына?
— Мне з самага ранняга дзяцінства хацелася быць карысным свету і людзям. Я ўпэўнены, што стаўшы доктарам, змагу ўвасобіць у жыццё сваю мару. Мне вельмі падабаецца біялогія, асабліва анатомія чалавека, і хімія. Доўгімі гадзінамі магу вывучаць стан чалавечага цела, чытаць пра дасягненні медыцынскай навукі, новыя метады лячэння хвароб


Маё дзіця таксама казала, што вынайдзе цудадзейны лек.. Але ж вось у гэтага хлопчыка былі разумнейшыя бацькі. Яны "ужо з года" прывучылі яго "кожны дзень плаваць у ванне па некалькі гадзін". І здаецца ж, у кожнага ў краіне ёсьць ванна..


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 11 сен 2015, 08:55 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 21 окт 2014, 13:46
Сообщения: 3284
Цитата:
Революція дуже інерційна річ. Її важко почати, але й закінчити вчасно теж нелегко. Різні верстви, що ламали антинародний лад разом, по-різному бачать, яким повинен бути лад «народний». Великий капітал вважає, що відбулася революція, коли зламано диктатуру однієї партії чи одного клану. Середній клас бачить метою - демонополізацію, конкуренцію, свободу особистості й закон. Націоналісти вважають, що представники окремих націй невиправдано багаті, і жадають національної справедливості. Люмпен чекає доброго диктатора, який відбере все в заможних і роздасть незаможним. Людина з рушницею бажає, щоб усі слухалися саме її, людину з рушницею. А є ще субпасіонарії, яким узагалі влада не потрібна, а потрібна анархія, війна і повноцінна можливість грабувати.

Там тэкст пра Ўкраіну, але й пра нас - людзін розных верстваў.. Якія разам перажылі савецкае зверства.. Мы ўсе зараз такія перажаваныя..
У гэтай цытаце анёлкам - сярэдні клас нехта. Не раб і не пан.. І не хлус.
адтуль:
Цитата:
питання, що хвилює багатьох істориків: чому первісна людина, яка вільно й сито жила збиранням і полюванням, змінила життя на гірше? Чому добровільно підпорядкувала себе паразитарному класу воїнів і правителів, що не виробляють продукту, погодившись гарувати по 20 годин на добу, їсти одноманітну їжу і жити в антисанітарних умовах міст-держав? Головна причина, вважає Даймонд, - захист життя і майна від зовнішнього ворога, який убивав, грабував і забирав у рабство. І за це благо доісторична людина готова була поступитися і волею, і ситістю.

Адказ на тое, чаму ВКЛ наша Радзіма, а не каліта русска-маскоўская, якая проста прадоўжыла торг паняволеным народам.. Ды яшчэ пад гаслам хрысціянства - самага правага і слаўнага.


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 12 сен 2015, 06:11 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 21 окт 2014, 13:46
Сообщения: 3284
вата пра ната


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 13 сен 2015, 10:03 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 21 окт 2014, 13:46
Сообщения: 3284
1 верасня адсвяткаваў 50-годдзе дзеяч беларускага адраджэння і прадпрымальнік Алесь Гуркоў. Напярэдадні юбілею спадар Алесь распавёў «Нашай Ніве» пра беларускае падполле 80-х, бізнэс у 90-я і аптовыя склады, якія ахоўвала Беларускае згуртаванне вайскоўцаў

Цитата:
Аднойчы я счапіўся з выкладчыкам наконт Вялікага Княства Літоўскага. Той казаў, што ніякага дачынення да беларусаў княства не мела. Дык я на яго накатаў скаргу ў парткам інстытута, і потым на паседжанні яны на поўным сур’ёзе тую скаргу разглядалі», — смяецца Гуркоў


Изображение
Купалле — Алесь на першым плане, за ім — цяпер ужо ўніяцкі сьвятар а. Андрэй Абламейка, за імі — выглядвае бард-паэт Сяржук Сокалаў-Воюш


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 14 сен 2015, 07:39 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 21 окт 2014, 13:46
Сообщения: 3284
Кажа Давыдзька:
«Што гэта за братанні ўкраінскіх і беларускіх фанатаў? Вось тут у «Народнай Волі» гэтыя ружовыя соплі пра матч у Львове. Што гэта за салідарнасць беларусаў і супраць каго? Што ім зрабіла Расія?
Мяне зараз цікавіць гэтая маленькая частка людзей. Што гэтыя юныя манкурты маюць супраць Расіі, супраць сённяшняй расійскай моладзі, супраць культуры расійскай? Што, на нас пруць іх танкі?
Чаму нашу краіну прадстаўляюць юныя нацысты? Куды глядзіць Беларуская федэрацыя футбола?»

Изображение
от жа пра нац'ідэю беларускую і сляпы, і глухі разважаюць..
1. Сляпы гэты чалавеча, бо не бачыць таго, што зрабіла РФ, правапераемніца СССР, Украіне. РФ забіла тысячы і тысячы - фізічна, пакалечыла - дзесяткі тысяч, і пашкодзіла мазгі мільёнам украінцаў. "Сваіх", канешне, сотню мільёнаў таксама не пашкадавала.. Сваіх масква ніколі не шкадавала. Сваіх - так званых, русскіх ды русскаязыкіх - як гэта ў русі прынята.
2. Расейская культура даўно знішчана бальшавікамі і зараз нельга казаць пра культуру расейскую, а можна казаць толькі пра культуру савецка-русскаязыкую.
Калі пан Давыдзька святкуе перамогі арміі пад сцягам колеру суцэльнай крыві, то ён сам ёсьць манкуртам і проста звычайнай прыладай ў руках камунафашыстаў, якія вельмі ўдала перабудаваліся - у пэўны час.. Вось жа сапраўды - мала ім было стаць сталбавымі дваранкамі.. Захацелі зноў стаць марскімі ўладычыцамі - а гэта пуць да разбітага карыта, як вучаць нас тыя ж рускія казкі..
А танкі тэлехунтаўскія расейскія - пруць. Адзін танк называецца "Давыдзька". Перафарбуецца ж ў нашчадка шляхціча абавязкова.. У танкаў тэлехунтаўскіх гэта абавязковая опцыя.
3.Нацысты, згодна Давыдзькі, гэта тыя, хто славяць незалежнасьць і сувернітэт Беларусі? Ну што яшчэ можа сказаць рота-танк?


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 14 сен 2015, 17:00 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 21 окт 2014, 13:46
Сообщения: 3284
Цитата:
Pessimist 46 минут назад
Как на мой взгляд, все выше сказанное можно по умолчанию применить и к нам. К сожалению на сегодняшний момент, для нас основным ориентиром в будущее стала чарка — шкварка, как национальная идея.

