Текущее время: 19 мар 2024, 08:32

Часовой пояс: UTC + 2 часа




Начать новую тему Ответить на тему  [ Сообщений: 707 ]  На страницу Пред.  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 18  След.
Автор Сообщение
 Заголовок сообщения: Re: Idea wspólnej konfederacji Polski i Białorusi
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 29 апр 2012, 22:21 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 31 авг 2010, 09:56
Сообщения: 8686
SD писал(а):
Монро писал(а):
Курманбек Салиевич писал(а):
vanderToki писал(а):
Монро писал(а):
DominikS.Kapelusz писал(а):
Kilka słów od szefa malej polskiej partii:
(od 36:12)
http://www.livestream.com/nptvpl/video? ... 84fa7f9d38


Can you translate it for us in Russian (belarusian) ?

"- Пане Janusz, что думаете о белорусской акции, направленной на конфедерацию с Польшей?
- Есть такая акция? Поддерживаю. [...] Напомню, что Великое княжество Литовское было соединное с Короной, и оно точно соответствует территориально Беларуси, а не Литве."
Дальше говорит, что государственный язык ВКЛ был белорусский вариант старословянского. Тоже что самая большая нация в Вильне это была беларусская, вторая - еврейская, третая - польская, а литвинов было 7 процентов.

Панове, такое ощущение, что надо ехать в Польшу и лично двигать идею.. Полякам, как и нашим политикам, просто лень.. Пан Vander, мы боремся с ветряными мельницами?



Ну, так почему бы вам и не съездить? Познакомитесь там. :uch_tiv:
Вы же вроде на польском немного гутарите. А я хоть и имею по матери польские корни, но по-польски не гутарю, к сожалению. :uch_tiv:


Идея должна быть проработана концептуально. На сегодняшний день у нас поверх ее нет ничего, кроме сказки от пана Волоха про чудесное превращение в Большие Васюки по причине высадки американцев в Австралии.

Есть еще надежды от пана Воротницкого, что в результате глобального кризиса, изменятся категории ценности, и экономические проблемы рассосутся сами собой.

Не рассосутся, и давайте-ка пока мы окончательно не превратились в площадку фантастического футуризма спускаться на бренную землю.

In English, or in Polish here, pls.

_________________
Фракция любителей альпинизма им. Р.Меркадера
Изображение


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Idea wspólnej konfederacji Polski i Białorusi
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 29 апр 2012, 22:25 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 31 авг 2010, 09:56
Сообщения: 8686
SD писал(а):

Не рассосутся,

Faster than you think. After 15 years. We must be ready.

_________________
Фракция любителей альпинизма им. Р.Меркадера
Изображение


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Idea wspólnej konfederacji Polski i Białorusi
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 29 апр 2012, 22:33 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 31 авг 2010, 09:56
Сообщения: 8686
vanderToki писал(а):
Так это, к сожалению, пока выглядит. Мои друзья говорят, что эта идея не серьезная и нереальная. : (

Wszystkie wielkie pomysły najpierw obejrzeliśmy utopią! Zróbmy 2-3 realne kroki za granice tego forum! Pomożesz?

_________________
Фракция любителей альпинизма им. Р.Меркадера
Изображение


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Idea wspólnej konfederacji Polski i Białorusi
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 29 апр 2012, 22:42 
Не в сети
Новичок

Зарегистрирован: 21 апр 2012, 18:04
Сообщения: 6
Widzi Pan, ja mam 17 lat. Robię to, co mogę, wysłałem kilka e-maili, parę razy przedyskutowałem temat ze znajomymi i z ludźmi przypadkowymi, w Internecie staram się rozprzestrzeniać adres Bramaby.com. Być może można robić więcej, ja nie umiem. Brak jest lidera, jakiegoś polityka, albo dziennikarza po polskiej stronie - to fakt. Jest o tym cicho, to też fakt, ale trudno przekonać ludzi do tak nierealnego projektu. Widzi Pan, u nas, w Polsce, ludzi nie myślą o wielkich projektach – co będzie za 10, 15 lat, kogo to interesuje? Dziś dla prawicy ważna jest dyskusja o katastrofie z 10 kwietnia 2010, na lewicy o gejach w sejmie. Nie ten klimat co 90 lat temu, kiedy toczył się spór Dmowski – Piłsudski o kształt Polski, Białorusi i Ukrainy. Nowoczesność.


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Idea wspólnej konfederacji Polski i Białorusi
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 29 апр 2012, 22:44 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 31 авг 2010, 11:54
Сообщения: 6712
Курманбек Салиевич писал(а):
SD писал(а):

Не рассосутся,

Faster than you think. After 15 years. We must be ready.


Please, continue.


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Idea wspólnej konfederacji Polski i Białorusi
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 29 апр 2012, 23:00 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 31 авг 2010, 11:54
Сообщения: 6712
Курманбек Салиевич писал(а):
SD писал(а):
Монро писал(а):
Курманбек Салиевич писал(а):
vanderToki писал(а):
Монро писал(а):
DominikS.Kapelusz писал(а):
Kilka słów od szefa malej polskiej partii:
(od 36:12)
http://www.livestream.com/nptvpl/video? ... 84fa7f9d38


Can you translate it for us in Russian (belarusian) ?

"- Пане Janusz, что думаете о белорусской акции, направленной на конфедерацию с Польшей?
- Есть такая акция? Поддерживаю. [...] Напомню, что Великое княжество Литовское было соединное с Короной, и оно точно соответствует территориально Беларуси, а не Литве."
Дальше говорит, что государственный язык ВКЛ был белорусский вариант старословянского. Тоже что самая большая нация в Вильне это была беларусская, вторая - еврейская, третая - польская, а литвинов было 7 процентов.

Панове, такое ощущение, что надо ехать в Польшу и лично двигать идею.. Полякам, как и нашим политикам, просто лень.. Пан Vander, мы боремся с ветряными мельницами?



Ну, так почему бы вам и не съездить? Познакомитесь там. :uch_tiv:
Вы же вроде на польском немного гутарите. А я хоть и имею по матери польские корни, но по-польски не гутарю, к сожалению. :uch_tiv:


Идея должна быть проработана концептуально. На сегодняшний день у нас поверх ее нет ничего, кроме сказки от пана Волоха про чудесное превращение в Большие Васюки по причине высадки американцев в Австралии.

Есть еще надежды от пана Воротницкого, что в результате глобального кризиса, изменятся категории ценности, и экономические проблемы рассосутся сами собой.

Не рассосутся, и давайте-ка пока мы окончательно не превратились в площадку фантастического футуризма спускаться на бренную землю.

