Текущее время: 29 апр 2024, 12:56

Часовой пояс: UTC + 2 часа




Начать новую тему Ответить на тему  [ Сообщений: 2193 ]  На страницу Пред.  1 ... 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51 ... 55  След.
Автор Сообщение
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 13 июл 2015, 15:31 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 31 авг 2010, 09:56
Сообщения: 8686
Voronov1970 писал(а):
НАЦИОНАЛЬНАЯ ИДЕЯ РЕСПУБЛИКИ БЕЛАРУСЬ:
«ЧЕХИЯ- II» ИЛИ «КОЛЛЕКТИВНЫЙ» МАКАРТУР?

Спасибо, с Вашего позволения разместил на главной:
http://www.bramaby.com/ls/blog/analytics/2759.html

_________________
Фракция любителей альпинизма им. Р.Меркадера
Изображение


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 13 июл 2015, 16:52 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 31 авг 2010, 23:41
Сообщения: 10060
С каких пор россияне разрабатывают для беларусов национальную идею?

Это еще ни разу добром не заканчивалось

_________________
Изображение


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 13 июл 2015, 17:03 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 01 сен 2010, 12:58
Сообщения: 17529
Woloh писал(а):
С каких пор россияне разрабатывают для беларусов национальную идею?

Это еще ни разу добром не заканчивалось

Эт с какой стороны мерить )


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 13 июл 2015, 21:18 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 21 окт 2014, 13:46
Сообщения: 3284
Цитата:
3. Уласна гэта і ёсьць трэцяя прычына. Мільёны ахвяраў, прынесеных народам менавіта за імя сваёй краіны, зрабілі гэтае імя сьвятым. Гэта проста няма як супастаўляць з фэйкавым «указам Кацярыны».

Колькі творцаў Беларусі загінулі ад голаду і сухотаў, на расейскіх катаргах і ад кулі НКВД, колькі народу Беларусі палегла за тое ж на франтах дзьвюх сусьветных войнаў, колькі настаўнікаў Беларусі цярпелі зьдзекі рознага кшталту акупацыйных адміністрацыяў…

Здавалася б, пасьля 20 стагодзьдзя ніякай Беларусі ўжо не павінна быць. Але насуперак усім гэтым пошасьцям і нашэсьцям, трава зноў прабіваецца праз асфальт. І ў гэтым вялікі сэнс воклічу, які ў нас гучыць паўсюдна: Жыве Беларусь!

Мой любіменькі Дубавец.. Памятаю, накупіла ягоных кніжак пра нешта "рускае" і раздарыла.. І нават сабе не пакінула - цяпер вось трэба шукаць, як назва гучыць.. Памятаю толькі, што пра вельмі важныя рэчы там сказана..
Але у пэўны момант для мяне стала ясна, што мільёны ахвяр - плата за гэтае імя. І не апошняя плата. Так - нават гэта накінутая назва была як глыток паветра, які дапамог выжыць.. Нават дрэннае выходзіць на добрае, калі дазваляе чалавеку выжыць.. І зараз гэтае "бела" трымае.. Толькі ўсё залежыць ад таго, што трэба рабіць - плыць, ці тануць.. боўтацца..
Можаце не лічыць мяне камсамольцам, карацей. Ну пішчаць жа не забароніце? Абы жылі, паны беларусы!


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 14 июл 2015, 17:31 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 21 окт 2014, 13:46
Сообщения: 3284
Цитата:
Monro Вчера в 20:54
Моя бы воля, поменял бы название страны однозначно. И перенес столицу из Минска.

Сталіца - Мір! Побач - спальня пад назвай Менск. :-)
Вільна - свабодная. Беларусь - мірная. За любоў хай адказваюць Польшча з Украінай..


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 15 июл 2015, 07:26 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 21 окт 2014, 13:46
Сообщения: 3284
Каўбаскі вышываныя:
Изображение
Цитата:
У якасці арнамента выкарыстаны «васьмірог», што сімвалізуе багацце, дабрабыт і мужчынскі пачатак. Гэты арнамент адбіваецца на мясе падчас гатавання.
На сёння ўручную выраблена толькі некалькі «выкаванак», яны прадаюцца ў фірмовых крамах брэнду і каштуюць каля мільёна рублёў.
Тым часам «Бульбашу» і іншым алкагольным брэндам забаранілі рэкламаваць прадукты, што маюць назву «алкагольнага» тавару альбо таварны знак вырабніка алкаголю, у тым ліку пітную ваду ці святочныя агенцтвы. Такім чынам «выкаванку» не атрымаецца выкарыстоўваць для ўскоснай рэкламы брэнду гарэлкі — яна будзе звычайным сувенірам
http://nn.by/?c=ar&i=152937

гэтыя брэнды..


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 15 июл 2015, 07:36 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 21 окт 2014, 13:46
Сообщения: 3284
Цитата:
Адразу пасля нарады Вітаўт загадаў, каб кожны ваяр, пешы ці конны, меў з сабой правіянт.
У маі 1410 г. вялікі князь удакладніў — вайсковая экспедыцыя разлічаная на пяць тыдняў, і менавіта на гэты тэрмін вайсковец мусіў мець харчы.
У Белавежскай пушчы пачаліся вялікія паляванні на зуброў і дзікоў. Сведкі прыгадваюць, што кожнае паляванне давала 50 бочак салёнага і сушанага мяса. Прыпасы звозіліся і сплаўляліся па Вісле да польскага Плоцку.
Усю вясну Вітаўт правёў у раз’ездах. Пад Слонімам вялікі князь ледзьве не трапіў у рукі нямецкіх рыцараў — вялікі маршал Ордэну здзяйсняў рэйд у бок Берасця ды спаліў Ваўкавыск :sh_ok: :sh_ok:

Изображение
Сёння — 605-я ўгодкі (1410) вялікай перамогі саюзных войскаў Вялікага Княства Літоўскага і Польшчы пад Грунвальдам. Як рыхтавалася знакамітая бітва? Піша гісторык Алег Дзярновіч
важная цытата:
Цитата:
Сама ідэя ўдарыць у сэрца Ордэну, на Мальбарк, моцна адрозніваецца ад звычайнай для тых часоў тактыкі рабаўнічых нападаў на памежныя замкі.

трэба больш ведаць найперш пра гэтыя рабаўнічыя напады - для нацыянальнага здароўя..


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 15 июл 2015, 23:11 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 21 окт 2014, 13:46
Сообщения: 3284
У могилі вікінга X століття знайдений меч із християнськими символами
Цитата:
Меч був знайдений по час розкопок на півдні Норвегії. Залізний клинок був повністю покритий іржею, проте рукоять збереглася завдяки срібному покриттю. Повна довжина меча становить 94 сантиметри.
Могила, в якій було знайдено зброю, датується періодом близько 1030 року, також у ній була знайдена сокира і кілька монет.
На рукояті меча вчені знайшли численні християнські символи, хоча поховання оформлено в традиційному язичницькому стилі.
На думку археологів, зброя могла бути виробленою в іншій частині Європи і згодом доставленою в Норвегію. Це свідчить про високий статус його власника.

крыжакі


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее
Сообщение Рейтинг поста: -1[1] Добавлено: 15 июл 2015, 23:50 
Не в сети
Малиновые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 25 июл 2014, 15:15
Сообщения: 374
аліна писал(а):
У могилі вікінга X століття знайдений меч із християнськими символами
Цитата:
Меч був знайдений по час розкопок на півдні Норвегії. Залізний клинок був повністю покритий іржею, проте рукоять збереглася завдяки срібному покриттю. Повна довжина меча становить 94 сантиметри.
Могила, в якій було знайдено зброю, датується періодом близько 1030 року, також у ній була знайдена сокира і кілька монет.
На рукояті меча вчені знайшли численні християнські символи, хоча поховання оформлено в традиційному язичницькому стилі.
На думку археологів, зброя могла бути виробленою в іншій частині Європи і згодом доставленою в Норвегію. Це свідчить про високий статус його власника.

крыжакі

Не. Просто спи@дил.

_________________
Не настолько хорошо обстоят дела с человечеством, чтобы большинство голосовало за лучшее. Луций Анней Сенека


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 16 июл 2015, 06:42 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 21 окт 2014, 13:46
Сообщения: 3284
Больш за 1500 чалавек, у тым ліку вядомыя людзі, увайшлі ў ініцыятыўную групу Мiкалая Статкевiча
У ініцыятыўную групу па вылучэнні Мікалая Статкевіча кандыдатам у прэзідэнты ўжо ўвайшло больш за 1500 чалавек. Вядомыя беларусы Зінаіда Бандарэнка, Павел Севярынец, Аляксей Марачкiн, Уладзімір Халіп, Мікалай Аўтуховіч, Рыгор Кастусёў, Славамiр Адамовiч, Лявон Вольскi, Аляксандр Тамковіч, Вячаслаў Сіўчык, Сяргей Законнікаў, Юры Хашчавацкі, Зміцер Дашкевіч, Вольга Завадская распавялі пра сваю падтрымку Мікалая, патлумачылi матывы ўваходжання ў яго ініцыятыўную групу і падзяліліся чаканнямі:на якія вынікі сваiх намаганняў яны разлічваюць.