Я не разумею пра якую чарку ўвесь час вядзецца - у нас што - у кожнай кватэры самагонны апарат? Колькі кабанчыкаў на кожныя 100 гарацкіх кватэр трымаецца? Колькі пенсіянерак жыве ў вёсках і ці здольныя яны ўжо трымаць тых кабанчыкаў. І няўжо не ясна, што гэтыя звычка спадзявацца найперш на сябе і ёсьць якраз доказам неспадзяваньня на халяву. А гэтая псеўда халява і яе культ патрэбны толькі той уладзе, якая прыйшла на тле саўка. Чаму яна тут існуе? Што яе корміць? Няўжо хай-тэкавая свінаферма, якую ізраільцяне пабудавалі - для нашага рэжыму, недзе па дарозе на Любань? :-)


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 15 сен 2015, 11:00 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 01 сен 2010, 22:17
Сообщения: 4680
аліна писал(а):
Я не разумею пра якую чарку ўвесь час вядзецца ...

;;-))) мадам не ходит в магазин? и мимо детской площадки во дворе после девяти-десяти часов вечером?


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 15 сен 2015, 21:25 
Не в сети
Малиновые штаны

Зарегистрирован: 13 окт 2013, 12:36
Сообщения: 374
Obyvatel писал(а):
аліна писал(а):
Я не разумею пра якую чарку ўвесь час вядзецца ...

;;-))) мадам не ходит в магазин? и мимо детской площадки во дворе после девяти-десяти часов вечером?


У меня в районе не пьют на детской площадке, возле подъезда или в подъезде. Для того что-бы решить этот вопрос не обязательно быть крепким мужиком. Есть статья о запрете распития спиртных напитков в общественном месте. Есть милиция. Я решал вопрос без милиции. Пьяницы не сверхчеловеки и очень уязвимы в момент налития стакана и употребления.
На дороге к магазину пьяницы кучкуются в поисках денег, но ведут себя очень тихо. В любой стране они есть и где-то кучкуются. :-)


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 15 сен 2015, 21:51 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 01 сен 2010, 22:17
Сообщения: 4680
msisimba писал(а):
У меня в районе не пьют на детской площадке, возле подъезда или в подъезде. Для того что-бы решить этот вопрос не обязательно быть крепким мужиком.

да, бывает и такое, что детская площадка далеко от магазина :-), пан msisimba у вас круглосуточное дежурство что-ли? :smu:sche_nie:

Цитата:
Есть статья о запрете распития спиртных напитков в общественном месте. Есть милиция.

вот я вас прошу, не для себя лично, а ради эксперимента, подежурьте месяц на ст. м Каменная горка :-) но так чтобы с милицией (все должно быть по закону), после отдохните с недельку-две, а потом снова туда, проверить результат.
по моим наблюдения картина не меняется.

Цитата:
Я решал вопрос без милиции. Пьяницы не сверхчеловеки и очень уязвимы в момент налития стакана и употребления.

это как-то не по-европейски, право :-) вот в Америке, там тоже негров линчевали, а теперь посмотрите что они делают с белыми... даже президента из своих выбрали :-)

Цитата:
На дороге к магазину пьяницы кучкуются в поисках денег, но ведут себя очень тихо. В любой стране они есть и где-то кучкуются. :-)[/quote]
ну ей-богу, я же и не утверждал, что мы в этом смысле какие-то особенные :smu:sche_nie:


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 20 сен 2015, 15:03 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 21 окт 2014, 13:46
Сообщения: 3284
Цитата:
кум 32 минуты назад
Поймал себя на мысли: боюсь, что придёт счас поручик Рже.. Монро и всё опошлит: «ну вот, а беларусы не такие, я всегда говорил...» )))

Гэта не беларусы "не такія", гэта горад беларускі - не такі. Супольнасьць акупантаў усё разглядае ў якасьці спажывы.. Вось такое і мастацтва жыць - на выхадзе. Не такое.


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 22 сен 2015, 09:13 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 21 окт 2014, 13:46
Сообщения: 3284
minchanka 16 минут назад
Цитата:
Танец девочки понятен — кайф от превосходно выполненной работы.

:sh_ok:
Цитата:
Из воспоминаний М.А. Цыгельницкого
«По решению городского комитета партии я был назначен руководителем дружины ГАИ. Городским ГАИ командовал майор Простяков. Когда возили взрывчатку, мы с Простяковым сопровождали «летучку» подрывников. Перед началом взрыва объехали все посты, перекрывающие все дороги в центр города к Советской площади.
Никто не знал, в какую сторону рухнет костел. Справа здание Дома союзов с трещиной, оно бы развалилось. И Дворец текстильщиков слева. С тыльной стороны ближе всего был Стройтрест. Если бы костел лег, то и он бы лег. Военные саперы наши не рискнули, ни гродненские, ни минские. А ленинградцы работали. Дед-прораб, еще два-три рабочих и водитель.
Взрывала костел девочка-вундеркинд из Лениниграда. Она единственная в Советском Союзе была такая – подрывник высшего класса. Маленького росточка, очень маленькая. Она приходила, садилась на корточки – у нее такой блокнотик был малюсенький – считала угол бурения и глубину шурфа. Она рассчитывала, давала угол прорабу. Тот начинал бурить шурф в заданном направлении. И когда уже направление шурфа было, тогда продолжали бурить солдаты. Их позвали на помощь, потому что там стены были по 4-5 метров.
Ночью, где теперь магазин «Батория», ближе к институтскому зданию, поставили бронетранспортеры. Собралось все областное и городское начальство с военными представителями. Из всех близлежащих домов в округе жителей выселили.
После того, как мы объехали посты и доложили, что город перекрыт – все начальство ушло в БТР-ы, все до единого. И это дитё маленечкое, она пошепталась с дедом-прорабом, и пошла одна в начиненный заминированный костел проверять взрыватели. Напротив, где скверик, прожектора подсвечивали, там стояли два киоска. От Дома союзов был забор.
Когда она сказала, что все в порядке, они вышли с прорабом на центр Советской площади. Мы с Простяковым стояли на входе в скверик. На всякий случай танковые шлемы одели, вдруг кирпич какой. А она с дедом в открытую стояла, никаких шапок. Дед крутанул машинку…
Сразу – огонь по кругу. Костел приподнялся и стал медленно оседать, складываться внутрь. Настолько она точно рассчитала, что он ни в одну из сторон не падал.
Когда все закончилось, это дите вскочило на шею деду, и они плясали на площади...»

