Текущее время: 28 мар 2024, 14:02

Часовой пояс: UTC + 2 часа




Начать новую тему Ответить на тему  [ Сообщений: 119 ]  На страницу Пред.  1, 2, 3
Автор Сообщение
 Заголовок сообщения: Re: Голосовалочка на лицевой - не побрезгуйте! Вильня наша!
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 26 окт 2014, 23:04 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 01 сен 2010, 22:17
Сообщения: 4680
Jager писал(а):
Тут уж как бывает. Помню пока я тренировался 2 часа на школьном стадике, какая-та компания что-то отмечала на трибунах, а потом, когда закончили, всё собрали после себя и отнесли в мусорку. Кстати, на этих карьерах мусорки есть?


откуда? это промзона... заброшенная.. гадь где хочу...


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Голосовалочка на лицевой - не побрезгуйте! Вильня наша!
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 26 окт 2014, 23:09 
Не в сети
Голубые штаны

Зарегистрирован: 31 авг 2010, 10:31
Сообщения: 21809
Откуда: Минск
Obyvatel писал(а):
японцы ведут переговоры сами, а вы Вильню хотите чужими руками захапать..
да исчо чтобы вам за это ничего не было ;;-)))
как это называется догадаетесь? :-)



Да. :-)

Веллер: "Тупость не украшает джентльмена." :-) :-) :-)


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Голосовалочка на лицевой - не побрезгуйте! Вильня наша!
Сообщение Рейтинг поста: 1[0] Добавлено: 27 окт 2014, 20:03 
Не в сети
Голубые штаны

Зарегистрирован: 24 янв 2013, 18:25
Сообщения: 3041
Jager писал(а):
Кстати, на этих карьерах мусорки есть?

По настоящему культурному и чистоплотному человеку для того, что б не гадить вокруг себя мусорка совсем не обязательна. Там ведь и пиво-чипсы не продают, однако привезти с собой продукты в таре белорусам не влом, а увезти тару от этих продуктов - религия уже не позволяет.


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Голосовалочка на лицевой - не побрезгуйте! Вильня наша!
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 31 окт 2014, 12:46 
Не в сети
Жёлтые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 06 окт 2014, 20:15
Сообщения: 780
AntonVict писал(а):
Монро писал(а):
Мы уже как то спорили с Асгардом на эту тему.
И в процессе спора выяснилось, что в Минске, например, "дворников и зеленстроевцев" на душу населения в разы больше, чем в Киеве.
Отсюда и чистота. Но как только "чистоплотный" белорус выпадает из поля зрения людей с мётлами, сразу получается вот такая картина...


:co_ol:

Тем более, что в дополнение к штатным дворникам, на улицы городов РБ периодически "высаживаются десанты" из тех, кто состоит на учете в центрах занятости. Но даже их совместные усилия не могут избавить от разбросанных окурков на остановках, от выброшенных прямо под окна пластиковых бутылок, бумажек и прочего мусора, который проживающие в многоэтажках зачастую ленятся донести до урны в своей квартире. Да, и не забываем об отходах жизнедеятельности наших "друзей меньших". Собачек заботливые хозяева любят "выгуливать" прям возле детской песочницы или на газоне.

_________________
Если у вас и седьмой блин получился комом - к черту блины, пеките комочки!


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Голосовалочка на лицевой - не побрезгуйте! Вильня наша!
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 31 окт 2014, 12:49 
Не в сети
Жёлтые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 06 окт 2014, 20:15
Сообщения: 780
Obyvatel писал(а):
Darina писал(а):
:co_ol: Боюсь, что и с автоматами не так все просто. Опять же - одна надежда на зарвавшегося агрессивного союзнега по ОДКБ. Вон пан Монро как воодушевился.

всё просто. на складах лежат, приди и возьми :-)


:hi_hi_hi: Именно об этом я и написала: не все так просто. Может, мы только думаем, что они там лежат - на этих складах. А коснется, и получится как в Украине: все уже украдено до нас. :-(

_________________
Если у вас и седьмой блин получился комом - к черту блины, пеките комочки!


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Голосовалочка на лицевой - не побрезгуйте! Вильня наша!
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 31 окт 2014, 12:50 
Не в сети
Голубые штаны

Зарегистрирован: 31 авг 2010, 10:31
Сообщения: 21809
Откуда: Минск
Да, граждане. Есть куда расти нам по части культуры. Есть.

Но по части соседей, России и Украины, у нас тут относительный славянский оазис чистоты и культуры.


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Голосовалочка на лицевой - не побрезгуйте! Вильня наша!
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 31 окт 2014, 12:51 
Не в сети
Жёлтые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 06 окт 2014, 20:15
Сообщения: 780
Obyvatel писал(а):
Монро писал(а):

Это яписал в бытовом плане. У русскх грязно в стране. И у украинцев тоже грязно. ...


да шо тут говорить. всем известно, что моемся мы чаще :-)


:nez-nayu: Еще не хватало, чтоб мылись редко. В Беларуси столько рек, озер и прочих болот. :-):

_________________
Если у вас и седьмой блин получился комом - к черту блины, пеките комочки!


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Голосовалочка на лицевой - не побрезгуйте! Вильня наша!
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 31 окт 2014, 12:54 
Не в сети
Жёлтые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 06 окт 2014, 20:15
Сообщения: 780
Монро писал(а):
Да, граждане. Есть куда расти нам по части культуры. Есть.