Зінаіда Бандарэнка, былы дыктар тэлебачання, народная артыстка Беларусі:

– Як чалавек і грамадзянін Беларусі, я лічу сваім абавязкам змагацца за вызваленне Мікалая Статкевіча. Я вельмі спадзяюся на тое, што кампанія па яго вылучэнні кандыдатам у прэзідэнты усё ж такі падштурхне ўладу да таго, каб вызваліць Мікалая. Тое, што выбараў у Беларусі няма і мы ў іх не верым, вядома даўно. Але чым больш людзей мы аб’яднаем, чым больш мы будзем пра гэта казаць, чым больш мы будзем стукацца ва ўсе дзверы, тым больш верагоднасцi, што гэта прывядзе да вызвалення Мікалая Статкевіча. Я лічу, што агульнымі намаганнямі мы можам дамагчыся яго вызвалення да маючых адбыцца выбараў.

У тым, што наша ініцыятыўная група будзе зарэгістравана, я сумняваюся, але пэўныя надзеі на гэта ў мянеўсе ж такi ёсць. Спадарыня Ярмошына ўжо зубы з’ела на гэтым, таму, вядома, яна знойдзе прычыны, па якіх можна адмовіць у рэгістрацыі. Але гэта не павінна нас спыняць, мы павінны змагацца за свабоду, не быць абыякавымі да таго, што адбываецца ў Беларусі. І я буду па магчымасці рабіць усё, што ў маіх сілах.

Павел Севярынец, сустаршыня аргкамiтэта па стварэннi партыi«Беларуская Хрысціянская Дэмакратыя», былы палітвязень:

– Па-першае, кампанія па вылучэнні Мікалая Статкевіча кандыдатам у прэзідэнты – гэта адзіны палітычна правільны крок у так званых выбарах 2015-га года. Для таго каб выказаць салідарнасць з Мікалаем і з астатнімі палітвязнямі, для таго каб згуртаваць людзей, для таго каб выявіць фальшывую сутнасць так званых прэзідэнцкіх выбараў.

Я асабіста ведаю Мікалая Віктаравіча, ведаю яго як чалавека мужнага; уся Беларусь ужо цяпер ведае яго як героя. Таму што трымацца ў такіх умовах, у якіх ён знаходзіцца, а фактычна гэта катаванні i шматгадовыя здзекі, трымацца, не падпісваць паперу аб памілаванні, стаяць на сваім – для гэтага, вядома, патрэбна велізарная мужнасць. Тая мужнасць, якая так неабходна цяпер усёй Беларусі як узор, як прыклад.

БХД дэлегуе некалькі сотняў чалавек у ініцыятыўную групу Мікалая Статкевіча, і незалежна ад рэгістрацыі або адмовы мы павінны арганізаваць масавы збор подпісаў за вызваленне Статкевіча і іншых палітвязняў. Мы будзем праводзіць акцыі салідарнасці, а таксама на міжнародным узроўні будзем даводзіць інфармацыю да кожнага замежніка, адказнага за адносіны з нашай краiнай. Выбары ўжо цяпер не могуць быць прызнаны сапраўднымі і справядлівымі, таму што адзін з кандыдатаў у прэзідэнты 2010-га года да гэтага часу нізашто сядзіць у турме. Шанцаў на тое, што наша ініцыятыўная група будзе зарэгістравана, вельмі мала, але ў нас ёсць план дзеянняў і мы ведаем, што рабіць далей.

Аляксей Марачкiн, мастак, педагог, грамадскі дзеяч:

– Ёсць людзі, якія крытычна ставяцца да нашай ініцыятыўнай групы і да вылучэння Мікалая Статкевіча кандыдатам у прэзідэнты. Яны апраўдваюць сябе тым, што чалавек асуджаны і па законе не мае права абірацца прэзідэнтам. А я лічу, што гэтыя людзі глыбока памыляюцца. Бо сваімі развагамі яны як бы згаджаюцца з тым, што ён асуджаны законна. Я ж разам з усімі, хто ўваходзіць у групу падтрымкі Мікалая Статкевіча, разважаю зусім па-іншаму. Мы сцвярджаем, што ён асуджаны незаконна, што сітуацыя, у якой ён знаходзіцца, гэта гвалт над асобай, над палітычным дзеячам, які быў арыштаваны ў той момант, калі фармальна выбары яшчэ не былі скончаны.

Тыя, хто сёння падае свой голас у падтрымку Мікалая Статкевіча – гэта сапраўдныя патрыёты, гэта сапраўдныя беларусы, якія ніколі не змогуць пагадзіцца з тым, што ён сёння знаходзіцца за кратамі. І мы паказваем усяму свету, што кандыдат у прэзідэнты на мінулых выбарах Мікалай Статкевіч асуджаны незаконна, таму ён быў і застаецца нашым кандыдатам. Наша мэта – гэта вызваленне Мікалая, усё астатняе будзе вызначацца потым. І калі шчыра, то мяне асабіста мала цікавіць, будзе зарэгістравана наша ініцыятыўная група ці не. Калі Мікалай будзе вызвалены, тады і трэба дамагацца яго рэгістрацыі, гэта ўжо другі крок. Таму што калі чалавек незаконна знаходзіцца ў турме, то яго вызваленне з’яўляецца галоўнай і адзінай задачай. Веры цяперашняй уладзе ў мяне няма, але дамагацца справядлівасці ўсё роўна неабходна.

Уладзімір Халіп, драматург, літаратар, публіцыст:

– Тыя абставіны, у якіх Мікалай Статкевіч і іншыя палітвязні, людзі, да якіх ніколі не было і не магло быць ніякіх прэтэнзій, сядзяць у турме,– гэта дзікунства, з якiм не можа пагадзiцца ні адзін нармальны грамадзянін. У якія б вопраткі ні апранаўся цяперашні кіраўнік краіны і як бы яго ні ўспрымалі ў іншых краінах, яго рэжым застаецца самым садысцкiм і подлым ва ўсёй Еўропе.

Знаходжанне Мікалая Статкевіча ў турме – гэта расправа над ім. І ніхто ў Еўропе не толькі не можа аказаць ніякага ціску на нашага правінцыйнага кіраўніка, але яшчэ і спрабуе часам адмываць яму рукі, рабіць з яго легітымную фiгуру, з якой Захад мог бы ўсталёўваць кантакты. Гэта абуральна, і мы не можам саступаць нягоднікам нашы ўяўленні аб справядлівасці і прыстойнасці, інакш праз некаторы час мы проста апынемся ў тым стане, у якім знаходзілася Еўропа напярэдадні Другой сусветнай вайны. Як толькі мы саступім садыстам і турэмшчыкам, ад гэтага пацерпіць увесь народ адной краіны, а потым і ўсёй Еўропы.

Не думаю, што мы зможам аказаць вялікі ўплыў на дзеючы рэжым і ён прыслухаецца да грамадскасці, якая на самай справе яго зусім не трывожыць. Але рабіць пры гэтым хоць штосьцi мы проста абавязаны, кожны павінен зрабіць тое, што ў яго сілах. Да гэтага часу беларуская грамадскасць зрабіла недастаткова для вызвалення палітвязняў, і цяпер, калі набліжаюцца гэтыя няшчасныя выбары, мы ведаем, што турмы рэжыму могуць папоўніцца новымі палітвязнямі. Мы павінны зрабіць усё магчымае, каб гэтага не было.

У тое, што наша ініцыятыўная група будзе зарэгістравана, я зусім не веру. Перакананы, што ні на якія кампрамісы рэжым не пойдзе. Ён упэўнены ў сабе і можа быць ліквідаваны толькі шляхам ціску на яго з усіх бакоў, але перш за ўсё з боку грамадскасці. Мы павінны знаходзіць новыя формы барацьбы за вызваленне палітвязняў, новыя формы ціску на гэты рэжым і выкарыстоўваць усе магчымыя варыянты.

Мікалай Аўтуховіч, прадпрымальнік, ветэран Афганскай вайны, былы палітвязень:

– У першую чаргу я выступаю не за тое, каб Статкевіч проста ўдзельнічаў у гэтых выбарах, а за тое, каб яго выпусцілі з турмы на волю. У тое, што ініцыятыўная група будзе зарэгістравана, я не веру. Думаю, што адзіным магчымым дзеяннем з нашага боку ў такой сітуацыі павінен стаць байкот выбараў. Усе бачаць, што мы жывём не ў краіне, а ў імітацыі краіны, але ніхто не хоча гэтага мяняць. Таму на сваім полі бітвы трэба працягваць змагацца. Каб пазбавіцца ад шматлікіх ілюзій, мы павінны ўжо нарэшце жыць па-новаму.

Рыгор Кастусёў, палiтык, экс-кандыдат у прэзiдэнты, намеснiк старшынiПартыi БНФ:

Я ўвайшоў у ініцыятыўную групу па вылучэнні Статкевіча, бо лічу, што Мікола павінен стаць кандыдатам у прэзідэнты Беларусі як вылучэнец ад усіх нацыянальна-дэмакратычных сілаў краіны. І яшчэ, канечне, узнак маёй асабістай павагі да яго. Я падтрымліваю кантакты са шматлікімі прадстаўнікамі штаба па стварэнні ініцыятыўнай групы Статкевіча i надалей буду дзейнічаць згодна з агульным рашэннем.