In English, or in Polish here, pls.


OK. Here's my bit in English.

The idea must be worked out conceptually. As of today we don't have anything except of a fabulous story by Mr. Voloh of the miraculous transformation into the Great Vasjuki because of the Americans' landing in Australia.

On the top of it we have hopes from Mr. Vorotnitski that due to the global crises the entire set of values will change and therefore economic problems will go away by themselves.

No, they won't, and therefore let's get down to earth before we will entirely turn into a place of futuristic fantasies.


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Idea wspólnej konfederacji Polski i Białorusi
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 29 апр 2012, 23:22 
Не в сети
Оранжевые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 12 апр 2012, 19:37
Сообщения: 54
Откуда: из Польши
Курманбек Салиевич писал(а):
Pan Vander, prowokacyjne pytanie: stworzyć w Polsce partię (organizację) na ten temat może? Albo zaproponować temat istniejących organizacji...?

Курманбек Салиевич писал(а):
vanderToki писал(а):
Так это, к сожалению, пока выглядит. Мои друзья говорят, что эта идея не серьезная и нереальная. : (

Wszystkie wielkie pomysły najpierw obejrzeliśmy utopią! Zróbmy 2-3 realne kroki za granice tego forum! Pomożesz?
Dlaczego prowokacyjne? Bardzo dobre pytanie. : ) Mam dwadzieścia jeden lat. Aby zarejestrować w Polsce partię polityczną, potrzeba bodajże piętnastu członków plus poparcie co najmniej tysiąca pełnoletnich obywateli - nie wiem, czy to na moje siły. Ale nie jest to problemem - uważam, że rejestracja partii, której podstawą programu byłoby szerzenie pomysłu konfederacji, trochę mija się z celem. ; ) Lepszym pomysłem wydaje mi się zainteresowanie już istniejących partii - jak widzieliśmy, Korwin-Mikke się na ten temat wypowiedział. Póki co możemy przede wszystkim rozmawiać - z przyjaciółmi, znajomymi, internautami - ale myślę, że za kilka miesięcy czy tygodni może w Polsce powstać w związku z konfederacją mały medialny szum. Taki, do którego politycy będą mogli się ustosunkować. I wtedy będzie można zrobić następny krok.
Inna sprawa, że ja sam do idei konfederacji nie jestem przekonany, aczkolwiek wydaje mi się ona interesująca. A współpraca z Białorusią - jak najbardziej wskazana.
Hm, maybe I should have written it all in English or Russian? ; )


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Idea wspólnej konfederacji Polski i Białorusi
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 29 апр 2012, 23:32 
Не в сети
Голубые штаны

Зарегистрирован: 31 авг 2010, 10:31
Сообщения: 21809
Откуда: Минск
:co_ol:

I translated.


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Idea wspólnej konfederacji Polski i Białorusi
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 30 апр 2012, 00:09 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 31 авг 2010, 11:54
Сообщения: 6712
vanderToki писал(а):
Курманбек Салиевич писал(а):
Pan Vander, prowokacyjne pytanie: stworzyć w Polsce partię (organizację) na ten temat może? Albo zaproponować temat istniejących organizacji...?

Курманбек Салиевич писал(а):
vanderToki писал(а):
Так это, к сожалению, пока выглядит. Мои друзья говорят, что эта идея не серьезная и нереальная. : (

Wszystkie wielkie pomysły najpierw obejrzeliśmy utopią! Zróbmy 2-3 realne kroki za granice tego forum! Pomożesz?
Dlaczego prowokacyjne? Bardzo dobre pytanie. : ) Mam dwadzieścia jeden lat. Aby zarejestrować w Polsce partię polityczną, potrzeba bodajże piętnastu członków plus poparcie co najmniej tysiąca pełnoletnich obywateli - nie wiem, czy to na moje siły. Ale nie jest to problemem - uważam, że rejestracja partii, której podstawą programu byłoby szerzenie pomysłu konfederacji, trochę mija się z celem. ; ) Lepszym pomysłem wydaje mi się zainteresowanie już istniejących partii - jak widzieliśmy, Korwin-Mikke się na ten temat wypowiedział. Póki co możemy przede wszystkim rozmawiać - z przyjaciółmi, znajomymi, internautami - ale myślę, że za kilka miesięcy czy tygodni może w Polsce powstać w związku z konfederacją mały medialny szum. Taki, do którego politycy będą mogli się ustosunkować. I wtedy będzie można zrobić następny krok.
Inna sprawa, że ja sam do idei konfederacji nie jestem przekonany, aczkolwiek wydaje mi się ona interesująca. A współpraca z Białorusią - jak najbardziej wskazana.
Hm, maybe I should have written it all in English or Russian? ; )


Precisely. We are at the information stage which is impossible to ignore, jump over it or even to speed it up a bit. We are trying to get Brama a full Polish language interface for you to come here and present your views on the proposed Confederation from the Polish perspective.

Brama functionality allows you to publish your own materials as separate topics and we strongly encourage you to do so. At this stage we need to clearly see each other's position on the subject in order to eventually arrive to a joint concept of the proposed Confederation.


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Idea wspólnej konfederacji Polski i Białorusi
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 30 апр 2012, 16:52 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 31 авг 2010, 23:41
Сообщения: 10060
I agree with SD and Vander.

Our mission is not to act, yet. Our mission is to talk. Do everything to involve as many people as possible into the discussion from both Belarus and Poland (maybe other countries - Czech Rep, Russia, Hungary, Germany, Ukraine). Keep the issue virtual, but make it omnipresent. Discuss all possible 'fantasies', perks, and any other conspiracy theories. That's what gives depth to the issue, increases its appeal, and polishes drawbacks.

Because when we act, we need to be 120% ready. Otherwise, there is no question that we'll end up in the same obscure place as our opposition today. Presentation matters, when we bring the idea to off-line it needs to be rock-solid.

_________________
Изображение


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Idea wspólnej konfederacji Polski i Białorusi
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 15 май 2012, 01:08 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 31 авг 2010, 23:41
Сообщения: 10060

_________________
Изображение


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Idea wspólnej konfederacji Polski i Białorusi
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 15 май 2012, 20:51 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 31 авг 2010, 23:41
Сообщения: 10060
Passing on comments from Youtube:

muzykaXXIwieku писал(а):
To bardzo dobry pomysł. Unia Europejska słabnie, teraz jak sądzę rządy socjalistów doprowadzą państwa na zachodzie do jeszcze większego krachu. To dla nas szansa. Musimy mieć tylko dobrych przywódców, bo z takimi idiotami jak Tusk czy Komorowski to jest niemożliwe. Na szczęście dni Tuska są policzone, wkrótce zostanie obalony i w Polsce będą wielkie zmiany, mam nadzieje że na lepsze.