Но по части соседей, России и Украины, у нас тут относительный славянский оазис чистоты и культуры.


:-):

Центр же Европы. Если еще славянский оазис чистоты не замутим - грош нам цена будет. :hi_hi_hi: Правда, оазис получился так себе. Сами же говорите - только относительно соседей.

_________________
Если у вас и седьмой блин получился комом - к черту блины, пеките комочки!


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Голосовалочка на лицевой - не побрезгуйте! Вильня наша!
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 31 окт 2014, 13:00 
Не в сети
Голубые штаны

Зарегистрирован: 31 авг 2010, 10:31
Сообщения: 21809
Откуда: Минск
Не, я не считаю, что мы центр Европы. :ni_zia: Я даже не считаю, что мы европейцы. Мы полуазиаты. :hi_hi_hi:

А русские стремительно превращаются в азиатов. Конченных. :pisa_tel:


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Голосовалочка на лицевой - не побрезгуйте! Вильня наша!
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 31 окт 2014, 14:46 
Не в сети
Жёлтые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 06 окт 2014, 20:15
Сообщения: 780
Монро писал(а):
Не, я не считаю, что мы центр Европы. :ni_zia: Я даже не считаю, что мы европейцы. Мы полуазиаты. :hi_hi_hi:

А русские стремительно превращаются в азиатов. Конченных. :pisa_tel:


:du_ma_et: А мне кажется, что вы, рассуждая таким образом, азиатов обижаете. Русским далеко до многих и многих азиатов. Ну, разве что конченных. :-):

И как по-вашему, украинцы смогут стать европейцами? А белорусы?

_________________
Если у вас и седьмой блин получился комом - к черту блины, пеките комочки!


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Голосовалочка на лицевой - не побрезгуйте! Вильня наша!
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 31 окт 2014, 15:01 
Не в сети
Голубые штаны

Зарегистрирован: 31 авг 2010, 10:31
Сообщения: 21809
Откуда: Минск
Ну, чтобы не обижать азиатов... :du_ma_et:

Тогда русские- среднеазиаты. :pisa_tel:

Да, у украинцев есть шанс стать скорее европейцами за белорусов.

А вот используют ли...не знаю. :du_ma_et:


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Голосовалочка на лицевой - не побрезгуйте! Вильня наша!
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 05 ноя 2014, 09:43 
Не в сети
Черные штаны

Зарегистрирован: 19 апр 2012, 22:42
Сообщения: 35
Фрагмент немецкой карты этнической на рубеже 20 века:

Вложение:
вильна белосток.jpg
вильна белосток.jpg [ 26.81 КБ | Просмотров: 58006 ]

_________________
Первые Упоминания О Литве. Литвины - Потомки Лютичей.
http://samlib.ru/e/rogatina/lutizi.shtml
Литевичи, как одна из форм названия "Лютичи" - в Хронике 12 века!....


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Голосовалочка на лицевой - не побрезгуйте! Вильня наша!
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 05 ноя 2014, 11:23 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 31 авг 2010, 19:32
Сообщения: 4030
Serg 2 писал(а):
Фрагмент немецкой карты этнической на рубеже 20 века:

Вложение:
вильна белосток.jpg


Недзе я чытаў сьпіс расейскіх навукоўцаў, якія фармавалі афіцыйную гісторыю Расейскай Імпэрыі. Ніводнага славянскага прозьвішча, адныя нямецкія. Вось я і думаю, ці ня тыя ж немцы, што малявалі гэтыя мапы, і падказалі расейскім сваякам накірунак фальсыфікацыі? Іначай складана патлумачыць, як гэта Samogitien аднамомантна ператварыліся ў Litauen.


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Голосовалочка на лицевой - не побрезгуйте! Вильня наша!
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 05 ноя 2014, 15:21 
Не в сети
Голубые штаны

Зарегистрирован: 31 авг 2010, 10:31
Сообщения: 21809
Откуда: Минск
Так, при Екатерине Второй. Основоположники официальной российской истории: немцы Милер, Швецер и проч. С ними еще Ломоносов воевал.


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Голосовалочка на лицевой - не побрезгуйте! Вильня наша!
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 05 ноя 2014, 18:50 
Не в сети
Жёлтые штаны

Зарегистрирован: 12 апр 2014, 17:19
Сообщения: 541
Вот вам по поводу чистоты.

Новосибирск, город с метрополитеном и т.п. удобствами.
Вложение:
img1.jpg
img1.jpg [ 174.77 КБ | Просмотров: 57951 ]

Они там совсем боятся взять косу и прокосить возле своего забора ?
Посмотрите это даже не трава, это лебеда растет.

Брест.
Вложение:
img2.jpg
img2.jpg [ 136.41 КБ | Просмотров: 57951 ]


В обоих случаях частный сектор. В Бресте выкошено даже под деревьями.
В Бресте видно пару деревьев даже подсадили для красоты.
Выкашивает явно не жэс, жители выкашивают. Причем в Бресте взял специально убогую гравейную улочку.

Где-то надо и держать армию рабочих, соглашусь что можно было вместо армии иметь лучшее механическое оборудование и машины для уборки.
НО важным остается факт, в Бресте чище.