Я веру ў тое, што ініцыятыўная група па вылучэнні Статкевіча ў кандыдаты на пасаду прэзідэнта Рэспублікі Беларусь павінна быць зарэгістравана. Але вось наконт таго, ці будзе яна зарэгістравана Цэнтральнай выбарчай камісіяй маю шмат сумневаў. Бо ўсе мы добра разумеем сутнасць існавання і дзейнасці гэтай камісіі, якая скіравана на прызначэнне на пасаду прэзідэнта толькі аднаго чалавека. У выпадку адмовыз боку Центральнай выбарчай камісііў рэгістрацыі ініцыятыўнай групы Статкевіча лічу, што далейшая дзейнасць павінна быць скаардынавана штабам групы. Я гатовы буду далучыцца да супольных дзеянняў. Супольная праца ў падтрымку Статкевіча будзе нашым агульным укладам у справу адстойвання незалежнасці нашай краіны, аб чым пастаянна кажа і Мікола.

Славамiр Адамовiч, паэт, грамадскі дзеяч:

– Я ўвайшоў у ініцыятыўную групу па вылучэнні Статкевіча,бо ведаю Мікалая як дастаткова смелага чалавека, поруч з якім я браў удзел у многіх вулічных акцыях. Таму што быў побач у тым ліку і з ім каля таго самага помніка, што пакуль яшчэ стаіць насупраць мінскага Дома ўрада, і толькі выпадак уратаваў мяне ад хапуна тым позным вечарам 19 снежня 2010-га. Таму што ведаю, што такое турмы рэжыму ўнутранай акупацыі. Таму што Статкевіч перш за ўсё беларускі нацыяналіст, а ўжо потым усё астатняе. Таму што Мікола быў адным з першых афіцэраў БЗВ, хто прысягнуў Беларусі незалежнай, і толькі ёй. Таму што такіх мужоў нам не хапае тут, на свабодзе.

Я веру ў стойкасць і трываласць Статкевіча, а групу не зарэгіструюць, пра што, здаецца, ужо заявіла галоўная шасцёрка ЦВК. Яшчэ ў 2010-м годзе я быў за татальны байкот псеўдавыбараў. Сёлета байкот актуальны як ніколі! Ініцыятыва за вылучэнне кандыдатам у прэзідэнты Статкевіча – гэта акрамя маральнага акта яшчэ добрая нагода для ўжо самаабвешчаных апазіцыйных кандыдатаў у прэзідэнты хоць бы ў апошюю хвіліну выйсці з кантэксту псеўдавыбараў і далучыцца да iніцыятывы, а пасля яе нерэгістрацыі абвясціць татальны байкот, няўдзел у псеўдавыбарах.

Усё магчыма ў палітыцы, калі яе робяць людзі валявыя. Лёс астатніх – сядзець на кухнях і варыць боршч. А Мікола Статкевіч пераможа пры любых раскладах! Разам з намі! Карфаген маскоўскага пракуратара будзе разбураны! Вось у гэта й трэба верыць. І гэты факт трэба набліжаць крок за крокам. Байкот – дзейсны рычаг такога набліжэння.

Лявон Вольскi, музыка, паэт, мастак:

– Я абсалютна ўпэўнены, што групу не зарэгіструюць. Я таксама ўпэўнены, што ўдзел у выбарах па вялікім рахунку не мае сэнсу. Вы самі ведаеце, якія будуць вынікі, а калі я памыляюся, дык першы буду радавацца сваёй памылцы. Цераз свой графік я не здолею сустракацца з народам і агітаваць за Мікалая. Больш за тое, я не веру, што гэтыя сустрэчы дадуць плён. Не ведаю, з якой мэтай палітыкі гэтым разам удзельнічаюць у чарговым фарсе. Упэўнены, што не з мэтай перамагчы на выбарах. А ўдзел у выбарах з іншымі мэтамі – ці то абсурд, ці штосьці горшае.

Я падпісаўся за Мікалая, каб маральна падтрымаць яго і Марыну, бо разумею, як ім цяжка, і гэтае блуканне па пакутах цягнецца шмат неацэнных для жыцця гадоў. Мая творчая занятасць пакуль не дазваляе мне «па поўнай праграме» ўдзельнічаць у палітычных ініцыятывах, але выказаць сваёстаўленне, згоду, нязгоду, пратэст альбо падтрымку – гэта я раблю заўсёды.

Аляксандр Тамковіч, пісьменнік, публіцыст:

– Я схіляюся перад мужнасцю Мікалая Статкевіча. Таму што, як і ён, я былы вайсковец і таксама ведаю сэнс слоў «Гонар маю». Таму што разумею: ён ведаў, на што ідзе, калі казаў Лукашэнку «Вярні тое, што скраў!». Гэта не радыкалізм. Гэта пачуцце ўласнай годнасці.

Веру ў тое, што яго ініцыятыўную групу павінны зарэгістраваць, але не веру грамадзянцы Ярмошынай.

А яшчэ я цалкам згодны з найлепшым беларускім паэтам сучаснасці Уладзімірам Някляевым у тым, што падтрымка Мікалая Статкевіча – справа патрэбная і карысная для іншых кандыдатаў у прэзідэнты.

Вячаслаў Сіўчык, палітык, грамадскі дзеяч, старшыня руху салідарнасці «Разам»:

– Я ўвайшоў у ініцыятыўную групу Мікалая Статкевіча і паклікаў за сабой дзясяткі членаў сваёй арганізацыі, бо лічу апошняй памылкай Лукашэнкi тое, што ён трымае ў турме палітыка яшчэ з мінулых выбараў. Гэта трэба выкарыстоўваць і паказаць, што ў Беларусі не можа быць выбараў да таго часу, пакуль у турме знаходзіцца Мікалай Статкевіч і іншыя палітвязні. І я вельмі задаволены тым, што на базе вылучэння Мікалая кандыдатам у прэзідэнты ўзнікла рэальная аб’яднаная апазіцыя, куды ўвайшлі людзі розных палітычных поглядаў, дзе прадстаўлены розныя партыі і рухі, лібералы і кансерватары, сацыял-дэмакраты і нацыяналісты. Гэтая кааліцыя паказвае, што ў Беларусі ёсць будучыня, а ў Лукашэнкі ў адрозненне ад папярэдніх чатырох разоў не атрымаецца проста так правесці чарговы фарс замест сапраўдных выбараў.

Я веру ў Бога і веру ў тое, што ў адпаведнасці з законам ініцыятыўная група ў падтрымку Мікалая Статкевіча павінна быць зарэгістравана. Але мы гатовы да таго, што насуперак закону наша група зарэгістравана не будзе. Відавочна, што Лукашэнка баіцца Статкевіча і прымусіць свой ручны ЦВК парушыць у чарговы раз закон. Мы да гэтага гатовы, і нашы дзеянні будуць адпаведнымі, у тым ліку за межамі Беларусі.

Сяргей Законнікаў, паэт, публіцыст, перакладчык, лаўрэат дзяржаўных і міжнародных прэмій:

– У першую чаргу, я падтрымліваю вылучэнне Мікалая Статкевіча кандыдатам у прэзідэнты, бо даўно яго ведаю, яшчэ з часоў стварэння сацыял-дэмакратычнай партыі. Я ведаю, што ў яго ёсць гонар, сумленне, адказнасць за народ і краіну. Ён заўсёды мне падабаўся ва ўсіх сваіх справах. Разам з Мікалаем я перажыў шмат бурных падзей яшчэ на світанку беларускага суверэнітэту. З тых часоў я яго вельмі паважаю. Але яшчэ больш я паважаю яго за тое, што ён і сёння не здаецца перад цяжкімі абставінамі, у якіх знаходзіцца. Усяму нашаму грамадству ён паказвае прыклад таго, як можна заставацца мужным чалавекам і змагацца ў любой сітуацыі.

Думаю, што адразу ж у рэгістрацыі ініцыятыўнай групы Мікалая Статкевіча адмоўлена не будзе, але ў рэшце рэшт у Цэнтрвыбаркаме зробяць усё для таго, каб нас не зарэгістраваць. Я ўжо даўно ведаю цану словам нашых чыноўнікаў, якія вось ужо 20 гадоў трымаюць краіну і ўсіх людзей пад гіпнозам махляроў. І, вядома, у іх ёсць вялікае хваляванне, бо аб’яднанне вакол Статкевіча можа выклікаць рэзананс у грамадстве сярод людзей розных пакаленняў. Я вельмі спадзяюся на тое, што нават калі наша ініцыятыва і не прывядзе да хуткай перамогi, дык хаця б раскалыша наша соннае грамадства, якое ўвесь час чакае чагосьці лепшага, але само для гэтага нічога не робіць.

Юры Хашчавацкі, кінарэжысёр, уладальнік дзясяткаў міжнародных кінаўзнагарод, член Саюза кінематаграфістаў Беларусі:

– Мікалай Статкевіч – гэта чалавек-стоік, які сёння дае нам прыклад таго, як трэба змагацца, як трэба адстойваць свае пазіцыі. Я ўвайшоў у ініцыятыўную групу з вялікай павагі да гэтага чалавека, які з’яўляецца прыкладам мужнасці ў барацьбе са злачыннай уладай. Больш за тое, я лічу вельмі ганаровым для сябе быць у складзе яго ініцыятыўнай групы.