Ну і брэдні.. Цікава б паслухаць і маёра Прасцякова. А таксама, чаму я - акцябронка, піянерка і камсамолка ні разу не чула пра гэтае гераічнае малюсенькае дзіцё? "Танец дзевачкі паняцен" - гэта таксама за межамі. За межамі гэта чалавечага глузду. Думаю, што якраз у галаве гэтага дзіцячай дзевачкі-падрыўніцы храмаў сышліся пэўныя паралелі - нацызма і фашызма. Цудоўны прыклад. Імя прараба і ягонай унучачкі - разам з іх натхняльнікамі - павінна быць напісана залатымі літарамі - каб ведаць у твар таго, хто скіне "бомбу на Варонеж".
У Пінску ж таксама ўзарвалі "карабель над Пінай". Хацелі ўзарваць і Калегіум - мінскія казалі, што многа фарбы трэба - а давайце ўзарвем.. А плошчу з Леніным(пазнейшым) спецыяльна забудоўвалі так, каб цэрквы, касцёлы не чыталіся.. І вуліцу Леніна(дагэтуль так вуліца завецца. каб яна спрахла назаўсёды, гэта мумія - разам з адэптамі) таксама планавалі ўсю забудаваць 5-павярховікамі.. А потым вырашылі - лепш храм узарваць, напэўна..
=================
Вельмі цікавіць імя спецыялісткі - разам з усёй групай "падобных ёй, актывістаў".. Пра што можна казаць, калі нават 50-гадовая гісторыя схавана, бы смерць кашчэева.. :-( Гугал мне пакуль не дапамог.
Сустрэлася гэтая "спецыялістка з Ленінграда, якая адна ў Саюзе можа разлічыць, колькі патрэбна выбухоўкі ды дзе яе закладаць, каб знішчыць пабудовы, але не пашкодзіць навакольных дамоў і помніка загінулым у вайну" ва ўспамінах Вадзіма Баршчэўскага, брата Лявона Баршчэўскага - у Полацку:
Цитата:
Спецыялістка сапраўды прыехала. Побач з ёю старшыня полацкага гарвыканкама Н. Кляпацкая выглядала мажнаю самаўпэўненаю бабаю. Гаварылі, што яна нарадзілася ў Белгарадзе-Днястроўскім, скончыла Рослаўльскі механічны тэхнікум, працавала слясаркай і кантралёркай-нарміроўшчыцай. Потым за нейкія заслугі трапіла ў партыйна-наменклатурныя абоймы, дасягнула высокіх пасадаў і разам з падобнымі актывістамі ініцыявала знішчэньне аднаго з найпрыгажэйшых помнікаў архітэктуры
-
экскурсія №4
После восстания 1830-31 гг. католические храмы российские власти закрывали, тогда и собор св. Стефана переосвятили в православный Николаевский собор. В Варшаву вывезли часть церковных ценностей и картины, орган отправили в Вильно, где он и сейчас исправно работает в соборе св. Яна при университете. Николаевский собор был первоначально корпусным, а затем кафедральным.
Николаевский собор своими башнями главенствовал над площадью, поэтому его решили укоротить и разобрали два яруса колоколен. Были уничтожены старинные часы с боем, возвещавшие полочанам о неумолимом ходе времени. Между обезглавленными башнями повесили огромный портрет Сталина, облепив его гирляндами лампочек, а ниже портрета из электролампочек был сделан лозунг "Пролетарии всех стран, соединяйтесь!".
В годы фашистской оккупации собор действовал. В 1963 г. горсовет своим решением № 328 "О мероприятиях по сносу церкви и правого крыла бывшего кадетского корпуса" уничтожил архитектурный памятник. В 1964 г. целенаправленным взрывом здание собора было превращено в руины.
Николаевский собор - Из документов известно, что Николаевский собор был взорван в январе 1964 г. В 60-ые годы 20 в. страну захлестнула последняя и наиболее жестокая борьба с религией, жертвой ее и стал Николаевский собор. Согласно документам, непосредственно причастными к этому варварству были тогдашний председатель Совмина БССР Т.Киселев и его зам. В.Каменский. Председателем Полоцкого горисполкома тогда была Н.Клепацкая, которая делала попытки спасти памятник культуры. Но ее действия не вписывались в рамки тогдашней системы. И в итоге ей самой пришлось подписать окончательный приговор храму.


Последний раз редактировалось аліна 16 окт 2015, 07:47, всего редактировалось 1 раз.

Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 22 сен 2015, 10:56 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 21 окт 2014, 13:46
Сообщения: 3284
Цитата:
Пералік помнікаў для дэмантаваньня:
Цитата:
Довнар-Запольському Всеволоду Митрофановичу
меморіальна дошка
вул. Довнар-Заполського, 11
Більшовицький військовий та партійний діяч. Учасник боїв проти Військ Української Центральної Ради, секретар Київського Губкома ЦК КП(б).

Цитата:
Всеволод Довнар-Запольський народився в Києві в сім'ї професора університету Митрофана Довнар-Запольського (14 чэрвеня 1867, места Рэчыца — 30 верасьня 1934, Масква), білоруса за національністю. Навчався в Київському університеті.
Був одним з керівників боротьби за встановлення радянської влади в Києві, організатор і керівник загонів Червоної гвардії на Шулявці у 1917–1918 роках.
Загинув у 1919 році. Його брат також загинув у лавах Червоної армії.
1945 року на його честь було названо вулицю. 1965 року на цій вулиці було встановлено анотаційну дошку. Дошку було демонтовано невідомими у червні 2015 року

Мітрафа́н Ві́ктаравіч До́ўнар-Запо́льскі (14 чэрвеня 1867, места Рэчыца — 30 верасьня 1934, Масква)
постаць Мітрафана Віктаравіча Доўнар-Запольскага з’яўляецца надзвычай цікавым даследчым аб’ектам.Дастаткова яшчэ раз прыгадаць, што будучы славуты гісторык, этнограф, эканаміст і арганізатар навукі ўжо ў адной з першых сваіх публікацый (шэраг артыкулаў пад агульнай назвай “Белорусское прошлое” на старонках газеты “Минский листок” у 1888 г.) прапанаваў асновы той канцэпцыі гісторыі Беларусі, якая ў некаторых рысах дажыла да нашых дзён. Прычым размова ішла менавіта пра гісторыю Беларусі, а не пра гісторыю Літвы або “Паўночна-Заходняга краю”. У той час аўтар меў толькі 21 год ад нараджэння, а ў траўні 1888 г. быў выключаны з гімназіі.
У прапанаваным рэфераце галоўная ўвага будзе канцэнтравацца на першых навуковых публікацыях М. Доўнар-Запольскага ў перыяд з 1888 па 1891 г., а таксама водгуках (або рэцэнзіях) іншых даследчыкаў на гэтыя тэксты.
Варта адразу адзначыць творчую прадуктыўнасць маладога аўтара, які толькі ўвесну 1889 г. экстэрнам здаў іспыты за курс навучання ў гімназіі, а 1 ліпеня 1890 г. быў залічаны ў “казённакоштныя” студэнты гістарычнага факультэта Універсітэта Св. Уладзіміра ў Кіеве.