Вильнюс оставить и не трогать, ибо можем устроить там гадюшник. Пусть лучше подметают другие дворники. Может чище будет на улицах и в головах :pisa_tel:


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Голосовалочка на лицевой - не побрезгуйте! Вильня наша!
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 05 ноя 2014, 18:59 
Не в сети
Голубые штаны

Зарегистрирован: 31 авг 2010, 10:31
Сообщения: 21809
Откуда: Минск
Непатриотично рассуждаете про Вильно. :-) :ni_zia:


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Голосовалочка на лицевой - не побрезгуйте! Вильня наша!
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 05 ноя 2014, 20:03 
Не в сети
Голубые штаны

Зарегистрирован: 24 янв 2013, 18:25
Сообщения: 3041
bobr.by/news/announcement/112596.html

А вы попробуйте не скосить траву у своего участка. ПолУчите штраф в 25 базовых потом вместе посмеемся на форуме.

У моей жены дом в практически мертвой деревне, но даже там сельсовет периодически устраивает рейды и выписывает штрафы.


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Голосовалочка на лицевой - не побрезгуйте! Вильня наша!
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 05 ноя 2014, 20:34 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 01 сен 2010, 22:17
Сообщения: 4680
уверен, белорусы и без штрафов будут косить!
эти штрафы у нас для россиян скупивших местную недвигу.
:-) :-)


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Голосовалочка на лицевой - не побрезгуйте! Вильня наша!
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 05 ноя 2014, 21:16 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 09 май 2011, 11:43
Сообщения: 1587
Obyvatel писал(а):
уверен, белорусы и без штрафов будут косить!
эти штрафы у нас для россиян скупивших местную недвигу.
:-) :-)

:co_ol: Правду говорите, уважаемый Obyvatel :a_g_a:


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Голосовалочка на лицевой - не побрезгуйте! Вильня наша!
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 10 ноя 2014, 11:28 
Не в сети
Черные штаны

Зарегистрирован: 19 апр 2012, 22:42
Сообщения: 35
Жамойцы-Жмудзякі... бягуць з Вільні.

"1-га ліпеня 1944 году ў Вільні было яшчэ спакойна. Узяў я возьніка ды паехаў на Шкляны завулак да сваёй колішняй гаспадыні Мілашэўскай. Стомлены падарожжам, зваліўся як сноп на адпачынак.
Назаўтра раніцай будзіць мяне гаспадыня.
- Уставайце, доктар! - кажа, - нейкая трывога. Жмудзякі зь Вільні ўцякаюць!
Калі выйшаў на вуліцу, дык пабачыў сам, што й запраўды трывога. Машыны вязьлі з шпіталёў на станцыю раненых Немцаў. Шмат жаўнераў ішлі самі, або ў асысьце сёстраў. Іншых вялі мацнейшыя сябры.
І сярод Жамойцаў жудасны перапалох. З хатаў павыходзілі яны з клункамі, мітусяцца, крычаць: няма транспарту, каб нейк ім вырвацца зь небясьпечнага мяшка. А тут віленскія возьнікі, народ хітрый, дасьветчаны, пахавалі коней ды самі разьбегліся.
Мітусьня ў Вільні была страшная: ці каму трэба ці ня трэба - ўсе хацелі ўцякаць! Трагічныя сцэны дзеіліся ў былых францішканскіх будынках пры касьцеле сьв. Рафала на Вілкамірскай 1, дзе быў шпіталь РОА («Расейская вызвольная армія»). Адтуль хворыя ўцякалі, як хто мог, даслоўна ад сьмерці."
http://pawet.net/library/history/bel_hi ... D1%8B.html

Язэп Малецкі
Пад знакам Пагоні
Успаміны

_________________
Первые Упоминания О Литве. Литвины - Потомки Лютичей.
http://samlib.ru/e/rogatina/lutizi.shtml
Литевичи, как одна из форм названия "Лютичи" - в Хронике 12 века!....


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Голосовалочка на лицевой - не побрезгуйте! Вильня наша!
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 10 ноя 2014, 11:37 
Не в сети
Черные штаны

Зарегистрирован: 19 апр 2012, 22:42
Сообщения: 35
Andrej Cieraszkou' писал(а):
Serg 2 писал(а):
Фрагмент немецкой карты этнической на рубеже 20 века:

Вложение:
вильна белосток.jpg


Недзе я чытаў сьпіс расейскіх навукоўцаў, якія фармавалі афіцыйную гісторыю Расейскай Імпэрыі. Ніводнага славянскага прозьвішча, адныя нямецкія. Вось я і думаю, ці ня тыя ж немцы, што малявалі гэтыя мапы, і падказалі расейскім сваякам накірунак фальсыфікацыі? Іначай складана патлумачыць, як гэта Samogitien аднамомантна ператварыліся ў Litauen.


Вот Жмудь этнографическая - 1919 год:

http://www.maps4u.lt/lt/includes/siunti ... _1919_.jpg

Жмудь у поляков в 19 веке это:
http://www.pinakoteka.zascianek.pl/Orda/Index.htm
Żmudź
Belweder, Birże, Giełgudyszki, Kiejdany, Kowno, Mejszty, Połąga, Pożajście, Raudań, Retów, Siesiki, Szatejki, Średnik, Towiany, Wellona, Wojtkuszki.

И Биржи и Ковна....

_________________
Первые Упоминания О Литве. Литвины - Потомки Лютичей.
http://samlib.ru/e/rogatina/lutizi.shtml
Литевичи, как одна из форм названия "Лютичи" - в Хронике 12 века!....