Я таксама ўваходжу ў ініцыятыўную групу Анатоля Лябедзькі і магу патлумачыць сваю пазіцыю. Як грамадзянін і проста чалавек я разумею, што правільней за ўсё сёння — гэта байкатаваць фальшывыя выбары. Але я лічу, што палітыкі не маюць права гэтага рабіць. Палітыкі павінны заўсёды змагацца і прад’яўляць грамадству сваё бачанне нашага агульнага будучага. У гэтым сэнсе я вельмі паважліва стаўлюся да праграмы, якую прапануе АГП.

Паколькі Мікалай Статкевіч антызаконна не мае законных правоў на тое, каб балатавацца ў прэзідэнты, я думаю, што яго ініцыятыўную групу не зарэгіструюць. Але мы павінны спрабаваць стварыць у Беларусі любымі шляхамі супольнасць людзей, здольных на валанцёрскіх пачатках распаўсюджваць праграму новай Беларусі. Гэта вельмі важна. Нам вельмі патрэбна супольнасць прыхільнікаў пераменаў для краіны. Гэта стратэгічная задача для ўсіх нас. Часта можна пачуць, што ў нас у апазіцыі слабыя палітыкі, таму нічога ў іх не атрымліваецца. Але ў мяне на гэты конт іншае меркаванне. У нас проста грамадства пакуль слабое, не структураванае ў гэтым сэнсе. І атрымліваецца, што ў нас то рабочыя дзесьці страйкуюць, то прадпрымальнікі, то яшчэ нехта. Але сярод іх няма аб’яднання, і гэта самая вялікая бяда нашага грамадства. Я вельмі спадзяюся на тое, што менавіта тыя людзі, якія ўвайшлі ў склад ініцыятыўнай групы па вылучэнні Мікалая Статкевіча, а сярод іх, дарэчы, ёсць і Анатоль Лябедзька, здолеюць стаць ядром для аб’яднання шырокіх мас у грамадстве. Хопіць у бірулькі гуляць. Усе пастаянна хочуць, каб кандыдаты аб’ядналіся і выбралі адзінага, але мы ж і самі пакуль не ўмеем аб’яднацца, вось у чым бяда. І я веру, што людзі, якія ўвайшлі ў ініцыятыўную групу Статкевіча, змогуць аб’яднацца ў галоўным, у тым, каб прывесці Беларусь да новай сітуацыі, у якой будуць панаваць закон і свабода.

Зміцер Дашкевіч, сустаршыня «Маладога фронту», былы палітвязень:

– Думаю, што ўдзел у iнiцыятыўнай групе Мікалая Статкевіча – гэта самы лепшы сродак дамагчыся яго вызвалення і вызвалення астатніх палітвязняў. Наша група будзе аказваць грамадскi ціск на Лукашэнку, бо ўсе гэтыя знешнія ціскi бессэнсоўныя.

У першую чаргу, мы будзем чакаць рэгістрацыі. Усё залежыць ад Лукашэнкі, ад таго, які загад ён аддасць Ярмошынай – рэгістраваць нас ці не. Калi ініцыятыўная група будзе зарэгістравана, я буду займацца зборам подпісаў. Абапіраючыся на асабiсты вопыт, ведаю, што каля тысячы подпісаў, не моцна адрываючыся ад працы, можна сабраць. Тым больш што людзі добра ведаюць Статкевіча і цудоўна разумеюць, што ён падвяргаецца пераследу за свае погляды.

Вядома, для Лукашэнкі будзе лепш не рэгістраваць ініцыятыўную групу Мікалая Статкевіча. Ён не зацікаўлены ў тым, каб імя Статкевіча фігуравала сярод ужо наяўных фэйкавых кандыдатаў. У выпадку адмовы ў рэгістрацыі адзіным варыянтам у дачыненні да выбарчай кампаніі застаецца байкот. У гэтым выпадку мы маем намер працягнуць барацьбу за вызваленне ўсіх палітвязняў і будзем заклікаць грамадзян да няўдзелу ў гэтых выбарах.

Вольга Завадская, маці зніклага 15 гадоў таму журналіста Дзмітрыя Завадскага:

– Сваім уваходжаннем у ініцыятыўную групу Мікалая Статкевіча я хачу прыцягнуць увагу грамадскасці да таго, што ён з’яўляецца палітвязнем і яшчэ з мінулых выбараў знаходзіцца ў турме. Мне хацеласяб, каб на гэта звярнулі большую ўвагу ва ўсім свеце і ў нашай краіне. Жадаю паспяховай працы ўсім удзельнікам ініцыятыўнай групы


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 16 июл 2015, 11:18 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 21 окт 2014, 13:46
Сообщения: 3284
Алесь Пушкін знайшоў у касьцёле тайнік з малюнкамі, мапамі і дакумэнтамі XIX стагодзьдзя
Изображение
Изображение


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 16 июл 2015, 17:47 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 21 окт 2014, 13:46
Сообщения: 3284
Цитата:
Trust the people. F... the system
Абавязкова трэба давяраць людзям. Але толькі тым, якія здольныя выходзіць па-за сыстэму, якія здольныя ламаць сыстэму, якія здольныя глядзець на яе збоку.
І якія здольныя рабіць нешта, каб гэтыя сыстэмы паляпшаць

Изображение


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 17 июл 2015, 12:19 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 21 окт 2014, 13:46
Сообщения: 3284
О «бабизации»
а чё хотели то - седзячы ў бульбе?
Дружна радуемся, што не каларады, хоць.. А людзі..


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 18 июл 2015, 11:12 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 21 окт 2014, 13:46
Сообщения: 3284
Пяць рэчаў, якія трэба зрабіць замест перайменаваньня Беларусі
"Дзвіжуха" на Свабодзе, як сказаў Дубавец.. Каментаў болей, чым у тэме пра Пазьняка. :-):
вось:
Цитата:
Тры прычыны і пяць рэчаў.. Прычыны тыя - не чыны, бо ахвяры гэтыя народам сёняшнім беларускім неўсвядомленыя. А вось "рэчы"..
Цікава, што "рэч" - прадмет уласнасьці і "рэчка", "рэчышча" - адначасова?
І руская “речь” – ад царкоўна-славенскага “рече” – абвяшчаць права ўласнасьці на пахрышчаных і злоўленых – лаўцамі чалавекаў.. Сілай загнаў у раку і пахрысціў – князь рускі..
Адкуль не йсьці ў глыбіню часу - прыйдзем да рабства і людажэрства - калі людзі – на востраве, а ўсё, што мора прыносіць – спажыва..
Але ж дайшло да пошуку спажывы й на нашых рэчках. Гэта для тутэйшых рэкі - дарогі да дому – з рабства - якога заўгодна – ці то на будаўніцтве сцен турмы, ці то на скіфскіх фазэндах.. Але ж не для тых, хто жыве з лавітвы ўсяго, што можа быць таварам..
Дык адкуль зямля руская есьць пачала? З якога моманту яна, русь, пачала абвяшчаць сваёй уласнасьцю землі, на якія прыйшла з крыжам? Менавіта русь, пахрысціўшыся, абвяшчала насельнікаў захопленых земляў рабамі не Божымі, а – сваімі.. Хрысціла – як Пуцята – агнём і мячом – у сваю уласнасьць.. У сваю рэч. (Маскоўска-расейская прапаганда дасюль крыжакаў паносіць.. А ж крыжакі вунь латышоў у сваё рабства не абарочвалі.. ) Менавіта маскоўская русь прадоўжыла сваю звыклую справу падручніцтва ў рабаваньні ўжо на службе ў ханаў Арды, рабуючы вакольныя Маскве народы.. Маўляў, спачатку прыгналі ў рабства, а потым па дзяшоўцы выкупілі – каб на няшчымных сваіх маскоўскіх землях хлеб росціць..
Такім чынам, на ўсіх этапах свайго існаваньня – даардынскага – русь была акупантам для нашай зямлі. І цэрквы рускімі звалі, а не хрысціянскімі, бо пад іх сутарэньнямі захоўвалася маёмасьць рускіх купцоў – для якіх князі былі звычайнымі найманцамі. Вось сутнасьць гораду – рускага. І ён, руски горад, не паспеў стаць цывілізацыяй, бо найперш быў жытлом для акупантаў – гасцей, князя, дружыны і турмы – месца для тавару. Дзядзінец – астрог - і вакольны горад.. Дзе золата, дзе тавар з аховаю і дзе абслуга.. Але розніца паміж гарадамі – была. У ваколіцах Пскова не было рабоў, а ваколіцы Ноўгарада, лічыліся рабскімі.. Русь найперш цягнула павоз з ваколіц і нічога добрага ім не давала.. Будучыня сведчыць.
Паўтараю: з ардынскага часу гэтую ролю памагатых для акупанта прадоўжыла менавіта маскоўская русь.. Літва здолела супроцьстаяць Ардзе на полі бою. Нашая зямля абараніла сябе ад акупантаў! Адсюль пачынаецца нашая народнасьць. Ад народжанасьці на гэтай зямлі. На картах усё пазначана – як называецца наша зямля.. Геаграфія у помач, таксама, - тым, у каго праблема з чытаньнем. Літоўскі горад называецца – месца. Гараджане – месцічы.
На вялікі жаль русіны Ўкраіны аддалі сваю кроў на ўзмацненьне гэтай падступнай пачвары ардынскай Масковіі, якая не ведае іншых мэтаў, акром рабаваньня новых і новых земляў, пакідаючы іх выснажанымі – дзеля наступных, і якая ўрэшце завершыла свой шлях – савецкім калхозным рабствам і Гулагам – каб нават сёньня, давёўшы свой народ да стану эйфарыі – ватнамозгасьці – распачаць вайну – за чужое – за крымска-татарскі украінскі Крым.. Учадзеўшыя нейкія..
Пра нацыянальную ідэю няма чаго й размаўляць, калі само існаваньне дзяржаўнай палітыкі ёсць прадметам торгу.. Вось на гэтую зямлю маюць права народжаныя на ёй, а не тыя, што завуць акупанта. Кропка. Дзеля гэтага толькі і патрэбна дзяржаўнасьць.
"Зямля – сялянам!" За гэты базар бальшавікі павінны адказаць. А не хвастом вільнулі – і памінай, як звалі..
Вы толькі падумайце пра гэтае слова – “сяляне”.. Без мовы нельга размаўляць пра нацыянальную ідэю..