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 23 сен 2015, 11:00 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 21 окт 2014, 13:46
Сообщения: 3284
Если завтра переход на мову?!
Русскі язык вялікі і магучы, але ж ім разгаварывал Ленін. І таму, менавіта з ім - шлях у капец.
А наша мова выжыла :cry_ing: без усяа-алякі-іх :cry_ing: універаў нава-ат.. Дажыла да 3-га тысячагоддзя з таго Раства Хрыстова.. :cry_ing:
Так - трэба беларусам вывучаць літоўскую і латышскую - разам з ангельскай, нямецкай і французскай. Латынь, старагрэцкую і абавязкова - ідыш. Польскую ды украінскую і так ведаем.


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 23 сен 2015, 13:25 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 21 окт 2014, 13:46
Сообщения: 3284
Віктар Марціновіч: "Я зразумеў гэта толькі цяпер".
Цитата:
Гэта не амнезія. Гэта адчуванне сёння як адзінага магчымага часу. Гэта разуменне гісторыі як штукі, што з сёння ніяк не стасуецца. Нашая гісторыя, нашае ўчора, належыць іншым людзям. Якія ўжо памерлі. І на іх могілках збудаваны гандлёвы цэнтр.

Каб жа - цэнтр. Дзіцячы садок! І каб жа на могілках нашы памерлыя былі пахаваны.. Гэта можна было б прыняць.. Праз 25 можна гараджан пасяляць.
Але яны раскіданыя немавед, дзе.. Як быццам звяры іх прыхоўвалі.
Вось, што значыць - маўчаць.


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 24 сен 2015, 07:35 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 21 окт 2014, 13:46
Сообщения: 3284
Изображение
а з другога боку - Сірыя з Расіяй? (воляй выпадку мне зараз фонам "Владимир Соловьев и Яков Кедми - жестокая дискусия 15.09.2015 года" - смяюцца, бач, за дэмакратыю) Праймаюцца за Рассею. За Ірак.
Нацыянальная ідэя - вызначыцца з кнігай, на якой клятвы будуць давацца - дзяржаўнымі мужамі. Ну, там, мо й жонкамі.
Ёсьць Біблія Скарыны. Івонка Сурвіла і Ларыса Геніюш.


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 24 сен 2015, 08:12 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 21 окт 2014, 13:46
Сообщения: 3284
Цитата:
Улаховіч ня мае акаўнтаў у сацыяльных сетках, таксама няма акаўнтаў у Беларускай патрыятычнай партыі і «беларускага казацтва».
Пры гэтым у Facebook у жніўні зьявілася суполка «Мікалай Улаховіч», дзе публікаваліся заявы нібыта ад імя кандыдата ў прэзыдэнты. У адной з заяў «Мікалай Улаховіч» адзначаў, што сёньня беларускай мовай карыстаецца менш за 1% насельніцтва і выратаваньне мовы заключаецца «ў аднаўленьні яе спрадвечных лінгвістычных кодаў і першароднага выгляду» часоў Францыска Скарыны і статутаў Вялікага Княства Літоўскага. У суполцы таксама публікаваліся цытаты Сталіна і вершы Якуба Коласа пра Сталіна («Мудры Сталін вядзе свой народ»...), а на аватарцы суполкі было чатыры сьцягі: камуністычны, дзяржаўны чырвона-зялёны, бел-чырвона-чорны і колераў георгіеўскай стужкі.
Але на пачатку верасьня Ўлаховіч адхрысьціўся ад гэтай суполкі, назваў гэтую сытуацыю «палітычнай правакацыяй» і «бруднай і нядобрай справай», падкрэсьліўшы, што ён ня мае дачыненьня да гэтай суполкі і ніколі не рабіў такіх заяў. Пасьля гэтага суполка зьмяніла назву на «За Беларусь» (грамадзкая ініцыятыва за народнага правадыра ад патрыятычных сіл) і больш не абнаўлялася.

І нашто ён "адхрысціўся" - зараз модна даказваць, што рускі язык Статутаў і Бібліі Скарыны роўны мове сёняшніх гарацкіх - русскаму языку.
з прадмовы:
Цитата:
«А если которому народу встыдъ правь своихъ не умети, поготовю намъ, которые не обчым якымъ языкомъ, але своимъ власнымъ права списаные маемъ и кождого часу чого намъ потреба ку отпору всякое кривды ведати можемъ»


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 26 сен 2015, 20:24 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 21 окт 2014, 13:46
Сообщения: 3284
Цитата:

А шо там абмяркоўваць? Можна толькі канстатаваць. Вату закарэлую.
Вунь палякі ў шоку - расейскі пасол кажа, што яны самі вінаваты ў пачатку вайны. Польшча ўжо не раз пабыла казляняткам, вінаватым Воўку, што той галодны. Ну, спадзяюся, 3-м разам хоць палякі ў пашчу пішчом не палезуць.. А белых русскіх з гарацкім языком у роце і не шкада. :-( Не, шкада, канешне..


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 27 сен 2015, 10:01 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 21 окт 2014, 13:46
Сообщения: 3284
Цитата:
Стоит Беларуси восстановить замки, или чуть больше накопать труды того времени: работы художников, ученых, мыслителей, достижения полководцев. Восстановить народную память того времени в каждом местечке… И все. Из под государственности Литвы ВКЛ выдергивается как коврик из-под ног. Поэтому разворот Беларуси Литве смерти подобен.Літва можа спаць, піць чаркі і есьці шкваркі спа-кой-на. Напужалі Літву тым, што манкурты перастануць служыць сваім гаспадарам? Гэта ж толькі добра для ўсіх нармальных людзей - калі цуд такі здарыцца і чалавек нарэшце зноў стане чалавекам разумным. Усё ж было - і правы, і свабоды, і прыватная ўласнасьць.. Чаго не хапала?
Monro ↑ Вчера в 22:05А не фик было присваивать себе чужую историю. Сволочи! :-) Памерці можна са смеху.
Pessimist ↑ Вчера в 22:05Это комплекс неполноценности называется, и глупо его поднимать на обсуждение, я согласен с этим полностью. Литовцы ментально комплексуют по этому поводу, и в разговоре стараются обходить этот вопрос. Панове, ну калі ласачка, ну няўжо ў беларусаў такія рукі нягнуткія, што не могуць паказаць пальцам на сябе?
jin ↑ Вчера в 22:10 ачо? Жмуддю страну назвать? А как же Вильниюсс?
И заметьте — мы ЗА объединение с Польшей, а Литва даже не бум-бум об этом.Літва даказала сваю самадастатковасьць, а Беларусь - мала таго, што прыняла акупанцкі назоў, пераняла акупанцкі язык, дык яшчэ, маўляў, і абавязана аўтакратару, што не перайшла 6-ю абласцямі да брацьцяў, так званых.
Monro ↑ 3 часа назад Да плевать нам на жамойтов. Вильна со временем вернем.Можна сорт бульбы назваць "Вільна". Вільна Украіна.. Вільна - вольнае места, а не горад нейкі - каб палюддзе збіраць.
кум ↑ 8 часов назад В Вильне один почтенный пенсионер почти без акцента втирал мне: «Мы белорусов завоевали. Мы и викинги. И правили вами.» И это человек, который получил образование в Советском Союзе. А что говорить о молодёжи, не читавшей ничего кроме своего официоза и даже не понимающей славянских языков!?Ну вось адказалі б паны проста для сябе на пытаньне: што такое русь і што ў ім ганаровага для так званых беларусаў? А найперш - шо за гонар лічыцца славянамі? Славянамі русскімі! Бураты тожа русскія. Проста імя не страцілі.Не так даўно запрэжанымі аказаліся?