_________________
Изображение


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Idea wspólnej konfederacji Polski i Białorusi
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 16 май 2012, 17:38 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 31 авг 2010, 23:41
Сообщения: 10060
Youtube:

Gespenst76 писал(а):
не знаю. Варто пам’ятати що кожен союз рано чи пізно розвалюється. Може годі намагатися перетворити Європу на комунальну квартиру?


Translation (UKR): "Well, I don't know. One should remember that all unions fall apart sooner, or later. Perhaps, we shouldn't be turning Europe into a communal apartment?"

_________________
Изображение


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Idea wspólnej konfederacji Polski i Białorusi
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 16 май 2012, 17:46 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 31 авг 2010, 23:41
Сообщения: 10060
A very nice response article at the Polish Salon 24:

Białorusko – Polska Rzeczpospolita Narodów? Ale jak?

Grim Sfirkow писал(а):
Redakcja Najwyższego Czasu zamieściła tekst na temat możliwej federacji polsko – białoruskiej (tutaj). Temat został zainicjowany przez stronę białoruską. Sami Białorusini wypowiedzieli się np. tutaj , tutaj i tutaj. Temat jest bardzo interesujący i wart rozważenia. To, co dziś wydaje się zupełną fikcją, jutro może się okazać rzeczywistością. Zresztą – czy to aby taka fikcja? Wszak Białoruś jest częścią państwa związkowego Rosji i Białorusi. Mogła by przecież zmienić stronę „związku“ i zamiast „Zbira“ utworzyć oparte na tradycji I RP państwo związkowe czy konfederację z Polską.

Jakie warunki musiały by zajść, aby taki związek był możliwy? Z pewnością jest to upadek rządów Łukaszenki. Polityk ten, bardzo zręcznie lawirując pomiędzy UE a Rosją, zapewnił swojemu krajowi dostawy takiego paliwa gazowego z Rosji i tym sfinansował względny dobrobyt ostatniego dzisięciolecia. Rosja traktuje to zmniejszenie swoich dochodów jako cenę za pozostawanie Białorusi w swojej strefie wpływów. Jeśli więc reżim Łukasznki upadnie – nawet nie koniecznie przez przewrót, ale np. z powodu biologicznego zurzycia materiału, czyli naturalnej śmierci prezydenta – dyktatora i władza obierze kurs bardziej otwarty wobec UE i Polskie, to powody dla importu taniego gazu z Rosji znikną. Wtedy też Białoruś stanie wobec bardzo poważnego kryzysu i wyboru: albo podporządkowanie Rosji (i tani gaz), albo niezawisłość i ceny rynkowe. Białoruś sama wobec całej rosyjskiej potęgi nie będzie miała szans na utrzymanie niezależności. Zwrócenie się w tej sytuacji do sąsiada, z którym łączą Białoruś bardzo silne więzi historyczne i kulturalne jest naturalnym krokiem.


Continue here - http://lubczasopismo.salon24.pl/pl24/po ... ow-ale-jak

_________________
Изображение


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Idea wspólnej konfederacji Polski i Białorusi
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 22 июн 2012, 00:56 
Не в сети
Новичок

Зарегистрирован: 21 июн 2012, 17:16
Сообщения: 4
Witam!
Цитата:
Idea wspólnej konfederacji Polski i Białorusi

Dobry pomysł... :cool_cool:

Монро писал(а):
And what Poland can receive with Confederation?

Istnieją korzyści polityczne, ekonomiczne jak i militarne...


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Idea wspólnej konfederacji Polski i Białorusi
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 22 июн 2012, 10:48 
Не в сети
Голубые штаны

Зарегистрирован: 31 авг 2010, 10:31
Сообщения: 21809
Откуда: Минск
Witam! :uch_tiv: :pri_vet:-:


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Idea wspólnej konfederacji Polski i Białorusi
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 22 июн 2012, 11:42 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 11 июл 2011, 14:52
Сообщения: 1839
Откуда: BY
Welcome!
Expand, please your response.
Particularly interested in the "economically." What is the interest of Poland to Belarus backward?

_________________
Случайности не случайны


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Idea wspólnej konfederacji Polski i Białorusi
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 22 июн 2012, 16:50 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 31 авг 2010, 23:41
Сообщения: 10060
Paul1 писал(а):
Witam!
Цитата:
Idea wspólnej konfederacji Polski i Białorusi

Dobry pomysł... :cool_cool:

Witam, pan Paul.

Do you have any ideas how to make Belarusians and Poles talk about this topic? We tried setting up our forum so that Polish/English speaking readers could log-in and participate, but we lack good outreach to the Polish side.

Basically, there are three dimensions to the discussion:

1) A confederation between Belarus and Poland, with a potential of Ukraine/others. How should it look?

2) The Bigger Intermarium (Międzymorze). Mostly as a cultural, information flow, self-identity phenomenon, rather than a political union at this stage. We have a dedicated forum branch for that:
viewforum.php?f=41

3) The idea of trans-border "free cities" across Intermarium, as points of connection between our nations that could stitch the entire region together.
Изображение
We discuss it here, and created a page on Facebook: http://www.facebook.com/pages/Intermari ... 3306202388


Feel free to write in Polish if you prefer.

_________________
Изображение


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Idea wspólnej konfederacji Polski i Białorusi
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 22 июн 2012, 18:52 
Не в сети
Новичок

Зарегистрирован: 21 июн 2012, 17:16
Сообщения: 4
Jin писал(а):
Welcome!
Expand, please your response.
Particularly interested in the "economically." What is the interest of Poland to Belarus backward?

Oczywiście, że otwarcie granicy między Polską, a Białorusią jest dla Polski bardzo korzystne. Myślę że wzrost obrotów handlowych w porównaniu do sytuacji obecnej był by bardzo duży.


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Idea wspólnej konfederacji Polski i Białorusi
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 22 июн 2012, 19:07 
Не в сети
Новичок

Зарегистрирован: 21 июн 2012, 17:16
Сообщения: 4
Jin писал(а):
Welcome!
Expand, please your response.
Particularly interested in the "economically." What is the interest of Poland to Belarus backward?