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 18 июл 2015, 14:20 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 21 окт 2014, 13:46
Сообщения: 3284
"Лопаются почки и распускаются клейкие листочки"
Лопаюцца ныркі і распускаюцца клейкія аркушыкі.
Изображение


Последний раз редактировалось аліна 19 июл 2015, 11:04, всего редактировалось 1 раз.

Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 18 июл 2015, 23:21 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 31 авг 2010, 13:18
Сообщения: 5495
О, сейчас смотрю старый чешский фильм "Обвиняемый" (главный приз фестиваля в Карловых Варах в 1966 году). Цитата:
Нас всегда называли народом мелких предпринимателей. Говорили, что ни чех, то - хозяйчик.

...

И еще цитата:
Анекдот: знаете какие бывают стадии у социализма?
Первая стадия: трудный рост.
Вторая стадия: рост трудностей.
1963 (год съемки). В этом фильме был вынесен приговор социализму. А даже у чехов протянул 30 лет.
Что уж про нас говорить: у нас хозяйчиков давно не было.
Кстати, сюжет почти один к одному про то, как директора Борисовдрева судили.

_________________
Изображение


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 19 июл 2015, 11:02 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 21 окт 2014, 13:46
Сообщения: 3284
Дзяяч беларускай дыяспары ў ЗША Антон Шукелойць сьвяткуе 100-годзьдзе

Цитата:
У ліпені 1944 года, 71 год таму, Горадня ляжала ў руінах. Бамбардаваньне горада нямецкай авіяцыяй у ноч на 22 чэрвеня 1941 г. прывяла да таго, што было зьнішчана каля 30% забудовы горада.
Назаўжды перасталі існаваць палац Радзівілаў, Сянны Рынак, гатэль Эўропа…
Летам 1944 г. пад час ужо савецкага бамбардаваньня быў амаль разбураны чыгуначны вакзал..
Сэрыю фотаздымкаў апублікаваў на сайце [url=Сэрыю фотаздымкаў апублікаваў на сайце Твой Стыль Андрэй Мяцельскі:]Твой Стыль[/url] Андрэй Мяцельскі:

Изображение
Панарама разбуранай Горадні, лета 1944 г.
і гэта хай тут будзе - пра мінулае стагоддзе..
Геннадий Соловьев о предках | Кадры, не вошедшие в фильм Счастливые люди


Последний раз редактировалось аліна 19 июл 2015, 18:16, всего редактировалось 2 раз(а).

Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 19 июл 2015, 15:21 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 21 окт 2014, 13:46
Сообщения: 3284
Страсьці-мардасьці пазамінулага веку:
Цитата:
Любоў сярод вайны
Пачаць нашу гісторыю немагчыма, не абмаляваўшы агульны план. 1831 год можна параўнаць з нашым часам — тады дакладна гэтак жа адзін славянскі народ, палякі, зрабіў спробу вызваліцца з «братэрскіх абдымкаў» велікаросаў — і скончылася гэта вайной. Ваенныя дзеянні разгортваліся і на нашай тэрыторыі, зацягваючы дзясяткі тысяч маладых людзей у барацьбу за свабоду ад Расіі. У канцы 1830 у Мінскай, Гродзенскай, Віленскай губернях, Беластоцкай вобласці, а таксама ў Валынскай і Падольскай губернях было ўведзенае ваеннае становішча. Да восені 1831 паўстанне, што бушавала на прасторах былой Рэчы Паспалітай, яшчэ толькі заціхала: 8 верасня пад ціскам расейскіх войскаў пала Варшава, 21 кастрычніка паўстанцы склалі зброю. Для тысяч удзельнікаў паўстання параза стала жыццёвай трагедыяй: многія вымушаны былі назаўжды пакінуць радзіму, трапіўшы ў высылкі або эміграваўшы. Марцінкевіча ж, які праз трыццаць гадоў, у 1863-м, спрычыніцца да паўстання наступнага пакалення, у 1831-м па-сапраўднаму хвалявала толькі каханне…

Дзень 27 лістапада 1831 пераваліў за поўдзень. Судовае пасяджэнне Мінскай рымска-каталіцкай кансісторыі завяршалася і службоўцы збіраліся па хатах, калі ў памяшканне ўвайшоў чыноўнік паліцэйскай управы Тамковіч і папрасіў не разыходзіцца. Скора па тым даставілі хлопца і дзяўчыну — канцылярыста Мінскага губернскага межнага суда Вінцэнта Марцінкевіча і дачку адваката Юзэфу Бараноўскую. Іх скіраваў у суд для разбіральніцтва часовы ваенны губернатар Мінска Строганаў, атрымаўшы прашэнне ад маці Юзэфы, Мар’яны Бараноўскай. Яна заявіла пра страшнае злачынства — выкраданне яе 14-гадовай дачкі: «…26-га лістапада а 3-й гадзіне апоўдні … канцылярыст Вінцэнт Марцінкевіч… маю дачку Юзэфу Бараноўскую, ад роду 14 гадоў, што ў вучэльню на ўрокі ішла, гвалтам на вуліцы схапіў і ў сваёй кватэры на Траецкай гары схаваў. Пра тое выкраданне калі мы з маім мужам даведаліся і дачку нашу ледзьве а 2-й гадзіне апоўначы ў кватэры Марцінкевіча знайшлі і патрабавалі вярнуць яе ў дом наш. Тады выкрадальнік Марцінкевіч не толькі яе не выдаў, але яшчэ з брытвай у руцэ да мяне кінуўся, кажучы, калі хто пасмее да маёй дачкі наблізіцца, кожнага зарэжу да смерці»

і маразмы сёняшняга:
Цитата:
Общественный активист Андрей Ким приехал на фестиваль, чтобы узнать "у своих братьев во Христе", как они относятся к выбранному месту. Молодежный лидер остался очень огорчен тем, что большинство собравшихся на фестивале вообще не задумывались об этом. По мнению собеседника, это печально, потому что "Христос и Сталин – это просто несовместимо".
– Сталин – антихрист, богоборец, не было человека в 20-м столетии, который сделал больше для уничтожения христианства. Нужно думать, где петь про Христа, нужно знать об историческом значении "Линии Сталина" – это разделение Беларуси на части, где церкви могли существовать и где не могли
Главный организатор мероприятия и руководитель молодежного отдела Минской епархии Максим Логвинов считает такие выводы надуманными. "Линию Сталина" он назвал "святым местом, где сражались за Родину защитники наши".


Изображение


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 20 июл 2015, 09:20 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 01 сен 2010, 12:58
Сообщения: 17529
Хто ж як не яна?
Цитата:
Прокурор Крыма Наталья Поклонская в 2016 году станет депутатом Госдумы от партии «Единая Россия». О такой возможности пишет газета «Известия» в номере за понедельник, 20 июля. Издание ссылается на свои источники в партии и администрации президента.

:-)


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 20 июл 2015, 10:33 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 21 окт 2014, 13:46
Сообщения: 3284
Нацыянальная ідэя і ІДІШ(Исламское государство Ирака и аль-Шама) :sh_ok:
Чего хочет ИГИЛ?
Я мог наслаждаться их обществом до определённого предела — в порядке стыдного интеллектуального развлечения. В рецензии на «Майн Кампф» в марте 1940-го Джордж Оруэлл признавался, что «никогда не был способен испытывать неприязнь к Гитлеру»; что-то в этом человеке было от несправедливо обиженного, даже когда его цели были трусливы или отвратительны. «Если бы ему надо было убить мышь, он сумел бы создать впечатление, что это дракон». Люди Исламского государства производят похожее впечатление. Они верят, что участвуют в войне, которая больше, чем их собственные жизни, и что быть случайно сметёнными в этой драме, погибнуть на праведной стороне — это привилегия и счастье, в особенности если это одновременно тяжкий крест.

«Фашизм, — продолжает Оруэлл, — психологически гораздо более действенен, чем любая гедонистическая концепция жизни. …В то время как социализм и даже капитализм, хотя и не так щедро, сулят людям: „У вас будет хорошая жизнь“, Гитлер сказал им: „Я предлагаю вам борьбу, опасность и смерть“; и в результате вся нация бросилась к его ногам. …Нам нельзя недооценивать эмоциональную силу такого призыва».