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Голосовалочка на лицевой - не побрезгуйте! Вильня наша!
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 10 ноя 2014, 12:10 
Не в сети
Черные штаны

Зарегистрирован: 19 апр 2012, 22:42
Сообщения: 35
Как не странно у жемайто-летувисов есть честные историки:
Русціс Камунтавічус:

Гэта цёмны бок літоўскай культуры… Ёсць такое – баяцца літоўцы. Мы не хочам прызнаць, што тут жылі і палякі, і яўрэі, і беларусы. Калі мне даводзіцца тлумачыць студэнтам, што літоўцаў у Вільні практычна ніколі не было, то гэта бывае вельмі складана. Гэтая боязь, што адымуць – яна вельмі моцная, яны глыбінная. Трэба размаўляць з людзьмі, перакладаць больш беларускіх кніг на літоўскую мову – каб пашыраць кругагляд, каб чуць іншыя версіі, каб зразумець адно аднаго. Ніхто ж не будзе Вільні адымаць!

Читать полностью: http://news.tut.by/culture/345976.html

Ещё один - писал на своём языке, для своих, а его.....перевели:

Бумблаускас: пока Литва думает, Витис может вернуть Беларусь
http://ru.delfi.lt/vkl/history/bumblaus ... z3IefbsBbz

"Я бы сказал, что 4 из 5 историков убеждены, что ВКЛ - белорусское государство. Долго казалось, что Лукашенко это приостанавливает. Но сейчас эта концепция представлена и в официозных газетах Беларуси. Таковы тенденции. Лукашенко ведь все может, когда ему нужно, он может вооружиться этой концепцией", - сказал Бумблаускас.

_________________
Первые Упоминания О Литве. Литвины - Потомки Лютичей.
http://samlib.ru/e/rogatina/lutizi.shtml
Литевичи, как одна из форм названия "Лютичи" - в Хронике 12 века!....


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Голосовалочка на лицевой - не побрезгуйте! Вильня наша!
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 10 ноя 2014, 12:20 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 21 окт 2014, 13:46
Сообщения: 3284
Serg 2 писал(а):
Жамойцы-Жмудзякі... бягуць з Вільні.

"1-га ліпеня 1944 году ў Вільні было яшчэ спакойна. Узяў я возьніка ды паехаў на Шкляны завулак да сваёй колішняй гаспадыні Мілашэўскай. Стомлены падарожжам, зваліўся як сноп на адпачынак.
Назаўтра раніцай будзіць мяне гаспадыня.
- Уставайце, доктар! - кажа, - нейкая трывога. Жмудзякі зь Вільні ўцякаюць!
Калі выйшаў на вуліцу, дык пабачыў сам, што й запраўды трывога. Машыны вязьлі з шпіталёў на станцыю раненых Немцаў. Шмат жаўнераў ішлі самі, або ў асысьце сёстраў. Іншых вялі мацнейшыя сябры.
І сярод Жамойцаў жудасны перапалох. З хатаў павыходзілі яны з клункамі, мітусяцца, крычаць: няма транспарту, каб нейк ім вырвацца зь небясьпечнага мяшка. А тут віленскія возьнікі, народ хітрый, дасьветчаны, пахавалі коней ды самі разьбегліся.
Мітусьня ў Вільні была страшная: ці каму трэба ці ня трэба - ўсе хацелі ўцякаць! Трагічныя сцэны дзеіліся ў былых францішканскіх будынках пры касьцеле сьв. Рафала на Вілкамірскай 1, дзе быў шпіталь РОА («Расейская вызвольная армія»). Адтуль хворыя ўцякалі, як хто мог, даслоўна ад сьмерці."
http://pawet.net/library/history/bel_hi ... D1%8B.html

Язэп Малецкі
Пад знакам Пагоні
Успаміны

"Пра настроі Беларусаў здавалі сабе справу й бальшавікі. Яны ведалі, што асяродкам усяго беларускага палітычнага руху была старая сталіца Вялікага Княства Літоўскага Вільня. І Вільню яны спачатку апавесьцілі сталіцаю Заходняе Беларусі, мову беларускую прызналі за афіцыйную мову, выдавалі штодзённыя ды іншыя газэты пабеларуску, арганізавалі беларускае школьніцтва, засноўвалі свае беларускія арганізацыі. Ды трывала гэта вельмі коратка, каля пяці тыдняў."
Кінулі костачку шчырым беларусам. На пяць тыдняў. Раней іх называлі "шчырымі", а цяпер "свядомымі".. І так "беларускасьць" сыграла сваю ролю ужо 2 разы. Спачатку царызм скарыстаўся гэтым таранам перад падзеламі Рэчы, а потым і бальшавікі ўплялі беларускасьць у сіло свае прапаганды.. І што маем? А мне здаецца, што маем вяршыню рэалізацыі беларускай ідэі. "Абы ціха было" - ёсьць. "Мая хата с краю - нічога не знаю ў цэнтры Эўропы" - ёсьць. Русскі маскоўскі язык - ёсьць, хоць і ў балоце трасянкі... Праваслаўны атэізм - ёсьць. А іншага і не бывае, бо цар нароўні бога - у русскім міры.. Дзяржаўнасьць нават ёсьць. Куды вышэй? Сучасны беларус з гонарам нясе званьне каланізатара зямлі сваіх дзядоў. :-): Афігенны апатэоз беларускасьці. Самае галоўнае - утрымацца на гэтай вяршыні.... :du_ma_et:


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Голосовалочка на лицевой - не побрезгуйте! Вильня наша!
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 10 ноя 2014, 12:29 
Не в сети
Голубые штаны

Зарегистрирован: 31 авг 2010, 10:31
Сообщения: 21809
Откуда: Минск
Алина, у меня для вас других белорусов нет. :-) Поменять народ не получится. :-)

Так что принимайте нас такими как есть, рускоязычными белорусами с островками белорусскоязычных, или эмигрируйте от нас. А уж мы как нибудь без Вас проживем. :pri_vet:-: :-)

Вот только вопрос кому Вы нужны за границей? Никому. :-)
Так что не старайтесь переделать белорусов. Не получится. БНФ 23 года пробовал. И где тот БНФ сейчас? :-)
Даже Терешков успокоился. Потому что признал молча мою правоту: никогда Беларусь не будет только белорускоязычной.


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Голосовалочка на лицевой - не побрезгуйте! Вильня наша!
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 10 ноя 2014, 12:31 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 21 окт 2014, 13:46
Сообщения: 3284
"Я бы сказал, что 4 из 5 историков убеждены, что ВКЛ - белорусское государство. Долго казалось, что Лукашенко это приостанавливает. Но сейчас эта концепция представлена и в официозных газетах Беларуси. Таковы тенденции. Лукашенко ведь все может, когда ему нужно, он может вооружиться этой концепцией", - сказал Бумблаускас.

Называць ВКЛ беларускай дзяржавай - гэта мне здаецца ходам разбуральным.. Правакацыяй маскоўскага "русскава міра". А вось калі беларусы ўсвядомяць сваю повязь з літвінствам, то гэта будзе на карысьць і літоўцам, і украінцам. А найперш - нам.


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Голосовалочка на лицевой - не побрезгуйте! Вильня наша!
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 10 ноя 2014, 12:32 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 21 окт 2014, 13:46
Сообщения: 3284
Монро писал(а):
Алина, у меня для вас других белорусов нет. Я канстатую факты, практычна.. Поменять народ не получится. Народы - мяняюцца. Разумныя не чакаюць на печаных пеўняў і не вядуцца на смажаныя качкі

Так что принимайте нас такими как есть, рускоязычными белорусами с островками белорусскоязычных, или эмигрируйте от нас. А уж мы как нибудь без Вас проживем.
Вот только вопрос кому Вы нужны за границей? Никому. У вас манія велічы. Насмакаваліся словам "каланізатар"?
Так что не старайтесь переделать белорусов. Не получится. БНФ 23 года пробовал. И где тот БНФ сейчас? Лукашэнка, а не БНФ - спрабаваў. Чаму вы дазваляеце сабе такую недакладнасьць?
Даже Терешков успокоился. Потому что признал молча мою правоту: никогда Беларусь не будет только белорускоязычной.
:sh_ok: А чаму тады яна беларусь называецца? Трэба мову назваць літвінскай і ўсё стане на сваё месца

:-): Хай жыве Беларусь!


Последний раз редактировалось аліна 10 ноя 2014, 13:01, всего редактировалось 1 раз.

Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Голосовалочка на лицевой - не побрезгуйте! Вильня наша!
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 10 ноя 2014, 12:37 
Не в сети
Голубые штаны

Зарегистрирован: 31 авг 2010, 10:31
Сообщения: 21809
Откуда: Минск
Хай. "Бхай". :-)


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Голосовалочка на лицевой - не побрезгуйте! Вильня наша!
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 10 ноя 2014, 13:47 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 31 авг 2010, 19:32
Сообщения: 4030
Вільню ніхто нікуды сілай вяртаць ня будзе. Нашая задача - распачаць масіраваную культурніцка-адукацыйную экспансію на этнічных беларускіх землях. Праграма максымум - асобы рэгіянальны статус беларускай мовы, беларускія школы і ВНУ, спрошчаныя ўмовы працы беларускага бізнэсу ў гэтых рэгіёнах.


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Голосовалочка на лицевой - не побрезгуйте! Вильня наша!
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 10 ноя 2014, 14:02 
Не в сети
Голубые штаны

Зарегистрирован: 31 авг 2010, 10:31
Сообщения: 21809
Откуда: Минск
Andrej Cieraszkou' писал(а):
Нашая задача - распачаць масіраваную культурніцка-адукацыйную экспансію на этнічных беларускіх землях. Праграма максымум - асобы рэгіянальны статус беларускай мовы, беларускія школы і ВНУ, спрошчаныя ўмовы працы беларускага бізнэсу ў гэтых рэгіёнах.


:-)

Утопист, мля.


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Голосовалочка на лицевой - не побрезгуйте! Вильня наша!
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 12 ноя 2014, 23:39 
Не в сети
Черные штаны

Зарегистрирован: 19 апр 2012, 22:42
Сообщения: 35
Граница беларусов (литвинов) и летувисов (жмудинов) описана профессором Карским в начале 20 века:

Изображение
Изображение
Изображение

_________________
Первые Упоминания О Литве. Литвины - Потомки Лютичей.
http://samlib.ru/e/rogatina/lutizi.shtml
Литевичи, как одна из форм названия "Лютичи" - в Хронике 12 века!....