Inna ciekawa sprawa to budowa mostu na rzece Bug w miejscowości Тамашоўка (Tomaszówka - obwód brzeski) łaczący Тамашоўка z Włodawą. Przed Drugą Wojną Światową istniał most łączący Chełm, Włodawę z Brześciem (Брэст). Most wysadzono w czasie wojny. Do dzisaj nie można go odbudować z przyczyn politycznych. :hi_hi_hi:

http://wikimapia.org/#lat=51.530947&lon=23.599277&z=17&l=28&m=b


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Idea wspólnej konfederacji Polski i Białorusi
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 22 июн 2012, 19:50 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 31 авг 2010, 13:18
Сообщения: 5495
Paul1 писал(а):
Jin писал(а):
Welcome!
Expand, please your response.
Particularly interested in the "economically." What is the interest of Poland to Belarus backward?

Oczywiście, że otwarcie granicy między Polską, a Białorusią jest dla Polski bardzo korzystne. Myślę że wzrost obrotów handlowych w porównaniu do sytuacji obecnej był by bardzo duży.


Кстати, да! Мы тут про мегапроекты рассуждаем, а человек стоит на земле и видит, что без границы белорусы ещё больше купят польских товаров, самых обыкновенных и нужных каждый день. Правда, будут ли в эти прекрасные времена у белорусов деньги на это. Вернее, будет ли где эти деньги заработать, если только не в той же Польше. :hi_hi_hi:

_________________
Изображение


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Idea wspólnej konfederacji Polski i Białorusi
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 22 июн 2012, 20:39 
Не в сети
Новичок

Зарегистрирован: 21 июн 2012, 17:16
Сообщения: 4
ludmila_ch писал(а):
Paul1 писал(а):
Jin писал(а):
Welcome!
Expand, please your response.
Particularly interested in the "economically." What is the interest of Poland to Belarus backward?

Oczywiście, że otwarcie granicy między Polską, a Białorusią jest dla Polski bardzo korzystne. Myślę że wzrost obrotów handlowych w porównaniu do sytuacji obecnej był by bardzo duży.


Кстати, да! Мы тут про мегапроекты рассуждаем, а человек стоит на земле и видит, что без границы белорусы ещё больше купят польских товаров, самых обыкновенных и нужных каждый день. Правда, будут ли в эти прекрасные времена у белорусов деньги на это. Вернее, будет ли где эти деньги заработать, если только не в той же Польше. :hi_hi_hi:

Ta Granica ludności nie zatrzyma, kto chce emigrować to i tak ucieknie z Białorusi. :-(
Białoruś potrzebuje reform, oraz inwestycji z zewnątrz... Napływu kapitału i technologii. Trzeba stworzyć warunki by opłacało się inwestować i budować w takim Kraju jak Białoruś. :-):


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Idea wspólnej konfederacji Polski i Białorusi
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 22 июн 2012, 20:54 
Не в сети
Голубые штаны

Зарегистрирован: 31 авг 2010, 10:31
Сообщения: 21809
Откуда: Минск
Paul1 писал(а):
Ta Granica ludności nie zatrzyma, kto chce emigrować to i tak ucieknie z Białorusi. :-(
Białoruś potrzebuje reform, oraz inwestycji z zewnątrz... Napływu kapitału i technologii. Trzeba stworzyć warunki by opłacało się inwestować i budować w takim Kraju jak Białoruś. :-):


Пока Лукашенко у власти, никаких реформ не будет. Надо сперва поменять режим. :uch_tiv:

После этого и мост построим, и границу откроем. Правду русские начнут волноваться. Так что потребуется поддержка и Польши, и Европы, и США. :-)


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Idea wspólnej konfederacji Polski i Białorusi
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 23 июн 2012, 15:14 
Не в сети
Оранжевые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 12 апр 2012, 19:37
Сообщения: 54
Откуда: из Польши
Монро писал(а):
Пока Лукашенко у власти, никаких реформ не будет. Надо сперва поменять режим. :uch_tiv:

После этого и мост построим, и границу откроем. Правду русские начнут волноваться. Так что потребуется поддержка и Польши, и Европы, и США. :-)

Знаете Вы, это мне о чем-то напоминает. Вовремя второй мировой войны, люди в Польше думали "пока у нас nемцы, никаких реформ не будет. Надо выиграть независимость. После этого мы Львов и Вильно получим, сельское хозяйство улучшим и т. д. Советы начнут волноваться, но будет поддержка США и стран западней Европы." Ну и это плохо окончилось. :/ Надеюсь, что в этот раз белорусы не останутся одни.


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Idea wspólnej konfederacji Polski i Białorusi
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 23 июн 2012, 17:06 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 31 авг 2010, 23:41
Сообщения: 10060
vanderToki писал(а):
Знаете Вы, это мне о чем-то напоминает. Вовремя второй мировой войны, люди в Польше думали "пока у нас nемцы, никаких реформ не будет. Надо выиграть независимость. После этого мы Львов и Вильно получим, сельское хозяйство улучшим и т. д. Советы начнут волноваться, но будет поддержка США и стран западней Европы." Ну и это плохо окончилось. :/ Надеюсь, что в этот раз белорусы не останутся одни.

Вот делоговорит пан Вандер.

Вектор задавать надо уже сейчас. А то получится не Вектор, а Виктор. А этот еще поотморозистее папаши.

_________________
Изображение


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Idea wspólnej konfederacji Polski i Białorusi
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 24 июн 2012, 23:53 
Не в сети
Черные штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 23 июн 2012, 22:50
Сообщения: 33
Откуда: Warszawa
Witam :-):
Temat bardzo mnie zainteresował i od wczoraj, udało się jakoś mimo barier językowych, przeczytać cały temat.
Dodałbym może coś od siebie :-):

Po pierwsze: Jakie korzyści mogą odnieść Polska i Białoruś ze zbliżenia obu państw.
-Polska mimo iż kolosem technologicznym nie jest, z pewnością dysponuje znacznie lepszą technologią niż Białoruś, dzięki której moglibyście dokonać szybszej modernizacji
-Mamy możliwości, aby pomóc wam wykształcić Białoruskie elity. Nie wiem, jak sprawa z wyższą edukacją u was wygląda, ale Łukaszenko nie sprawia wrażenia polityka, który chciałby silnej intelektualnie opozycji, zdolnej przedstawić odmienną wizję państwa. Może i nasze uniwersytety to nie oxford ale myślę że mogą stać na wyższym poziomie niż Białoruskie i znacznie wam pomóc
-Nowoczesna gospodarka nie opiera się już na rolnictwie. Modernizacja umożliwia zastosowanie maszyn itp, ale nie oznacza to że będziecie bezrobotni :cool_cool: Dzisiaj gospodarka, to sfera usługowa. Może i u nas nie rozwinięta perfekcyjnie, ale rozwija sie coraz dynamiczniej. Białoruś potrzebuje w tej kwestii przykładu, a także pomocy. Jak już mówiłem mamy uczelnie, uniwersytety. Mogą one nie tylko wykształcić elitę polityczną, ale także mechaników, nauczycieli, informatyków itp :-):

Z drugiej strony jakie mogą być korzyści dla Polski
-Bialoruś ma wiele surowców naturalnych, które przy odpowiedniej technologii mogą przynieść korzyści obu krajom
-Polska ma potencjal do bycia liderem w regionie, ale należy zrobić pierwszy krok. Integracja z Białorusią nam to umożliwi :dr_ink:
-Wypromuje to Polskę a także wzmocni ją międzynarodowo. Pokaże za granicą, że jesteśmy liczącą się opcją polityczną, krajem w który być może warto zainwestować.