Панове.. Што за дапатопныя размовы? Лепш бы пракаментавалі гісторыкава:
Цитата:
Я подумал: вот, ну хорошо. Та вот граница Украины, с латинским просвещением, с индивидуальным хозяйством, с еврейской зоной оседлости, остается с нами. А почему евреи важны? Потому что там, где финансовые хозяйства, где индивидуализм - должны быть эти финансовые маклеры. И вот, евреи - там, где банки. Они нужны там, где деньги. Так вот, где еврейская оседлость - там западная цивилизация.
:-) Грошай замала не бывае - гэта даказваюць вельмі многія гісторыкі.


Экс-прэзыдэнт Латвіі Гунтыс Улманіс папярэджвае беларусаў: Вучыцеся на досьведзе Крыма і Ўсходняй Украіны


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 27 сен 2015, 14:50 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 11 июл 2011, 14:52
Сообщения: 1839
Откуда: BY
Как к национальной идее относятся последние 9 сообщений?
---
может необходимо создать ОТДЕЛЬНУЮ ветку на форуме. Назвать её, например, "АЛIНА ПIША..."

_________________
Случайности не случайны


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 27 сен 2015, 15:18 
Не в сети
Голубые штаны

Зарегистрирован: 24 янв 2013, 18:25
Сообщения: 3041
Jin писал(а):
Как к национальной идее относятся последние 9 сообщений?
---
может необходимо создать ОТДЕЛЬНУЮ ветку на форуме. Назвать её, например, "АЛIНА ПIША..."

Технические возможности форума позволяют вместо 9 сообщений видеть всего лишь 9 строк (как это настроено у меня).
Чем меньше реакции на тролля, тем быстрее ему надоест писАть в пустоту.

П.с. Хотя, судя по количеству пустых строк, идущих одна за одной причём на многих ветках, конкретно Алiне собеседники не очень то и нужны. Вполне самодостаточный, судя по всему, человек. :-)


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 27 сен 2015, 16:30 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 21 окт 2014, 13:46
Сообщения: 3284
Jin писал(а):
Как к национальной идее относятся последние 9 сообщений?
---
может необходимо создать ОТДЕЛЬНУЮ ветку на форуме. Назвать её, например, "АЛIНА ПIША..."

Как, как.. Ну я ж працытавала вунь колькі нікаў, што выказаліся па найважнейшаму пытаньню - што да нац. ідэі..
Гэтыя развагі мелі б сэнс гадоў 20 таму, але ж вось людзі спеюць паціху.. Хоць і не выспяваюць. Новыя вырастаюць - і зноў шукаюць вінаватых там, дзе ім хочацца чамусьці шукаць - далей ад сваіх учынкаў.
Тут у многіх - амаль у кожнага - свой бзік. :-)
Пазьняка ненавідзець - нац'ідэя, ці прапаганда? Настойліва і з усёй сілы розуму свайго адводзіць ад савецкага рэжыму званьне фашысцкага - гэта што?
Калхознікаў вызначаць адказнымі за савецкі калхоз? Вось я гэта крытыкую. Для мяне нацыянальная ідэя - гэта разглядаць усю Беларусь, як цэлае. Ні ў якім разе не дзяліць на горад і вёску, бо прырода горада на нашай зямлі вельмі спецыфічная. І мы, да таго ж, пражылі апошнія 100 год у жахлівым савецкім месіве.
Нельга ж будаваць нац. ідэю на гістарычных штампах - а я начыталася прафесараў гісторыі - асабліва пра тое, адкуль зямля руская есьць пайшла.
Націдэя - адказаць сабе на пытаньні: хто такія 1.славяне, 2. рускія, 3. палякі. Чаму мы - літва, чаму царква - руская? І што такое здрада? Без адказу на гэтае пытаньне нац'ідэя не можа быць сфармулявана.

20 год вывучалі ўсё русскае - на славу прасавецкага русскага міра скіраванае і вось Фядута піша:
Цитата:
Сапраўды, пара перагледзець канцэпцыю.
Калі мы сыходзім ад ленінскай (і сталінскай) канцэпцыі, пара адказаць на пытанне: якая мэта выкладання літаратуры ў сярэдняй школе?
Магу прапанаваць свой адказ
То бок - не сышлі і нат не спланавалі - як.. А літоўцаў крытыкуем з такой пыыхай - куды там.. Эхэхэ.
Канешне - я лішняга нацягала, але толькі таму, што ў момант сустрэчы з інфой, яна мне падавалася важнай.
І для сябе я многа чаго сфармулявала, дзякуючы Браме. Напэўна для мяне гэта галоўнае было.
А пану нажніцы, нядаўна падараваныя, зачасаліся?
Мне не патрэбна асобная галінка.


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 27 сен 2015, 17:48 
Не в сети
Малиновые штаны

Зарегистрирован: 13 окт 2013, 12:36
Сообщения: 374
аліна писал(а):

а вось у гэтай царкве селітра, ці што, захоўвалася.. Склад быў - за савецкім часам.
Царква ў в. Ятвеск.
Изображение


Председателю колхоза, который придумал там хранить селитру, надо памятник поставить. Если бы не это храм был-бы разрушен.


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 27 сен 2015, 22:28 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 11 июл 2011, 14:52
Сообщения: 1839
Откуда: BY
аліна писал(а):
Для мяне нацыянальная ідэя - гэта разглядаць усю Беларусь, як цэлае. Ні ў якім разе не дзяліць на горад і вёску, бо прырода горада на нашай зямлі вельмі спецыфічная. І мы, да таго ж, пражылі апошнія 100 год у жахлівым савецкім месіве.
Нельга ж будаваць нац. ідэю на гістарычных штампах - а я начыталася прафесараў гісторыі - асабліва пра тое, адкуль зямля руская есьць пайшла.
Націдэя - адказаць сабе на пытаньні: хто такія 1.славяне, 2. рускія, 3. палякі. Чаму мы - літва, чаму царква - руская? І што такое здрада? Без адказу на гэтае пытаньне нац'ідэя не можа быць сфармулявана.