В случае с ИГ следовало бы добавить сюда религиозную или даже интеллектуальную привлекательность. Исламское государство считает неизбежное исполнение своих пророчеств предметом догмы; это ясно демонстрирует нам, какой волей к победе обладает наш враг. Он с радостью готовится встретить своё почти поголовное истребление и даже в окружении верить в божественное избавление как награду за следование заветам Пророка. Идеологические приёмы могут убедить некоторых потенциальных рекрутов в ложности доктрины ИГ, военные средства могут ограничить казни и ужасы. Но в остальном с людьми, которых так тяжело переубедить, можно сделать очень мало. Это будет долгая война — пусть и не до конца времён.

Пакуль часу на такі вялікі тэкст няма( дый ведаў), выкажу эмоцыю ад пачатку і канца:
Чаму інтэлектуалы ўсюды лепяць Гітлера? Гітлер заклікаў на вайну з людажэрскім камунафашысцкім драконам, які спрабаваў зрабіць з Германіяй тое ж, што і з Расейскай імперыяй.. Дракон існаваў і да трыццатых гадоў мінулага века знішчыў чалавечае жыцьцё на вялізнай тэрыторыі. Каралева ангельская была салідарная з Гітлерам - менавіта ў ягоным змаганні з камунафашызмам. Гітлер быў патрэбен камунафашызму, каб яго перамагчы і атрымаць лаўры - права на далейшыя злачынствы. Увесь ХХ- век аб гэтым сведчыць.

да "разваг" ніжэй
Изображение
KLINIKA HAŁAŬNOHA MOZHU
Изображение


Последний раз редактировалось аліна 20 июл 2015, 18:39, всего редактировалось 3 раз(а).

Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее-Великое княжество литовское - дубль
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 20 июл 2015, 12:59 
Не в сети
Новичок

Зарегистрирован: 13 июл 2015, 11:49
Сообщения: 4
ВЕЛИКОЕ КНЯЖЕСТВО ЛИТОВСКОЕ II:
РОМАНТИЧЕСКИЕ ФАНТАЗИИ ИЛИ НЕИЗБЕЖНАЯ НЕОБХОДИМОСТЬ?

Это очень хорошо, что литовское общество постепенно уходит от навязанного извне чуждого мировоззрения, превращающего бытьё во временную точку, в которой существует только настоящее - прошлое «подстраивается» под нужды сиюминутного политического момента, а будущего же – вообще нет, ибо оно не более, чем потенциальный повтор настоящего.
Идея возродить Великое княжество Литовское очень заманчива, особенно в свете продолжающегося российско-украинского конфликта, и число сторонников проекта, без сомнения будет расти. Однако сам вопрос в теоретическом плане проработан слабо – либо шумные декларации, либо плохо продуманные «прожекты» - чего – то более серьёзного в Сети пока не наблюдается.
Так, предложенные ещё четыре года назад президентом компании экспертного консультирования «Неокон» Михаилом Хазиным все сценарии возрождение ВКЛ страдают серьёзными недостатками: например, объединение Литвы с Польшей – это игнорирование печального опыта предшествующего исторического периода, когда утратив Украину и Белоруссию, Литва была просто «поглощена» более крупной соседкой.
Кроме того, современная Польша растеряла очень многие технологии – почти нет электроники, транспортного и иного машиностроения, а «оборонка» «кастрирована» в угоду НАТО. Страна, по сути – маленькая копия «энергетической империи» Путина, с той лишь разницей, что соседка Литвы углеводороды не добывает из своих недр – а лишь перерабатывает – и в качестве дополнения – массовое производство углеводородов иных – пригодных в пищу. А кто не имеет технологий – тот нынешней Литве не друг, а так...
Более многообещающим кажется участи в возрождении ВКЛ II «партизанского отряда» во главе с Лукашенко: Хазин также предлагал присоединить к Литве и Беларусь. К сожалению, снова без конкретики, хотя трудностей для реализации данного проекта более чем предостаточно.
Например, «окопавшиеся» в Вильнюсе белорусские оппозциионеры, знаменитые «гратоеды», в самой Беларуси, мягко говоря, фантастической популярностью не пользуются. Это усугубляется порочной стратегией политикой литовских властей в отношении противников белорусского президента, исходивших из соображений не национальных, а общеевропейских интересов. Например, поддерживался некий аналитический центр, способный только критиковать «режим», но мало что предлагавший в «позитиве». Также финансировался некий европейский гуманитарный университет – хотя, если вдруг в Беларуси всё рухнет – то в первую очередь понадобятся не «ботаники», а «технари-технократы».
Между тем, как раз сейчас момент для реализации возрождения ВКЛ довольно благоприятный – Беларусь испытывает самые серьёзные экономические трудности с 1995 года. В своей предыдущей работе, посвященной Беларуси, я писал, что страна имеет две возможности преодолеть их, проведя либо модернизацию «сверху» - преимущественно административными мерами, - или «снизу» - рыночными. Если это не произойдёт, то погружающаяся в хаос страна, в принципе, будет готова сдаться на милость победителя. Разумеется, что щедрого и великодушного. Но Литва пока к своей роли спасателя не готова.
Другой сторонник ВКЛ II - известный литовский политолог Виргиниюс Савукинас предложил в прошлом году присоединить к новому государственному образованию и Украину – абсурдность предложения, в нынешних условиях, я думаю, очевидна.
Теперь, перейдём самой идее возрождения ВКЛ.
Очевидно, чтобы проект был успешен, то нужно сохранить максимальную преемственность со «старым» Великим княжеством Литовским - если воспроизводить, то не только название, но и основные концептуальные моменты, хотя, разумеется, не до фетишизма в копировании мельчайших подробностей!
Напомню – кто забыл - ВКЛ – было государством славян и балтов с государственным языком – белорусским или украинско-белорусским суржиком – если верить неким историкам. Разумеется, делать современный белорусский язык единственным государственным ВКЛ II – глупость. Но двуязычие быть должно!
«Пещерный» национализм Ландсбергеса и «местечковая» псевдостабильность Грибаускайте должны быть сданы в архив – со славянами литовцам всё-таки придётся договариваться! Ах, да – некоторые могут возразить – «ограниченный контингент» выходцев СССР на территории Литвы качеством так сказать «не очень». Мол, умные и образованные «московиты» уже укатили в Россию или подальше, а оставшиеся…
Стоп! Имею возражение – как уедут - так и приедут! Условия нужно создавать! Причём, не только для возвращения литовцев! Как писал в своё время Лев Гумилёв: «Если русского обидели в Москве – он ехал в Тверь. Не уживался там – ехал дальше – в Литву».
Без всякого сомнения, литовцы должны оставаться государствобразующим народом с квотным преобладанием в полиции, армии и госслужбе – дабы в «светлых» славянских головах дурные мысли – то не слишком роились. А в остальном другом – полное равноправие. Как было несколько веков назад. Между тем, у Литвы некий задел в этом есть – страна в отличие от соседей не скатилась до внедрения варварского статуса «неграждан» для «неаборигенов». Именно это должно стать отправным моментом для налаживания по – настоящему добрососедских отношений с внутренними «соседями».
Тезис два – полный и безоговорочный отказ от пресловутой «балтийской» солидарности. Вспомним историю – Эстония и Северная Латвия – не более чем спорные территории между ВКЛ и немецкими «орденами». Латгалия и нынешняя южная Латвия – исконные литовские земли. Взгляд в настоящее - власти Таллинна и Риги нарушают права неграждан – об этом должны говорить не только в Кремле! Далее, «истинные» латыши полностью разрушили промышленность своей страны и угнетают коренное население Латгалии – латгальцев. Им даже отказываются ставить соответствующую запись в графе «национальность»! Почему о последнем нужно молчать?
Между тем, очень часто, этих самых латгальцев считают не частью латышского народа – а отдельным этносом. Кстати, те же источники сообщают, что латгальский язык – очень близок к литовскому, а вероисповедания латгальцы католического, в отличие от латышей. А может латгальцы – это часть не латышского, а литовского народа?
Третье – «собирание» земель в ВКЛ II должно быть на добровольной основе! Народы, управлявшиеся обанкротившимися властями, сами с радостью присоединятся к проекту.
И пункт четвёртый и последний. Перспективная территориальная конфигурация ВКЛ II и его возможные взаимоотношения с соседями. Литва – метрополия, Беларусь – важнейший союзник или доминион. Польша – партнёр или конкурент внутри ЕС, РФ – то же самое, но вне Евросоюза, Латгаллия – возможная часть ВКЛ II, остальная Латвия – сильно зависимая территория, Эстония – часть другого, конкурирующего скандинавского проекта.

В Воронов.
Варшава.
17-07-2015.
ethnogenesis2015@yandex.ru
ethnogenesis2014@yandex.ru


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 20 июл 2015, 19:03 
Не в сети
Голубые штаны

Зарегистрирован: 01 сен 2010, 21:46
Сообщения: 5900
Цитата:
Без всякого сомнения, литовцы должны оставаться государствобразующим народом с квотным преобладанием в полиции, армии и госслужбе – дабы в «светлых» славянских головах дурные мысли – то не слишком роились. А в остальном другом – полное равноправие. - See more at: viewtopic.php?f=24&t=905&view=unread#unread
Не получится быть немножко беременной: или равноправие или неравноправие.
Да и чем факт это предложение отличается от неграждан в Латвии?
И равного избирательного права в таком случае быть не может, а не то, не дай бог, нелитовцы получат большинство в парламенте: население Литвы - 2,9 млн, РБ - 9,5 млн.