Zgadzam się z wami, że narazie nic nie zdziałamy, ale walczyć trzeba. Powinniśmy nawiązywać dialog i wypracować jakąś koncepcję. Propagować ją wśród Polaków i Białorusinów
Chciałbym jednak przedstawić moją wizję integracji. Jeśli uda się przekonać Polaków i Białorusinów, integracja musi być procesem stopniowym
-Z Ukrainą były plany stworzenia wspólnego uniwersytetu. Niestety państwo ukraińskie ma bardzo duże kompleksy na punkcie Polaków i chyba się to nie uda. Może warto stworzyć wspólny uniwersytet z wami :-): ?
Uniwersytet wschodni, najlepiej blisko granicy naszych państw, umożliwi wymianę intelektualną. :dr_ink:
-Inicjatywy na poziomie ludzkim :-): Wymiany w szkołach. Nie mam pojęcia czy jest to wam znane, mam nadzieję że nie wychodzę na głupka :ps_ih: U nas w niektórych szkołach, na kilka dni/tygodni wysyła się dzieci do innych państw, na przykład do Niemiec, Hiszpanii. Za to stamtąd przyjeżdżają do Polski ich dzieci. Dzieci mieszkają w domach, rodzin z których dzieci wyjechaly do tego drugiego kraju, stąd wymiana :) To dobry sposób, aby tworzyć w społeczeństwie atmosferę przyjaźni polsko-białoruskiej

Myślę, że naprawdę warto włożyć trochę wysiłku w naszą współpracę :-): Cieszę się, że wysuwacie taką ideę w naszym kierunku, Mam do was duży szacunek :) Myślę że nasze narody mają dobrze zapisane karty we wspólnej historii :-): Chyba jesteście jedynym sąsiadem, Polski, który nas nie mordował :pi_rat: :pi_rat:
Wielu wielkich Polaków miało Białoruskie korzenie, na przykład Kościuszko. Polacy i Białorusini są braćmi, którzy powinni trzymać się razem :-):

---------------------------------
Hi :-):
I find that issue very interesting, and I managed to read the entire topic since yesterday, despite some language difficulties :-):
I would like to add something from me :-):

Firstly: What benefits can be achieved for Poles and Bielarussians, by creating an union
-Maybe Poland is not a technological giant, but without a doubt, We have better technology than Bielarus and with Our help, You could modernize Bielarus much faster.
-We have capabilities to help You educate, create Belarusian political elite
I do not know, anything about Your higher education, but I think that Lukaszenko wouldn't like to have well educated opponents, with their own vision of statehood. Maybe Our universities are not as good as oxford, but We probably have better level of high education, so We could help You :-):
-The modern economy is no longer based on agriculture.
Modernisation, does not mean that you will use enginery and be out of work.
:cool_cool: Nowadays, economy is based on service area. Again, maybe in Poland it isnt perfectly developed and there is much to do, but it is growing more and more dynamically. Belarus needs an example, pattern to observe and learn from :-):
As I said before, We have some good universities which, culd not only educate your political elite, but also some mechanics, teachers, computer scientists.

On the other hand, there are also some good reasons for Poland, to consider that idea
-Belarus has many natural resources which, with the right technology can bring benefits to both countries
-Poland has a potential to be a leader in our region, but we just have to make first step. Integration or confederation with Belarus will be a grat first step to achieve that :dr_ink:
-It will also promote Poland, and show that We are significant country in which it is worth to invest.

I agree with you, that in current situation, We can't do much, but it is necessity to "fight" for it We should talk each other and develop some conception. Then We will be able to popularize it in polish and belarusian society
I would like to tell you about my vision of integration. If We manage to persuade Poles and Belarusians, that it might be a good idea, we must remember that this integration should be a long term process. Step by step.
There were some plans to create common university with Ukraine. Unfortunately, Ukraine has huge complexes at the point of Polish :wo)(ll: I think that it is better idea to create common university with You :dr_ink: ?
University of East, near polish-belarusian border will enable intellectual exchange between Us :-):
There are other posibilities at the human level. Some school exchanges. I have no idea if You do something like that, and I hope I dont turn out to be an idiot :ps_ih:
In some polish schools we make an exchange of children with other countries :-): for example with germany or Spain. We send polish children to that countries and they live with the families of german or Spain children, that visit Poland. So it's exchange of children for some days or weeks :cool_cool:
I think that it is a good way to create an atmosphere of polish-belarusian friendship

I think, that it is worth to put some effort in our cooperation :-): I am very glad, that You tell Us about such a great idea. I respect you very much :) and I think, that our nations have great common history :-): You are probably the only neighbour nation, that have never ever been slaughtering Poles :pi_rat: :pi_rat:
Also, many polish historic heros, where belarusians, for example Kostiuszko. :-): We are brothers and we need to keep together :ko_re:sha:

_________________
Kto jest durniem, niech umrze jako niewolnik


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Idea wspólnej konfederacji Polski i Białorusi
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 25 июн 2012, 00:23 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 31 авг 2010, 13:18
Сообщения: 5495
Hi, Seren! Welcom to Brama! :pri_vet:-:
Your proposals are very interesting.

_________________
Изображение


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Idea wspólnej konfederacji Polski i Białorusi
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 25 июн 2012, 00:42 
Не в сети
Оранжевые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 12 апр 2012, 19:37
Сообщения: 54
Откуда: из Польши
Woloh писал(а):
vanderToki писал(а):
Знаете Вы, это мне о чем-то напоминает. Вовремя второй мировой войны, люди в Польше думали "пока у нас nемцы, никаких реформ не будет. Надо выиграть независимость. После этого мы Львов и Вильно получим, сельское хозяйство улучшим и т. д. Советы начнут волноваться, но будет поддержка США и стран западней Европы." Ну и это плохо окончилось. :/ Надеюсь, что в этот раз белорусы не останутся одни.