Это было по теме ветки. (Наконец-то!)
аліна писал(а):
Канешне - я лішняга нацягала

1. Кто на Браме зарегистрирован, может ваши посты просто отключить (см. выше).
А кто не зарегистрирован, может решить что вы автоматическая система добавления случайных новостей в случайные разделы форума.
Цитата:
Открываешь Форум и читаешь последние сообщения:
Россия - Алина
Украина - Алина
Беларусь - Алина
Геополитика - Алина
Спорт и туризм - Алина

Так ладно, если бы хоть в Тему материал был, а так в каждой ветке...
аліна писал(а):
лішняга нацягала

аліна писал(а):
але толькі таму, што ў момант сустрэчы з інфой, яна мне падавалася важнай

Ещё раз - она, возможно, важная, но НЕ В ТЕМУ
аліна писал(а):
І для сябе я многа чаго сфармулявала, дзякуючы Браме. Напэўна для мяне гэта галоўнае было.

2. Вы добавляете много хорошего материала. Но он тонет в ещё большей массе бесполезного.
аліна писал(а):
А пану нажніцы, нядаўна падараваныя, зачасаліся?

Ножницы нужны чтобы отрезать. Я же предлагаю добавить.
И последние 4 года на Браме резать ничего не чесалось. Включая вас.
аліна писал(а):
Мне не патрэбна асобная галінка.

3. Вы не желаете добавлять материалы на главной, хотя ИМЕННО для этого мы её и создавали - чтобы делиться чужими/своими хорошими статьями, сохранять их.

Я предлагаю вам создать отдельную ветку типа "Алiна Iнформбюро" и вы будете там располагать
аліна писал(а):
ў момант сустрэчы з інфой, яна мне падавалася важнай


Подумайте.
1. Материал не соответствует теме ветки
2. Хороший материал тонет в массе бесполезного
3. Свой раздел нивелируют п. 1 и п. 2.

Ещё раз: это моё личное мнение.

_________________
Случайности не случайны


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 27 сен 2015, 22:36 
Не в сети
Голубые штаны

Зарегистрирован: 01 сен 2010, 21:46
Сообщения: 5900
Jin писал(а):
аліна писал(а):
Для мяне нацыянальная ідэя - гэта разглядаць усю Беларусь, як цэлае. Ні ў якім разе не дзяліць на горад і вёску, бо прырода горада на нашай зямлі вельмі спецыфічная. І мы, да таго ж, пражылі апошнія 100 год у жахлівым савецкім месіве.
Нельга ж будаваць нац. ідэю на гістарычных штампах - а я начыталася прафесараў гісторыі - асабліва пра тое, адкуль зямля руская есьць пайшла.
Націдэя - адказаць сабе на пытаньні: хто такія 1.славяне, 2. рускія, 3. палякі. Чаму мы - літва, чаму царква - руская? І што такое здрада? Без адказу на гэтае пытаньне нац'ідэя не можа быць сфармулявана.

Это было по теме ветки. (Наконец-то!)
аліна писал(а):
Канешне - я лішняга нацягала

1. Кто на Браме зарегистрирован, может ваши посты просто отключить (см. выше).
А кто не зарегистрирован, может решить что вы автоматическая система добавления случайных новостей в случайные разделы форума.
Цитата:
Открываешь Форум и читаешь последние сообщения:
Россия - Алина
Украина - Алина
Беларусь - Алина
Геополитика - Алина
Спорт и туризм - Алина

Так ладно, если бы хоть в Тему материал был, а так в каждой ветке...
аліна писал(а):
лішняга нацягала

аліна писал(а):
але толькі таму, што ў момант сустрэчы з інфой, яна мне падавалася важнай

Ещё раз - она, возможно, важная, но НЕ В ТЕМУ
аліна писал(а):
І для сябе я многа чаго сфармулявала, дзякуючы Браме. Напэўна для мяне гэта галоўнае было.

2. Вы добавляете много хорошего материала. Но он тонет в ещё большей массе бесполезного.
аліна писал(а):
А пану нажніцы, нядаўна падараваныя, зачасаліся?

Ножницы нужны чтобы отрезать. Я же предлагаю добавить.
И последние 4 года на Браме резать ничего не чесалось. Включая вас.
аліна писал(а):
Мне не патрэбна асобная галінка.

3. Вы не желаете добавлять материалы на главной, хотя ИМЕННО для этого мы её и создавали - чтобы делиться чужими/своими хорошими статьями, сохранять их.

Я предлагаю вам создать отдельную ветку типа "Алiна Iнформбюро" и вы будете там располагать
аліна писал(а):
ў момант сустрэчы з інфой, яна мне падавалася важнай


Подумайте.
1. Материал не соответствует теме ветки
2. Хороший материал тонет в массе бесполезного
3. Свой раздел нивелируют п. 1 и п. 2.

Ещё раз: это моё личное мнение.
+1
Создать ветку "Алiна Iнформбюро" с автоматическим перенаправлением туда любого материала от Алiна.

_________________
"Вы живете на внешней поверхности шара. И таких шаров еще множество в мире, на некоторых живут гораздо хуже вас, а на некоторых – гораздо лучше вас. Но нигде больше не живут глупее…"/АБС/


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 27 сен 2015, 23:18 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 31 авг 2010, 13:18
Сообщения: 5495
Алина, только не обижайтесь. Вы, правда, много и полезного постите. Но часто не в положенную тему, а куда придётся. А свои рассуждения, особенно, по материалам на Главной, и правда, пишите в отдельную тему, типа, как ребята предлагают, раз на Главной регистрироваться не хотите. Хотя, лучше было бы там зарегистрироваться и полемизировать вместе со всеми.

_________________
Изображение


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 28 сен 2015, 09:11 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 21 окт 2014, 13:46
Сообщения: 3284
У спратах Брамы вельмі многа знойдзецца каштоўнага. Напрыклад:
dunczyk kresowy писал(а):
Asgard165 писал(а):
Что же до колонии. РБ никогда не была таковой.Как и Украина.Население пользовалось всеми правами граждан Империи ,а затем СССР.Это была часть государства ,не вижу причин почему бы это не повторилось.