Те неявно записали вы, пан Воронов, население РБ в быдло.

_________________
"Вы живете на внешней поверхности шара. И таких шаров еще множество в мире, на некоторых живут гораздо хуже вас, а на некоторых – гораздо лучше вас. Но нигде больше не живут глупее…"/АБС/


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее-Великое княжество литовское - дубль
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 20 июл 2015, 19:57 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 31 авг 2010, 23:41
Сообщения: 10060
Voronov1970 писал(а):
Третье – «собирание» земель в ВКЛ II должно быть на добровольной основе!

А можно на добровольной основе НЕ собираться?

_________________
Изображение


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 20 июл 2015, 20:31 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 21 окт 2014, 13:46
Сообщения: 3284
нас гэта таксама тычыцца:
21 липня 1686 року, 330 років тому, в соборі Софія Київська відбулася подія, яка на триста тридцять років визначила історію Української церкви
і яку українські історикиоднозначно характеризують або як повну ліквідацію окремішності української церкви, як крадіжку Моспатріархією української церкви, або як анексію української митрополії від матері-церкви - Костянтинополя.
Цього дня в Софії Київській відбулися "вибори" нового митрополита, який через чотири місяці присягнув Московському патріарху Це був перший крок зухвалого плану передачі київської митрополії Москві. На цих "виборах", кажучи сучасною мовою, не було кворуму, ці вибори намагалися опротестувати священики, їх не визнав, зрештою, Костянтинополь. Але план був завершений тиском на Туреччину, яка мусила через важке політичне становище дослухатися Москви та в сваою чергу натиснула на Костянтинополь, аби той легітимізував анексію. Ця анексія чимось нагадує "насильницьке" отримання Москвою патріаршества, канонічний спосіб з використанням насильства. Але якщо московське патріаршество нас в принципі не хвилює, то відторгнення митрополії це те, наслідки чого ми відчуваємо всі триста тридцять років чи не кожного дня.
Ми говоримо про цю драматичну подію із відомим релігієзнавцем, доктором філософських наук, професором Олександром Саганом.
- Олександре Назаровичу, 330 років тому в соборі Софія Київська відбулася подія, з якої почалася анексія української церкви Московською патріархією. Москва була сильна, вона воювала, приєднувала і церкви, і землі, знаходила союзників, тиснула, і в цій події була історична логіка, своя невблаганність чи невідворотність. По-вашому можна було уникнути цієї анексії?
- Понад 30 років (після укладання Переяславської угоди - авт.) (1654-1686 рр.) Київська православна митрополія протистояла репресивному тиску Московії (тоді ще ця держава назви "Росія" собі не привласнила). Московити політично вже загарбали українські землі, проте ніяк не могли тут "стати своїми" - сприймалися як відверті загарбники. Тобто, як мінімум одне покоління священиків повинно було змінитися, щоб Московський патріархат, нарешті, знайшов тут хоч якусь більш-менш масову підтримку. Методів "впливу" було багато - від вивезення в Московію всіх випускників духовних навчальних закладів до цинічних репресій. Уникнути церковної анексії українці не мали жодного шансу, особливо після того, як московитські військові гарнізони розквартирувалися чи не в кожному більш-менш значимому містечку, а українці масово почали служити новій владі.

і гэта:
Пра кіраўніка Крыму ў чэрвені-лістападзе 1918 году піша на сайце «Крым. Реалии» крымскі гісторык Гульнара Бэкірава. Прапануем вашай увазе пераклад публікацыі ў скароце. Паселішча Кемейшы, дзе нарадзіўся яе герой, знаходзіцца ў Воранаўскім раёне Гарадзенскай вобласьці Беларусі.
20 ліпеня 2015 году спаўняецца 150 гадоў з дня нараджэньня выдатнага вайсковага начальніка, генэрал-лейтэнанта Сулеймана Сулькевіча — кіраўніка Крымскага краявога ўраду, які існаваў з чэрвеня па лістапад 1918 году. Мацей Аляксандравіч (мусульманскае імя Сулейман) Сулькевіч паходзіў з татараў ВКЛ
.

Фармаваньне гэтай этнічнай групы пачынаецца з ХIV стагодзьдзя. Палітыка кіраўнікоў Вялікага княства Літоўскага ў значнай ступені дзіўная — у той час як Эўропа «ўзбройвалася супраць татараў», літоўскія князі ахвотна зь імі супрацоўнічалі.

У 1395 годзе разгромлены Тамэрланам хан Тахтамыш некаторы час знаходзіўся ў Літве, а яго сын Джэлал-ад-Дзін удзельнічаў у знакамітай Грунвальдзкай бітве. 15 ліпеня 1410 году яго кавалерыя разьмясьцілася на правым флянгу польска-літоўскага войска, атакаваўшы тэўтонцаў.

Прадэманстраваўшы Вітаўту свае намеры працягваць бацькаву палітыку дружалюбнага супрацоўніцтва, Джэлал-ад-Дзін атрымаў падтрымку вялікага князя Літоўскага ў барацьбе за ханскі пасад. Ужо ў наступным годзе ён абвясьціў сябе ханам спачатку ў Крыме, а да вясны 1412 году ўжо і ў Сараі — адбылося гэта пры падтрымцы ВКЛ


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 21 июл 2015, 20:26 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 21 окт 2014, 13:46
Сообщения: 3284
Политические взгляды меняют структуру мозга
Праблема ў тым, што нашыя левыя - фашысты, якія усталявалі дыктатуру.. Мумію вунь сто год на плошчы горада трымаюць.. Гэта лева ці права?
Хлусы на зарплаце - розныя левыя інтэлектуалы... Цэкакамсамольцы і гэбісты - найпершыя алігархі і бандыты.. Структура мозга.. :ne_ne_ne:


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 22 июл 2015, 14:31 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 21 окт 2014, 13:46
Сообщения: 3284
Цитата:
«У яго вельмі моцны акцэнт, і часам людзі не разумеюць, чаго ён хоча, — кажа жонка. — Аднойчы ён напалохаў прадавачку, выкрыкваючы „мазла!“ Гэта ён хацеў набыць масла, і вельмі стараўся вымавіць гэтае слова правільна».
Таксама часам Біл карыстаецца галасавым перакладчыкам Google Translate. Але пераклад выходзіць вельмі ўмоўны. Напрыклад, клюшка па-ангельску — club. І калі ён надыктоўвае «20 клюшак», зь перакладчыка выходзіць «20 клюбаў».
«Таму я амаль ім не карыстаюся», — кажа Біл.
Біл, як заўжды, настроены пазытыўна
У ідэальнай Беларусі Біл жыў да мінулага тыдня. Рабочы, што дапамагаў ім з рамонтам на ўчастку, скраў два наборы клюшак для гольфу і прадаў каля бліжэйшай крамы.


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 22 июл 2015, 14:38 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 21 окт 2014, 13:46
Сообщения: 3284
Изображение
епіскап Стэфан пераканаў дзяўчыну не скакаць з моста
http://nn.by/?c=ar&i=153343


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 22 июл 2015, 15:03 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 31 авг 2010, 23:41
Сообщения: 10060
аліна писал(а):
Политические взгляды меняют структуру мозга
Праблема ў тым, што нашыя левыя - фашысты, якія усталявалі дыктатуру.. Мумію вунь сто год на плошчы горада трымаюць.. Гэта лева ці права?
Хлусы на зарплаце - розныя левыя інтэлектуалы... Цэкакамсамольцы і гэбісты - найпершыя алігархі і бандыты..

Дело в том, что если долго идти налево, то выйдешь справа, и наоборот.

К примеру, польские националисты, по всем понятиям правые, являются очень даже левыми, когда речь заходит об экономике. Тут национализировать, там государство, здесь холдинг, денежек кинуть направо-налево. То же самое, кстати, наблюдалось и в БНФ - желание потратить государственные бабки то туда, то сюда. Приказать, заставить. А посмотрите на венгерских ультра-правых из Йоббика. Они поддерживают предпринимательство? Ничуть, только ботся страшных либералов. Так что правые они только на бумаге.

Кстати, почему слово "либерал" у нас и в остальной Европе означает правых, а в Америке левых?

_________________
Изображение


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 22 июл 2015, 15:44 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 01 сен 2010, 07:31
Сообщения: 3888
Woloh писал(а):
аліна писал(а):
Политические взгляды меняют структуру мозга
Праблема ў тым, што нашыя левыя - фашысты, якія усталявалі дыктатуру.. Мумію вунь сто год на плошчы горада трымаюць.. Гэта лева ці права?
Хлусы на зарплаце - розныя левыя інтэлектуалы... Цэкакамсамольцы і гэбісты - найпершыя алігархі і бандыты..

Дело в том, что если долго идти налево, то выйдешь справа, и наоборот.

К примеру, польские националисты, по всем понятиям правые, являются очень даже левыми, когда речь заходит об экономике. Тут национализировать, там государство, здесь холдинг, денежек кинуть направо-налево. То же самое, кстати, наблюдалось и в БНФ - желание потратить государственные бабки то туда, то сюда. Приказать, заставить. А посмотрите на венгерских ультра-правых из Йоббика. Они поддерживают предпринимательство? Ничуть, только ботся страшных либералов. Так что правые они только на бумаге.