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Голосовалочка на лицевой - не побрезгуйте! Вильня наша!
Сообщение Рейтинг поста: 1[0] Добавлено: 12 ноя 2014, 23:41 
Не в сети
Черные штаны

Зарегистрирован: 19 апр 2012, 22:42
Сообщения: 35
Изображение

_________________
Первые Упоминания О Литве. Литвины - Потомки Лютичей.
http://samlib.ru/e/rogatina/lutizi.shtml
Литевичи, как одна из форм названия "Лютичи" - в Хронике 12 века!....


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Голосовалочка на лицевой - не побрезгуйте! Вильня наша!
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 13 ноя 2014, 12:36 
Не в сети
Черные штаны

Зарегистрирован: 19 апр 2012, 22:42
Сообщения: 35
Из статьи - 22 октября 2010 года:

90 гадоў таму Менскі пяхотны полк першым увайшоў у Вільню на плячах у адступаючых жмудзінаў

У ліпені 1920 г. чырвоныя войскі вялі наступ на Захад. Першай ахвярай ідэі сусьветнай рэвалюцыі мусіла стаць Варшава. Польская дзяржава, зьнясіленая двума гадамі баявых дзеяньняў і экспансіі на Ўсходзе, вырашыла прасіць дапамогі ў Антанты. Прэм’ер-міністар Уладзіслаў Грабскі выехаў дзеля гэтага у Спа (Бэльгія) на канфэрэнцыю эўрапейскіх дзяржаваў. Краіны Антанты, што кіраваліся ня толькі прынцыпамі самавызначэньня нацый, але і ўласнымі інтарэсамі, паставілі перад польскім прэм’ерам умову: вайсковая і грашовая дапамога Польшчы будзе, калі Варшава адмовіцца ад палітычных прэтэнзій на Вільню і Віленскі край. 10 ліпеня 1920 г. дамова паміж польскай дзяржавай і краінамі Антанты была падпісаная.

Праз два дні, 12 ліпеня, урад Савецкай Расеі, ня раячыся зь беларускім бокам, перадаў незалежнай Літве ў абмен на нэўтралітэт у савецка-польскім канфлікце Віленскі край зь Вільняй, а таксама Горадню, Ліду, Смургоні, Ашмяну, Нарач і Браслаўскія азёры. У жніўня-верасьні, пасьля славутай бітвы на Вісьле, легіёны Пілсудзкага адваявалі 12 беларускіх паветаў у Савецкай Беларусі, а таксама Горадню, Ліду, Сьвянцяны ў Літвы. Віленскі край заставаўся ў складзе Літвы, хоць этнічныя летувісы складалі тутака паводле розных падлікаў ад 5% да 18% (у самой Вільні іх было 4,5%). Грубая заваёва краю польскімі войскамі выклікала б востры пратэст з боку Эўропы і Лігі Нацый, таму мусова было шукаць іншыя формы. Прэцэдэнт самавольнага адваяваньня краю ўжо існаваў. У верасьні 1919 г. італьянскі паэт і ультранацыяналіст Габрыэле Д’Анунцыё на чале групы ахвотнікаў заваяваў вольны горад Ф’юмэ (Рыеку), порт на ўсходнім узьбярэжжы Адрыятыкі, і абвясьціў аб далучэньні яго да Італіі.

Пілсудзкі, ураджэнец Віленшчыны, выношваў ідэю фэдэрацыі польскага, жмудзкага, беларускага народаў (фактычна адраджэньня Рэчы Паспалітай).

Першай прыступкай для ажыцьцяўленьня названай ідэі мусіла стаць адваяваньне Віленшчыны. Аднак захоп Вільні і Віленскага краю павінен быў выглядаць як звычайны “бунт”. Роля “бунтаўнікоў” адводзілася Літоўска-беларускай дывізіі пад камандаваньнем Люцыяна Жалігоўскага. Дывізія Жалігоўскага складалася на 90% з жаўнераў-ураджэнцаў Беларусі, а значная частка іх, у сваю чаргу, паходзіла зь Віленскага краю.

Изображение

Люцыян Жалігоўскі. Родом с Ошмян.

20 верасьня Пілсудзкі, галоўны ініцыятар акцыі, выдаў загад аб накіраваньні Літоўска-беларускай дывізіі на Гарадзеншчыну, на зімовыя кватэры. 30 верасьня ў Беластоку адбылася сустрэча паміж Жалігоўскім і Пілсудзкім.

Жалігоўскі пазьней успамінаў: “Пілсудзкі паведаміў, што Польшча адмовілася афіцыйна ад Вільні ў Спа і зараз няма іншага спосабу вярнуць горад. Трэба, каб гараджане самі падняліся за свае правы... Трэба толькі памятаць, што можа наступіць час, калі і Сойм, і Сэнат, і Польшча адракуцца вас, таму трэба быць гатовым узяць усё пад сваю адказнасьць. Пра гэта нельга казаць уголас”.