Всеми да не всеми. Шотландия, в начале XVIII в. образовавшая с Англией единое государство, тоже не была колонией. Равно как и Уэльс или Ирландия. Однако сложно назвать валлийцев и шотландцев в XVIII-XIX вв. гражданами первого сорта, не смотря на то, что они имели формально те же права, что и англичане. Можно вспомнить подобные примеры из истории Франции XIX в. или Испании ХХ в. Это все игра в смыслы. Зачем поглощать пространства и миллионы "разноплеменных" людей, если ими в наши дни можно управлять совсем иными рычагами и менее затратно?
Asgard165 писал(а):
Что тут сказать. Я знаю ,что такое "эгоистичные и агрессивные люди" на практике. Это лично мое мнение.Но этот котел не кипит.Население не готово даже на 15 суток, а пассионариев готовых к самопожертвованию, о чем Вы?
Максимум посмеют проклятья на Хартии пописывать. Пустое.И это при том,что российские спецслужбы ломают успешно кавказские формирования.Тут даже близко нет ничего похожего.Рота ОМОНа, максимум

Никто не говорит о Данко с пылающим сердцем. Жакерия совсем не об этом. Это неадекватно мотивированная агрессия, подогреваемая социальным и экономическим недовольством. Миф о "золотом веке" АГЛ и независимости будет всплывать при любых сложностях в России.

Гэта галінка вунь для чаго створана:
Цитата:
Мы уже не раз затрагивали эту тему, но в данную ветку предлагаю складывать все интересное, что будет попадаться по ней (особенно из области искусства, поскольку именно оно ее рисует в первую очередь, а не сухие статьи). - See more at: viewtopic.php?f=24&t=905#sthash.OYlY2G8L.dpuf

я тут, на гэтай галінцы, толькі недзе са старонкі 30-й. Прыцягнула тое, што мяне зацікавіла, проста як факт беларускага жыцьця-быцьця. Усё, акром дурнога шчупака, мае непасрэдныя адносіны да нац'ідэі. Згодна, што пылу было замнога, але вызначэньне "апошніх 9-і пастоў", што яны НЕ ПА ТЭМЕ, лічу памылковым.
Мне падабаецца, што зарэгістраваныя ўдзельнікі Брамы могуць не чытаць тое, што іх раздражняе.
І мне падабаецца, што інфа знікае ў нетрах Брамы.
Мяне многа было таму толькі, што іншыя не пісалі сваё. Пішэце, паны. :-): Размаўляйце адзін з адным, як і раней. Як я магу змяніць фармат Брамы? Хто я такая? :-) Мне сапраўды дыялог не вельмі і патрэбны - такога ўзроўню, як прапанавалася - "хіхіхі, чёта ржу, сінякі пад магазінам вызначаюць нац'ідэю" Але некаторым панам (а,б,с) некаторыя размовы проста сярпом - ярлыкі клеюць за такі пост:
Вырашыла я прачытаць усё, што на гэтай галінцы.. Яшчэ раз хачу сказаць: Брама - гэта супер. Толькі б пасты не прападалі з-за пазнейшых - праз нейкі доўгі час - самарэдакцый.. Таму, што гэтая цэнзура - як драпіны на спіле дрэва..
Каб карацей - адразу быка за рогі, хоць прачытаўшы толькі дзве старонкі, а іх 90! - прапаную назву Ўсяленскай царквы. Назва царквы - Чалавечнасьць, а Беларускасьць - яе мітраполія..
Ну? Няўжо нехта яшчэ будзе баяцца згвалтаваньня праз мову?
Таксама вычытала словы разумнага чалавека пад нікам Архітэктар:
Цитата:
Скорее бы уже в Белоруссии заговорили по белорусски.
Во-первых, то, на чём разговаривают даже в Минске, нельзя назвать русским языком - это какое-то, в общей массе, безграмотное наречие. Про белорусскую провинцию я уже вообще молчу.
И во-вторых, Россия бы от белорусизации в Белоруссии получила бы очевидный плюс. Белорусы бы, наконец, занялись у себя дома собственным государственным строительством и вместо флюгеров, материально спекулирующих на принадлежности к общему языковому и, следовательно, культурному пространству, превратились бы в одного из государств-партнёров на базе географического принципа.

Яшчэ 12 сак 2011 у 20:12 было не позна для Расеі "стаць чалавекам".. А зараз - дзе ж яны выберуцца з гэтага балота? І самае галоўнае, што ўсе агрэсіўна русскаязыкія толькі падштурхоўвалі да сёняшняй сітуацыі. Падштурхоўвалі - Расею. - See more at: viewtopic.php?p=152718#p152718

Дзе ж там паперачытаеш тыя ўсе старонкі? Хіба археоляг які капацца будзе..
Але добра б вызначыцца з " усімі правамі граждан Імперыі" - вось жа аперавалі такімі тэрмінамі паны і прадаўжаюць апераваць. :du_ma_et: Аперавалі - і дайшлі да вайны з тымі гражданамі..


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 28 сен 2015, 10:06 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 21 окт 2014, 13:46
Сообщения: 3284
Ну як вось сфармуляваць беларускую нац'ідэю без уліку такой інфы?Путін: Я знаю точно, що Януковича скинули США:
Інтерв'ю американському журналісту Чарлі Роузу для телеканалів CBS і PBS
Ч. Роуз: Під час святкування 70-річної річниці закінчення Другої світової війни, коли всі згадували про жертви, яких зазнала Росія, нас всіх дуже сильно торкнула картина: Ви стояли зі сльозами на очах, тримаючи в руках фотографію Вашого батька.
В. Путін: Так, моя сім'я зазнала серйозних втрат, мої родичі в цілому в ході Другої світової війни. Це правда. У сім'ї батька було,
по-моєму :sh_ok: , п'ять братів, четверо загинули. З боку мами - приблизно така ж картина. Росія взагалі дуже постраждала. Звичайно, ми не можемо цього забути і не повинні забувати - не для того, щоб когось звинувачувати, а для того, щоб нічого подібного в майбутньому не повторилося.
Ч. Роуз: Ви також сказали, що найбільш жахливою трагедією минулого століття був розпад Радянського Союзу. Однак деякі люди дивляться на Україну і Грузію, думаючи, що Ви хочете відтворити не радянську імперію, а швидше сферу впливу, яку Росія, на Вашу думку, заслуговує через зв'язки, що існували всі ці роки. Чому Ви посміхаєтеся?
В. Путін: Ви мене радуєте. Нас весь час підозрюють у якихось амбіціях і весь час намагаються щось спотворити. Я справді сказав, що вважаю розпад Радянського Союзу величезною трагедією XX століття. Знаєте чому? Насамперед тому, що в одночас за межами Російської Федерації виявилися 25000000 російських людей. Вони жили в єдиній країні - раптом опинилися за кордоном. Уявляєте, скільки проблем виникло? Побутові питання, роз'єднання сімей, економічні проблеми, соціальні проблеми - просто не перерахувати всього. А Ви вважаєте, що це нормально, що 25000000 російських людей виявилися раптом за кордоном? Росіяни опинилися найбільшою розділеною нацією в світі сьогодні. Це не проблема? Для Вас, можливо, ні, а для мене - проблема.

