Intermarium
 • 563
 •  8

  D.J.T

  +4
  Intermarium
 • 1494
 •  20

  i3

  +2
  Intermarium
 • 796
 •  0

  Adriatyk – Bałtyk – Morze Czarne – Chiny. W Polsce powstanie sekretariat ds. morskich grupy „16+1”


  5 listopada odbył się w Rydze szczyt Chin i państw Europy Środkowowschodniej. Podpisano dwa ważne dokumenty: Riga Guidelines oraz China – CEEC Riga Declaration. Zapadła decyzja, aby to w Polsce powstał sekretariat ds. morskich grupy „16+1”.

  W grupie „16+1”, która spotkała się w sobotę w Rydze znajdują się: Estonia, Łotwa, Litwa, Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Słowenia, Chorwacja, Serbia, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Albania i Macedonia. Obserwatorem ryskiego szczytu była m.in. Białoruś.

  Liderzy państw uczestniczący w spotkaniu potwierdzili poparcie dla inicjatywy współpracy włączającej porty Adriatyku, Bałtyku i Morza Czarnego wraz ze śródlądowymi drogami wodnymi, która została wysunięta przez premiera Chińskiej Republiki Ludowej Li Keqianga w czasie 4 szczytu Chiny-CEEC w listopadzie 2015. Zadeklarowali, że celem Współpracy Portów Adriatyku, Bałtyku i Morza Czarnego jest rozwinięcie węzłów transportowych, włączających porty i zagłębia przemysłowe
  +5
  Intermarium
 • 2269
 •  2

  Międzymorze przez które Putin podobno spać nie może


  Arkadiusz Miksa 10.02.2015 14:33
  Kilka dni temu na portalu «Fronda» pojawił się artykuł: «Armia Międzymorza budzi niepokój Moskwy».

  Według autorów artykułu koncepcja Międzymorza napawa lękiem Rosję. Pierwszym krokiem do realizacji tej koncepcji miało by być powstanie wspólnej brygady wojskowej w skład której wejdą Polacy, Litwini i Ukraińcy. Informacja tym fakcie pojawiła ostatnio na Neonie.

  Przypomnijmy tytułem wstępu, iż koncepcja Międzymorza zakłada budowę bloku państw Europy Środkowo-Wschodniej, które dzięki swej jedności byłyby się wstanie przeciwstawić zarówno zagrożeniom ze strony Zachodu ( głównie Niemiec) jak i Wschodu ( tu oczywistym zagrożeniem jest Rosja). Według autorów artykułu orędownikami tej koncepcji był Piłsudski a współcześnie Lech Kaczyński. Na załączonej do artykułu mapie widzimy obok siebie takie kraje jak Polska, Litwa, Albania, Serbia, Chorwacja, Węgry, Rumunia czy Grecja. Ten jakże ciekawy konglomerat państw miałby stworzyć pewne ramy wzajemnej
  +9