Вот делоговорит пан Вандер.

Вектор задавать надо уже сейчас. А то получится не Вектор, а Виктор. А этот еще поотморозистее папаши.

Извините, но я не всё понял. :( Значит, я понимаю, что надо работать уже теперь, чтобы потом поддержки не ждать и не искать, но чтобы она у Вас уже была. Но не понимаю остальных двух предложений - какой же Виктор, какие папаши? Кажется, что мое знание русского совсем селективное. ;]


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Idea wspólnej konfederacji Polski i Białorusi
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 25 июн 2012, 01:16 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 31 авг 2010, 11:54
Сообщения: 6712
vanderToki писал(а):
Извините, но я не всё понял. :( Значит, я понимаю, что надо работать уже теперь, чтобы потом поддержки не ждать и не искать, но чтобы она у Вас уже была. Но не понимаю остальных двух предложений - какой же Виктор, какие папаши? Кажется, что мое знание русского совсем селективное. ;]


Виктор - сын Лукашенко, по слухам кровожаднее папаши в разы.


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Idea wspólnej konfederacji Polski i Białorusi
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 25 июн 2012, 01:54 
Не в сети
Оранжевые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 12 апр 2012, 19:37
Сообщения: 54
Откуда: из Польши
Ах, да. Сейчас всё понятно, спасибо. ;)


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Idea wspólnej konfederacji Polski i Białorusi
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 25 июн 2012, 04:49 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 31 авг 2010, 23:41
Сообщения: 10060
Seren писал(а):
Hi :-):
I find that issue very interesting, and I managed to read the entire topic since yesterday, despite some language difficulties :-):
I would like to add something from me :-):

Hi Seren, welcome to the forum!

I guess, this is the example why we need topics like that. Many Poles have very little idea how Belarus looks, and how it lives. They make wrong assumptions, and come up with wrong conclusions. And then everybody is surprised why nothing works against Lukashenko. I've met Poles who quite suriously asked if we have Coca Cola sold in Belarus.

First, to put it simple, Seren, Belarus is more advanced than Bulgaria, Romania, or Serbia. Think what you could offer to them, and then you have to add a litlle more.

GDP per capita (2011):

- Poland - 20,334
- Latvia - 15,662
- Belarus - 15,028
- Bulgaria - 13,597
- Romania - 12,476
- Serbia - 10,642
- Ukraine - 7,233
In other words, in 2011 GDP per capita in Belarus was twice higher than in Ukraine.

Second, agriculture is nothing for the Belarus economy. The main pillars are:

1) Oil refinery. Huge oil refinary plants that refine Russian oil. Which means to keep them running, to keep people employed, and the state budget filled we need oil. Main consumers - France and the Baltics. That's why they will always protect Lukashenko, and stop any real sanctions against him, despite their official rethoric.

2) Potassium production. This is THE ONLY natural resource that we have - there's nothing else besides it. Main consumer - China (not Europe, and pretty useless to Poland). Main dependent states - Latvia, and Lithuania. Their seaports in Vetspils and Klaipeda highly depend on this transit. That's another reason why Baltic states will always protect Lukashenko.

3) Machinery production. Trucks produced by MAZ and BelAZ. You might think they are weak in Europe, but they are very strong in the Middle East, Latin America, and of cause the dominant buyer is again China.

Bottomline - in Belarus Poland has to compete with two major powers. 1) Russia - because of their oil, and 2) China - because of their huge buying power for our key products. Polad has neither one of the two. These two things fill the Belarusian economy with money, jobs, wealth, and internal political capital.

Now you can gauge how much more difficult the task we discuss here is :)

================

There is only one thing that Poland can realistically offer to Belarus to make it interested (and it is only a window of opportunity). Accelerated access into the EU, as well as its markets, skipping all the standing in line and going through criteria, as well as "legitamization" of capital of Lukashenko's oligarchs. A confederation between Poland and Belarus might do just that.

However, you have to keep in mind that the EU market is also not such a lucrative fruit as it might seem. The market is highly competitive, filled with other players, it is in a bad economic shape with 0 growth. While strong growth in China and Latin America offers many more business opportunities, without any political limitations.

Trust me - a Polish offer to Belarus is a very tough nut to crack.

_________________
Изображение


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Idea wspólnej konfederacji Polski i Białorusi
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 25 июн 2012, 05:05 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 31 авг 2010, 23:41
Сообщения: 10060
vanderToki писал(а):
Ах, да. Сейчас всё понятно, спасибо. ;)

Yep, here's the guy. He fully controls KGB, the prosecutor's office, and now also the Ministry of Internal Affairs (police). Rumor has it that he's the one behind the famous terrorist blasts in Minsk and Vitebsk (the ones for which two other guys were executed).

_________________
Изображение


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Idea wspólnej konfederacji Polski i Białorusi
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 25 июн 2012, 13:06 
Не в сети
Оранжевые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 12 апр 2012, 19:37
Сообщения: 54
Откуда: из Польши
Спасибо. Я помню эти взрывы. И о смертной казни тоже. Я просто не знал практически ничего о молодым Лукашенко.
Woloh писал(а):
Many Poles have very little idea how Belarus looks, and how it lives.
Yeah, that's right, even though Belarus is so close to us. Moreover, recently I noticed another problem. Unfortunately, many people I talked to claimed they're not interested in Belarus at all. They don't care what happens there, they're more concerned about Greece, Italy, Spain.


Кстати, говорят, что сегодня день дружбы и единения славян, поэтому всем желаю всего хорошего. ;D


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Idea wspólnej konfederacji Polski i Białorusi
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 25 июн 2012, 13:09 
Не в сети
Черные штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 23 июн 2012, 22:50
Сообщения: 33
Откуда: Warszawa
Woloh писал(а):
Hi Seren, welcome to the forum!

I guess, this is the example why we need topics like that. Many Poles have very little idea how Belarus looks, and how it lives. They make wrong assumptions, and come up with wrong conclusions. And then everybody is surprised why nothing works against Lukashenko. I've met Poles who quite suriously asked if we have Coca Cola sold in Belarus.

Sorry, You are right, I may think a little bit stereotypically :smu:sche_nie:
It's kind of scary, that We know so little about each other.

Woloh писал(а):
First, to put it simple, Seren, Belarus is more advanced than Bulgaria, Romania, or Serbia. Think what you could offer to them, and then you have to add a litlle more.