Кстати, почему слово "либерал" у нас и в остальной Европе означает правых, а в Америке левых?


Националисты могут быть и левыми и правыми, и социалистами и капиталистами
мягкое может быть тёплым и холодным
непересекающиеся плоскости
вот что действительно интересно - так это может ли быть националист либералои, а либерал - националистом
кстати, в РИ про-революционеры и социалисты были именноз либералами


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 22 июл 2015, 16:06 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 31 авг 2010, 23:41
Сообщения: 10060
Деление очень простое, по шкале "частное - общее". Эта шкала может быть на экономической оси, может на социальной.

На экономической правые (частные) выступают за свободу предпринимаиельства индивидуума, а левые стараются деньги обобществить через государство или крупные холдинги.

То же самое на социальной оси. Те, кто видит примат в частном, им плевать, если человек гей, трансвестит, да хоть марсианин. А те, кому общественные конструкты важнее, навязывает на индивидуума некие общественные правила.

Либералы на то и происходят от слова "свобода", что выступают за индивидуальную свободу на всех уровнях.

_________________
Изображение


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 22 июл 2015, 16:11 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 31 авг 2010, 23:41
Сообщения: 10060
Разница у разных либералов в том, что точкой отсчета может быть разная единица: человек, группа или нация.

Сейчас, такое чувство, что медленно утверждаются национал-либеральные принципы, где значение имеет свободный выбор конкретной нации, как субьекта процессов.

_________________
Изображение


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 22 июл 2015, 17:04 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 01 сен 2010, 07:31
Сообщения: 3888
аліна писал(а):
Изображение
епіскап Стэфан пераканаў дзяўчыну не скакаць з моста
http://nn.by/?c=ar&i=153343


в смысле - суицид как национальная идея?

я бы в "деградацию" поставил

ну или в "дела церкви/костела..."

ну или в "футбольные страсти" или в "президентскик выборы" - а вдруг.


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 22 июл 2015, 17:09 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 31 авг 2010, 23:41
Сообщения: 10060
Я так понимаю, пани Алина нам пытается намекнуть, что "не все попы уроды". Типа, давайте их тоже в национальную идею возьмем. А давайте нет ? :-)

_________________
Изображение


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 22 июл 2015, 19:08 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 21 окт 2014, 13:46
Сообщения: 3284
Максим Равский писал(а):
аліна писал(а):
епіскап Стэфан пераканаў дзяўчыну не скакаць з моста
http://nn.by/?c=ar&i=153343


в смысле - суицид как национальная идея?

я бы в "деградацию" поставил

ну или в "дела церкви/костела..."

ну или в "футбольные страсти" или в "президентскик выборы" - а вдруг.

ну сышлося.. Убор епіскапа, мост і дзяўчына.. можа б і скочыла, каб не святар - надта бясстрашна ідзе.. - вось якія, маўляў, мы.. Чалавек - герой, а не лісіца, ці бабёр..
забіць калектыўнага саўка - ап сцену.. Не зашкодзіла б.. Гэта ж асноўная хвароба нашай эээ - нацыі не скажаш - постсаўковай супольнасьці.. Казалі адно, а рабілі адваротнае.. Зямля - сялянам, а наце - рабства калхознае.. Наце хлусь гэтую камуністычную.. Наце вам гэтую бесчалавечнасьць і спявайце песьні ёй..
Я буду гэту антысаветчыну паўтараць бясконца, бо мы, як супольнасьць, залежым найперш ад яе.. Адчуваньне непаўторнасьці гэтага савецкага калхоза прыйшло даўно.. Адчуваньне, што домік гэты пабудаваны на ільдзіне, ці што.. Што як толькі спыняць тэрор свой фізічны, ідэалагічны - калхоз распадзецца.. Я проста не ўсведамляла саму фашысцкую сутнасьць гэтага савецкага калхоза.. Я проста ўсе гэтыя гады думала, ну шо ж такое - чаму яны хочуць прадаўжаць жыць у гэтай фікцыі - столькі разумных і высокадукаваных..

Еўрапейская цывілізацыя - гэта цывілізацыя хрысціянская.. Без хрысціянства тут усё было б інакш.. На гэтай адной шостай яно было знішчана. Што, далей гэтых папоў самымі вінаватымі прызначаць? Ці іншых пашукаем - вінаватых?

Расейская імперыя сваё заслужыла, але процьма народу загінула ў страшэнных муках - гэта нельга перажыць, не стаўшы манкуртам.. Вось вам і дэградацыя.. Гэтыя позы - гарацкія і дзеравенскія.. Фу.. Я вырасла ў панскім маёнтку, дарэчы.. :-): Мне горад зусім не патрэбны - у наш такі час.. Акварыум кватэры і прастора інтэрнэту - рай.. Наадварот было б лепей траву мураву за вакном мець а не асфальт.. І возера якое глыбокае - сярод лесу..
Вунь жа паны распрацавалі геніяльную ідэю: Уся Беларусь - Месца.. Уся Беларусь - адно Места. :-):
Ну а калі там Інтэрмарыум ды Шаўковы шлях, то канешне ж Горад-Вузел патрэбен..


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 22 июл 2015, 20:45 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 31 авг 2010, 23:41
Сообщения: 10060
аліна писал(а):
Еўрапейская цывілізацыя - гэта цывілізацыя хрысціянская.. Без хрысціянства тут усё было б інакш.. На гэтай адной шостай яно было знішчана. Што, далей гэтых папоў самымі вінаватымі прызначаць? Ці іншых пашукаем - вінаватых?

Вот заладили одно и то же. Европейская цивилизавция христианская, Христианская - европейская. И т.п. Ну это ж бред.

Римская цивилизация, лежащая в основе современной Европы, нифига не христианская, а очень даже наоборот. А став Христианской она быстренько развалилась. Потом была ТЫСЯЧА (!) лет беспробудного христианского бедлама и беспредела, уничтожившего почти всю цивилизацию, грамотность, науку. Называлось это время Темные Века и люди жили в них как земляные черви. Как куча ДНРов. И весь этот уродливый апокалипсис невежества, смертей, болезней, войны с наукой, медициной, астрономией, физикой, эти сплошные аутодофе и религиозные резни длились ровно до... Ренессанса!

А что такое Ренессанс, объясните мне как образованный человек? А Ренессанс был возвращением к Античности. К этому до-Христианскому миру. И именно взрыв наук и искусств во времена Ренессанса породил потом эпоху Европейского взлета над миром.

Говорить, что Европа чего-то достигла в мире благодаря Христианству это то же самое, что считать, что Россия - великая страна благодаря Сталину. Все ровным счетом наоборот.

_________________
Изображение


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 22 июл 2015, 21:10 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 31 авг 2010, 13:18
Сообщения: 5495
Сделали из попа героя. Если бы девчина действительно хотела бросится вниз, то и 10 попов не отговорили бы, да, и не дождалась бы она ни одного. Это я не в упрек девице, а просто поп тут совершенно ни при чем. В данной ситуации она из без попа через какое-то время оттуда слезла.

_________________
Изображение


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 22 июл 2015, 22:39 
Не в сети
Малиновые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 25 июл 2014, 15:15
Сообщения: 374
Лукашенко научил Депардье косить траву
Изображение
Цитата:
Лукашенко устроил для Депардье краткую экскурсию по территории своей резиденции, "ознакомил с некоторыми образцами белорусской сельскохозяйственной техники, обучил навыкам ручной косьбы"
А вы - идея, идея ...

_________________
Не настолько хорошо обстоят дела с человечеством, чтобы большинство голосовало за лучшее. Луций Анней Сенека


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 22 июл 2015, 22:58 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 19 дек 2013, 18:53
Сообщения: 1395
Аха, на Швейцарию, говорит, похожа страна. Есть что гостям показать, наблатыкались на пресс-турах.
Сюда не водили:

Изображение


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 22 июл 2015, 23:24 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 31 авг 2010, 23:41
Сообщения: 10060
Cnapmak писал(а):
Цитата:
Лукашенко устроил для Депардье краткую экскурсию по территории своей резиденции, "ознакомил с некоторыми образцами белорусской сельскохозяйственной техники, обучил навыкам ручной косьбы"
А вы - идея, идея ...

Чорт, похоже он у нас осядет. Навтыкавшись РФии и попав потом в БССРию трудно сделать выбор в пользу первой.

_________________
Изображение


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: О национальной идее
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 22 июл 2015, 23:25 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 31 авг 2010, 23:41
Сообщения: 10060
minchanka писал(а):
Аха, на Швейцарию, говорит, похожа страна. Есть что гостям показать, наблатыкались на пресс-турах.
Сюда не водили:

Бедные коровки. Я вот не Лукашенко, но ноги б тоже повырывал.

_________________
Изображение


Вернуться к началу
 Профиль  
 
Показать сообщения за:  Поле сортировки  
Начать новую тему Ответить на тему  [ Сообщений: 2193 ]  На страницу Пред.  1 ... 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51 ... 55  След.

Часовой пояс: UTC + 2 часа


Кто сейчас на конференции

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 19


Вы не можете начинать темы
Вы не можете отвечать на сообщения
Вы не можете редактировать свои сообщения
Вы не можете удалять свои сообщения
Вы не можете добавлять вложения

Найти:
Перейти:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group