Пры канцы верасьня ў Варшаве ішлі інтэнсыўныя перамовы зь беларускімі і віленскімі палітычнымі дзеячамі. Б.Тарашкевіч у аўтабіяграфіі, напісанай у 1933 г., адзначаў: “У пачатку восені 1920 г. я прымаў дзейсны ўдзел у тайных нарадах, што абмяркоўвалі палітычныя пытаньні, зьвязаныя зь меркаванай акцыяй Пілсудзкага на Вільню (бунт Жалігоўскага) У гэтых пасяджэньнях прымалі ўдзел В.Абрамовіч, Кржаноўскі, бацька і сын Хамінскія, Заштаўт (незалежны сацыяліст зь Вільні), Нагродзкі, Іваноўскі, Дубейкаўскі, палкоўнік Мацеша (ад’ютант і сябра Пілсудзкага) і больш не памятаю. “Добра зараз асьведамлённыя“ адносна поглядаў Пілсудзкага асобы паведамляюць, што Пілсудзкі мае мажлівасьць узяць Вільню і праклямаваць краёвы ўрад з уласным дэмакратычным соймам і г.д. Шукалася назва для гэтага краю. Многія найбольш адпаведным лічылі: Заходняя Беларусь. Было вырашана, што віленскі ўрад будзе складацца з прадстаўнікоў усіх нацыянальнасьцяў, запрошаны быў нават нейкі дзеяч з Мэмэльскай вобласьці. Апрача таго, у склад ураду не павінны былі ўваходзіць групы правей віленскіх дэмакратаў (Абрамовіч, Ян Пілсудзкі, Крыжаноўскі і інш.). Ужо на шляху ў Вільню назва была дадзеная па ўказцы Пілсудзкага “Сярэдняя Літва”, а ў склад ураду далучаныя хадэкі (Энгель) і “рады людовыя” (Шопа)”.

Апошняй надзеяй на мірнае рашэньне праблемы былі летувіска-беларускія перамовы ў Сувалках, што адбываліся ў канцы верасьня — пачатку кастрычніка. На іх удалося дабіцца перасоўваньня дэмаркацыйнай лініі на 40–60 км на поўнач, але гэта не задавальняла польскія ўлады.

6 кастрычніка Люцыян Жалігоўскі аддаў загад пра перамяшчэньне дывізій у раён Воранава і Беняконяў за вызначаную сувалкаўскімі перамовамі дэмаркацыйную лінію. У гэты ж дзень у раён Эйшышак падышла дывізія добраахвотнікаў Мар’яна Касьцялкоўскага. Раніцай 7 кастрычніка на нарадзе афіцэраў дывізіі Жалігоўскі абвясьціў, што войска пад ягоным камандаваньнем рушыць на Вільню, і патлумачыў ім сапраўдны характар акцыі. Толькі паасобныя афіцэры ўспрынялі акцыю непрыхільна і адмовіліся ўдзельнічаць, за што былі высланыя з дывізіі. Генэрал адзначаў: [b]“Гэта былі нашае права і абавязак. Дажывем да адбудовы Вялікай Літвы. Ніхто нам гэтага ня забароніць”. Большасьць жаўнераў з радасьцю ўспрыняла вестку пра марш на Вільню, справядліва лічачы, што йдуць вызваляць сваю малую Айчыну. [/b]

Да Вільні было 50 км. Мар’ян Касьцялкоўскі разам з добраахвотніцкай дывізіяй ішоў праз Рудніцкую пушчу, Літоўска-беларуская дывізія — абапал чыгункі Ліда-Вільня. На першых кілямэтрах ніякага супраціву не было, толькі каля мястэчка Яшуны, пры пераправе церазь Мерачанку, адбылася дзьвюхгадзінная бойка зь літоўскім аддзелам. Літоўска-беларуская дывізія страціла некалькі чалавек забітымі і параненымі. Дарога на Вільню была адчыненая. Літоўскіяпалонных жаўнераў паводле загаду генэрала адпускалі жаўнеры былі ў шоку: , размаўляць з парлямэнтэрамі Жалігоўскі адмаўляўся, матывуючы гэта тым, што адбываецца ніякая не вайсковая акцыя, а вяртаньне жаўнераў дахаты. “Інстынкт стагодзьдзяў супольнага жыцьця працівіўся праліцьцю суседзкай крыві”.

_________________
Первые Упоминания О Литве. Литвины - Потомки Лютичей.
http://samlib.ru/e/rogatina/lutizi.shtml
Литевичи, как одна из форм названия "Лютичи" - в Хронике 12 века!....


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Голосовалочка на лицевой - не побрезгуйте! Вильня наша!
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 13 ноя 2014, 12:40 
Не в сети
Черные штаны

Зарегистрирован: 19 апр 2012, 22:42
Сообщения: 35
Изображение

Жаўнеры Жалігоўскага на Ратушным пляцы ў Вільні ў 1920

Прадстаўнікі Лігі Нацыяў імкнуліся неяк паўплываць на ход падзей. Але Люцыян Жалігоўскі быў няўмольны: насельніцтва Віленскага краю мусіць само вырашыць свой лёс.


Изображение

Жалігоўскi на чале сваiх жаўнераў у Вільні ў 1920

_________________
Первые Упоминания О Литве. Литвины - Потомки Лютичей.
http://samlib.ru/e/rogatina/lutizi.shtml
Литевичи, как одна из форм названия "Лютичи" - в Хронике 12 века!....