GDP per capita (2011):

- Poland - 20,334
- Latvia - 15,662
- Belarus - 15,028
- Bulgaria - 13,597
- Romania - 12,476
- Serbia - 10,642
- Ukraine - 7,233
In other words, in 2011 GDP per capita in Belarus was twice higher than in Ukraine.

Second, agriculture is nothing for the Belarus economy. The main pillars are:

1) Oil refinery. Huge oil refinary plants that refine Russian oil. Which means to keep them running, to keep people employed, and the state budget filled we need oil. Main consumers - France and the Baltics. That's why they will always protect Lukashenko, and stop any real sanctions against him, despite their official rethoric.

2) Potassium production. This is THE ONLY natural resource that we have - there's nothing else besides it. Main consumer - China (not Europe, and pretty useless to Poland). Main dependent states - Latvia, and Lithuania. Their seaports in Vetspils and Klaipeda highly depend on this transit. That's another reason why Baltic states will always protect Lukashenko.

3) Machinery production. Trucks produced by MAZ and BelAZ. You might think they are weak in Europe, but they are very strong in the Middle East, Latin America, and of cause the dominant buyer is again China.


1)So it could be a problem to "move away" from Russia, because you need their oil, yea?
In case of rapprochement of our countries, You will need a new source of oil
I don't know if you understeand polish. If you don't understeand that article, I can translate it
http://moto.wp.pl/kat,55194,title,Polsk ... omosc.html
I know, that it is only a discovery and You need real oil industry, but there is possibility that in future we will be able to supply Our own oil to You.
Woloh писал(а):
Bottomline - in Belarus Poland has to compete with two major powers. 1) Russia - because of their oil, and 2) China - because of their huge buying power for our key products. Polad has neither one of the two. These two things fill the Belarusian economy with money, jobs, wealth, and internal political capital.

2) and 3)
So That parts of your economy can function, without big eastern brother?
China could be pleased to see such an idea and invest in our confederation
And still, service area is crucial in modern economy. I dont want to be an ignorant again, so Tell me, please, how it looks in Belarus?
Woloh писал(а):
Now you can gauge how much more difficult the task we discuss here is :)

Yea, but what is simple nowadays :-): ?

================
Woloh писал(а):
There is only one thing that Poland can realistically offer to Belarus to make it interested (and it is only a window of opportunity). Accelerated access into the EU, as well as its markets, skipping all the standing in line and going through criteria, as well as "legitamization" of capital of Lukashenko's oligarchs. A confederation between Poland and Belarus might do just that.

I think that there is more, we can achieve together. In case of creating confederation, We will create bigger, more atractive market. Maybe China or American investors will be more intrested? And also as I said it might be a first step to a bigger confederation
Woloh писал(а):
However, you have to keep in mind that the EU market is also not such a lucrative fruit as it might seem. The market is highly competitive, filled with other players, it is in a bad economic shape with 0 growth. While strong growth in China and Latin America offers many more business opportunities, without any political limitations.

Trust me - a Polish offer to Belarus is a very tough nut to crack.

I know that. I am an Euro sceptic. They ruin our economy, and Trust me, joining EU it disastrous for every country. I agree that eastern countries or Brazil may be more attractive to cooperate with. Thats why, I am going to study international relations between Europe and Asia and learn Chinese :ry_car: I think that no matter if We create confederation, intermarium or keep status quo, We need China not to be in the sphere of russian influence

_________________
Kto jest durniem, niech umrze jako niewolnik


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Idea wspólnej konfederacji Polski i Białorusi
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 25 июн 2012, 15:50 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 29 май 2011, 12:49
Сообщения: 3041
Откуда: Минск
Welcome, Seren.

You wrote:
Seren писал(а):
...And still, service area is crucial in modern economy...


So called "service economy" has different aspects. For example:

"...High-paying manufacturing jobs are rapidly disappearing, only to be replaced by low-paying, and oftentimes menial, service sector jobs that produce absolutely nothing of value, according to the U.S. Labor Department’s 2009 Occupational Employment and Wages report..."

http://economyincrisis.org/content/serv ... ng-over-us

_________________
Все хотят добра. Не отдавайте его.(с)


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Idea wspólnej konfederacji Polski i Białorusi
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 25 июн 2012, 15:59 
Не в сети
Черные штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 23 июн 2012, 22:50
Сообщения: 33
Откуда: Warszawa
I don't think, it is completely true, that service sector jobs are less-paying than manufacturing jobs. I think that it depends from many aspects of economy and for example in western countries it is possible to earn very much in service sector.
In my opinion it is worth to modernise production. Country still product something, but more effectively. In some jobs humans can be replaced by machines, but society will always need human surgeons, lawyers, journalists, gardeners, barbers, computer scientists, law advisors, teachers, coaches and it is possible to mention much more :-):

_________________
Kto jest durniem, niech umrze jako niewolnik


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Idea wspólnej konfederacji Polski i Białorusi
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 25 июн 2012, 16:49 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 31 авг 2010, 23:41
Сообщения: 10060
Seren писал(а):
Sorry, You are wright, I may think a little bit stereotypically
It's kind of scary, that We know so little about each other.


Don't worry, Seren - the same is true for the opposite side. Belarus also lives in informational vacuum about Poland, filled with myths, stereotypes, and occasional propaganda. Probably slightly less misjudgment than in Poland, because a lot of people travel through it on the way to Europe, and some work there. But there's almost nothing about Poland in mass media.

Seren писал(а):
1)So it could be a problem to "move away" from Russia, because you need their oil, yea?


Russia pays huge $ to maintain its imperial status. Until recently keeping Belarus in its orbit was key to that. During Lukashenko's time Russia has provided over $ 50 billion! in subsidies, loans, and tax allowances to Belarus. No EU can beat that. EU doesn't need Belarus as much as Russia does. Loosing Belarus might well lead to disintegration of Russia itself. That's why Russians will be fighting for it to the end.

Seren писал(а):
China could be pleased to see such an idea and invest in our confederation.... Maybe China or American investors will be more intrested?


That's an excellent point! Today there is a very strong reproachment between Belarus and China, which must be making Russia nuts. There's the whole gazillion of reasons for that:

1) It becomes increasingly evident that China aspires Russian Siberia and The Far East. Within the next 30-50 years it will undoubtedly make a move to repossess them from a dying Russia. To do that China will need an additional "stress factor" on the Russian West. They found Belarus to be an ideal playground for that.

This is the reason why China builds its huge presence in Belarus: $ loans, supplies of military equipment, acquisitions of key industrial enterprises, enormous construction projects (they build the whole city for hundreds of thousands of Chinese not far from Minsk), etc, etc.