Расіяне ці русскія? Праблема перакладу, мо?
Калі б "расіяне" - то Расея магла б выжыць, як краіна. А ўсе народжаныя ў РФ - правапераемніцы СССР - або адаптаваліся б, або вярнуліся б на радзіму - каб злучыцца са сваім народам і асвойваць прасторы сібірскія. Але русскія савецкія - раздзеленыя - гэта значыць, што вайна супраць чалавечнасьці - пад кіраўніцтвам муміі - прадаўжаецца. Скарыстаны тэрмін "русскій мір" - каб весці вайну. Нічога добрага з гэтага атрымацца не можа і ўсё што будуецца пад такімі сцягамі - будуецца над прорвай. Урваць і ўцячы - іншага не можа быць.


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 28 сен 2015, 10:34 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 02 сен 2010, 08:03
Сообщения: 4234
Как же вы, Алинушка, з.... дорога нам всем. Интересно, это у вас обычная активность, или сезонное обострение? Если обострение, то ещё ничего, можно переждать. А если навсегда, хоть собирай узлы и откочёвывай с Брамы. :nez-nayu:


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 28 сен 2015, 11:20 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 21 окт 2014, 13:46
Сообщения: 3284

Пазняк выступіў на пікеце пратэсту супраць візіту Лукашэнкі ў ААН ВІДЭА, ФОТЫ
Выступіў за Інтэрмарыум.

Лукашэнка:«Хачу адкрыта сказаць: мы ніколі не дазволім, каб нам навязвалі так званыя правы чалавека і палітызавалі іх.»
Старшыня Беларускага Хэльсынскага камітэту Алег Гулак адзначыў у інтэрвію Радыё Свабода, што спачатку трэба зразумець, што мае на ўвазе Лукашэнка пад «палітызацыяй» правоў чалавека.
«Я таксама супраць палітызацыі правоў чалавека. Іншая справа, які сэнс укладаць у гэты выраз? Калі лічыць, што правы чалавека — гэта прыдуманая праблема і ўзгадваецца толькі дзеля палітыкі нейкага ціску, то, безумоўна, гэта няправільна. А калі ставіцца да правоў чалавека як да стандартаў, якія прынятыя на міжнародным узроўні, якія зьяўляюцца асновай міру і стабільнасьці, то, безумоўна, гэтыя стандарты, гэтыя пагадненьні трэба выконваць. І тое, што пытаньне правоў чалавека становіцца пытаньнем міжнародных стасункаў, гэта не палітызацыя — так і павінна быць. Палітызацыя — гэта дваістыя падыходы, калі мы нешта хочам бачыць, а нешта ня хочам. І гэта, безумоўна, дрэнна. »

Цитата:
Палітызацыя — гэта дваістыя падыходы, калі мы нешта хочам бачыць, а нешта ня хочам. І гэта, безумоўна, дрэнна.
Не хочам бачыць - і пераследуем, а не дыскутуем там, ці высьмейваем хоць - усёй сілай БТР-кампаніі разам з брсмоўцамі якімі.


Последний раз редактировалось аліна 28 сен 2015, 12:58, всего редактировалось 2 раз(а).

Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 28 сен 2015, 11:21 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 21 окт 2014, 13:46
Сообщения: 3284
pel писал(а):
Как же вы, Алинушка, з.... дорога нам всем. Интересно, это у вас обычная активность, или сезонное обострение? Если обострение, то ещё ничего, можно переждать. А если навсегда, хоть собирай узлы и откочёвывай с Брамы. :nez-nayu:

у цябе ёсьць нажніцы? - рэж
а.. прабачце, пан.. вы пра сябе - адкачоўваць? не, не.. лепш - я..
паспрабую.. :cry_ing:
Пане, ну дазвольце мне посціць толькі ў 2 тэмах - гэтай і Украіна? Толькі не трэба Вам сыходзіць - на ўсё пагаджуся. :-) Не, праўда. У мяне тут два любімчыка - Вы і пан Курманбек. :-):


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 28 сен 2015, 11:48 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 02 сен 2010, 08:03
Сообщения: 4234
аліна писал(а):
pel писал(а):
у цябе ёсьць нажніцы? - рэж

Пане, ну дазвольце мне посціць толькі ў 2 тэмах - гэтай і Украіна? Толькі не трэба Вам сыходзіць - на ўсё пагаджуся. :-) Не, праўда. У мяне тут два любімчыка - Вы і пан Курманбек. :-):

Да кто мне косорукому ножницы доверит? Я же ими первый зарежусь :-) .

Одного не пойму. Вам же целую ветку предлагают открыть и назвать своим именем "Новости от Алины". Я бы, точи меня такой копипаст - зуд, не отказывался бы. А то ей ей зарежут. Эти, у которых здесь ножницы, медленно наливают, зато быстро выпивают. Сам их опасаюсь.


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 28 сен 2015, 12:14 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 11 июл 2011, 14:52
Сообщения: 1839
Откуда: BY
pel писал(а):
Эти, у которых здесь ножницы, медленно наливают, зато быстро выпивают.

Да-да. Сейчас придёт Лесник Курманбек и без уговоров и голосований. Всех :pi_rat:

_________________
Случайности не случайны


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 28 сен 2015, 23:37 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 31 авг 2010, 09:56
Сообщения: 8686
Курманбек насторожился.
Парни и жэншчыны, давайте жить дружно, оборотитесь на себя: все ушли на главную, поэтому вышло, что пани Алина превалирует. Ну, может это судьба нашего форума, но это достойная судьба. мы отпахали пять лет, мы с Вами завели новых друзей и врагов, наши интеллектуальные баталии не раз составляли не только дискурс байнета, но и наводили шороху "за рубежом". всем спасибо, пани Алена, работайте аккуратнее.

_________________
Фракция любителей альпинизма им. Р.Меркадера
Изображение


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 29 сен 2015, 00:25 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 11 июл 2011, 14:52
Сообщения: 1839
Откуда: BY
Курманбек Салиевич писал(а):
все ушли на главную

60/40 - главная/форум ;)

_________________
Случайности не случайны


Вернуться к началу
 Профиль  
 
Показать сообщения за:  Поле сортировки  
Начать новую тему Ответить на тему  [ Сообщений: 2193 ]  На страницу Пред.  1 ... 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53 ... 55  След.

Часовой пояс: UTC + 2 часа


Кто сейчас на конференции

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 4


Вы не можете начинать темы
Вы не можете отвечать на сообщения
Вы не можете редактировать свои сообщения
Вы не можете удалять свои сообщения
Вы не можете добавлять вложения

Найти:
Перейти:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group