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Голосовалочка на лицевой - не побрезгуйте! Вильня наша!
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 13 ноя 2014, 12:44 
Не в сети
Черные штаны

Зарегистрирован: 19 апр 2012, 22:42
Сообщения: 35
Жалігоўскі і ягоныя паплечнікі называлі летувicаў выключна “жмудзінамі”, проціпастаўляючы іх ліцьвінам і гістарычнай Літве. Люцыян Жалігоўскі лічыў сябе ліцьвінам і ў 1943 г., удалечыні ад Радзімы, у шатляндзкім Эдынбургу, пісаў: “Мы ўсе апэравалі даўнімі катэгорыямі. Пад словам ліцьвін мы разумелі паняцьце Літвы гістарычнай, Літву вялікіх мэтаў, вялікіх людзей, вялікай ідэі. Мы шанавалі нашыя традыцыі, нават попел Зьніча пад Катэдрай. Нічога з прышласьці не пакінула сьледу, новаяўлены “літвін” аказаўся ворагам… і чакаў прыезду на трон літоўскі — Гагенцолерна, пад імем — о іронія — Міндоўга ІІ. Найбольш перажываў за гэта Маршалак. Чакаў, верыў у людзкое разуменьне і розум. Толькі люднасьць мясцовая адкідала ўсё, што звалася літоўскім. Ніхто не хацеў чуць пра навуку жмудзкай мовы, ніхто не прызнаваў “літоўскага” чыноўніка, і любая кабета не хацела ісьці ў касьцёл, дзе служыў “літоўскі” ксёндз. Чаму мы, адвечныя насельнікі Літвы, мусілі ўнікаць той дарагой для нас назвы, а іншыя людзі, што ня маюць зь Літвой нічога супольнага, — называць сябе ліцьвінамі?”

Генэрал быў патрыётам і рамантыкам. Ягоны паход на Вільню меў, аднак, наступствам шматгадовую варожасьць паміж суседзямі, крыж на якой паставяць толькі Бразаўскас, Валэнса, Адамкус і Квасьнеўскі – амаль праз 80 гадоў.

_________________
Первые Упоминания О Литве. Литвины - Потомки Лютичей.
http://samlib.ru/e/rogatina/lutizi.shtml
Литевичи, как одна из форм названия "Лютичи" - в Хронике 12 века!....


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Голосовалочка на лицевой - не побрезгуйте! Вильня наша!
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 13 ноя 2014, 17:44 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 31 авг 2010, 23:41
Сообщения: 10060
Не одни мы претендуем на Вильно.

Вложение:
10658630_760465540655516_3121429283098669955_o.jpg
10658630_760465540655516_3121429283098669955_o.jpg [ 393.45 КБ | Просмотров: 57662 ]

Поляки сразу и на Вильно, и на Львов - чтоб два раза не бегать.

_________________
Изображение


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Голосовалочка на лицевой - не побрезгуйте! Вильня наша!
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 13 ноя 2014, 19:08 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 31 авг 2010, 12:47
Сообщения: 2542
Woloh писал(а):
Не одни мы претендуем на Вильно.
Поляки сразу и на Вильно, и на Львов - чтоб два раза не бегать.


Два раза репа у них уже треснула, хотят еще раз?


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Голосовалочка на лицевой - не побрезгуйте! Вильня наша!
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 13 ноя 2014, 19:28 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 01 сен 2010, 22:17
Сообщения: 4680
Woloh писал(а):
Поляки сразу и на Вильно, и на Львов - чтоб два раза не бегать.

то-то главный председатель озаботился :-)

Цитата:
Лукашенко потребовал от главы КГБ аналитическую информацию о ситуации в Гродненской области, намекнув на польский интерес к этому региону.

"Меня она (ситуация) не просто настораживает, а я помню, что было раньше. Там ведь был единственный случай в стране, когда застрелили губернатора. И ясно, какие это были проявления. Да и знаю, что устремления на Гродненскую область у отдельных государств слишком чрезмерны"

http://afn.by/news/i/203664


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Голосовалочка на лицевой - не побрезгуйте! Вильня наша!
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 13 ноя 2014, 19:56 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 31 авг 2010, 23:41
Сообщения: 10060
Чует мое сердце, что сейчас под видом заботы о Гродненской области немножко зачистят Могилевскую...

Но это для соседней ветки скорее

_________________
Изображение


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Голосовалочка на лицевой - не побрезгуйте! Вильня наша!
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 20 дек 2014, 03:05 
Не в сети
Черные штаны

Зарегистрирован: 19 апр 2012, 22:42
Сообщения: 35
Польская карта . Начало 20 века - летувисов у самого Вильна - 0 - 5%, чуть дальше - менее 1%:

Вложение:
лит. люд..png
лит. люд..png [ 1.21 МБ | Просмотров: 57378 ]


Изображение

Вложение:
браславль и дресвяты.png
браславль и дресвяты.png [ 2.23 МБ | Просмотров: 57378 ]

_________________
Первые Упоминания О Литве. Литвины - Потомки Лютичей.
http://samlib.ru/e/rogatina/lutizi.shtml
Литевичи, как одна из форм названия "Лютичи" - в Хронике 12 века!....


Вернуться к началу
 Профиль  
 
Показать сообщения за:  Поле сортировки  
Начать новую тему Ответить на тему  [ Сообщений: 119 ]  На страницу Пред.  1, 2, 3

Часовой пояс: UTC + 2 часа


Кто сейчас на конференции

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 4


Вы не можете начинать темы
Вы не можете отвечать на сообщения
Вы не можете редактировать свои сообщения
Вы не можете удалять свои сообщения
Вы не можете добавлять вложения

Найти:
Перейти:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group