2) Russia runs out of steam to continue maintaining its level of investment in Belarus. In addition, the Russian public becomes dissatisfied and irritated with the level of reward they get from this investment. In fact, thoughout his reign Lukashenko took a lot of money from the Russians, and gave them almost nothing back, except for few photos with Mr. Putin. But the Russians are victims to their imperial ideology - they need status more than they need good life. Lukashenko knows that, and plays them off. But Russians are not blind, and over time they might just get fed up with Belarus and its dictator. Chinese will be happy to play this card.

===========

Bottomline - both USA and China are highly interested to have a strong player between Germany and Russia. The Polish-Belarusian confederation is ideal for that, where Poland becomes a conduit for the American investment into this venture, and Belarus - a conduit for the Chinese investment. In fact, it is already happening. All that is left is to make Poles and Belarusians talk to each other.

If we work out a well-balanced confederation, which has the right distance between the nations, but at the same time they are close enough to conduct a joint foreign and military policy, we will become the gravity center for the whole Central / Eastern Europe. The Visigrad countries and Ukraine will be the immediate candidates.

_________________
Изображение


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Idea wspólnej konfederacji Polski i Białorusi
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 25 июн 2012, 16:56 
Не в сети
Голубые штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 31 авг 2010, 23:41
Сообщения: 10060
Seren писал(а):
I don't think, it is completely true, that service sector jobs are less-paying than manufacturing jobs. I think that it depends from many aspects of economy and for example in western countries it is possible to earn very much in service sector.

I agree with you.

The service side in the Belarus economy is sub-par. Especially everything that is related to banking, finance, insurance, markets (such as stock exchanges), as well as media, and many others.

I actually don't believe in "service economies" and "non-service economies". It's like "car drivers" and "pedastrians". The fact that you are a pedastrian, doesn't mean you were born that way. It simply means you don't have money for the car. Every economy needs to have a developed service sector, not everyone has achieved it yet.

_________________
Изображение


Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Idea wspólnej konfederacji Polski i Białorusi
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 25 июн 2012, 18:33 
Не в сети
Черные штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 23 июн 2012, 22:50
Сообщения: 33
Откуда: Warszawa
Woloh писал(а):
Don't worry, Seren - the same is true for the opposite side. Belarus also lives in informational vacuum about Poland, filled with myths, stereotypes, and occasional propaganda. Probably slightly less misjudgment than in Poland, because a lot of people travel through it on the way to Europe, and some work there. But there's almost nothing about Poland in mass media.

We have the same problem with medias :du_ma_et:
Instead of such interesting ideas, We can hear only about nonsenses. Media in Poland tell Us about a car accident or about child that ate banana and died :ps_ih:
Nothing interesting about our neighbours :(

Woloh писал(а):

Russia pays huge $ to maintain its imperial status. Until recently keeping Belarus in its orbit was key to that. During Lukashenko's time Russia has provided over $ 50 billion! in subsidies, loans, and tax allowances to Belarus. No EU can beat that. EU doesn't need Belarus as much as Russia does. Loosing Belarus might well lead to disintegration of Russia itself. That's why Russians will be fighting for it to the end.


EU do something different :-): They gives Us for example 10 bilions Euro. But we pay taxes, premiums and when you add some numbers you realise that they gives 10, but steal 14 bilions :-):
Could you tell saomething more? I am just wery interested in geopolitic :-): Why does Russia need Bielarus so much? Is that only because of refineries, or there are other reasons? Are there any symptoms of Russian desintegration? I know that they have problems with muslim republics, and also Chinese colonise Syberia, but other problems of Russia are not visible from Poland.

Woloh писал(а):
That's an excellent point! Today there is a very strong reproachment between Belarus and China, which must be making Russia nuts. There's the whole gazillion of reasons for that:

1) It becomes increasingly evident that China aspires Russian Siberia and The Far East. Within the next 30-50 years it will undoubtedly make a move to repossess them from a dying Russia. To do that China will need an additional "stress factor" on the Russian West. They found Belarus to be an ideal playground for that.

This is the reason why China builds its huge presence in Belarus: $ loans, supplies of military equipment, acquisitions of key industrial enterprises, enormous construction projects (they build the whole city for hundreds of thousands of Chinese not far from Minsk), etc, etc.

Are You not afraid of thousands of Chinese? We have problem in poland because We are becoming an old society. Too little children are being born in Poland. Don't you have the same problem?


===========
Woloh писал(а):
Bottomline - both USA and China are highly interested to have a strong player between Germany and Russia. The Polish-Belarusian confederation is ideal for that, where Poland becomes a conduit for the American investment into this venture, and Belarus - a conduit for the Chinese investment. In fact, it is already happening. All that is left is to make Poles and Belarusians talk to each other.

If we work out a well-balanced confederation, which has the right distance between the nations, but at the same time they are close enough to conduct a joint foreign and military policy, we will become the gravity center for the whole Central / Eastern Europe. The Visigrad countries and Ukraine will be the immediate candidates.

I agree, there is possibility of mass investment similar to that from south Korea. But We can't miss our chance. I am affraid that polish government thinks only about how to please germany so even if they see such a possibility they will do nothing :cry_ing:

_________________
Kto jest durniem, niech umrze jako niewolnik


Последний раз редактировалось Seren 25 июн 2012, 19:10, всего редактировалось 1 раз.

Вернуться к началу
 Профиль  
 
 Заголовок сообщения: Re: Idea wspólnej konfederacji Polski i Białorusi
Сообщение Рейтинг поста: [ ] Добавлено: 25 июн 2012, 18:39 
Не в сети
Черные штаны
Аватара пользователя

Зарегистрирован: 23 июн 2012, 22:50
Сообщения: 33
Откуда: Warszawa
Woloh писал(а):
Seren писал(а):
I don't think, it is completely true, that service sector jobs are less-paying than manufacturing jobs. I think that it depends from many aspects of economy and for example in western countries it is possible to earn very much in service sector.

I agree with you.

The service side in the Belarus economy is sub-par. Especially everything that is related to banking, finance, insurance, markets (such as stock exchanges), as well as media, and many others.

I actually don't believe in "service economies" and "non-service economies". It's like "car drivers" and "pedastrians". The fact that you are a pedastrian, doesn't mean you were born that way. It simply means you don't have money for the car. Every economy needs to have a developed service sector, not everyone has achieved it yet.

Yea, thats the point :-): Both You and We needs many changes in our economic policy. One of that change is to develop the sector, We are speaking about. I know that a lot of money is needed but We say in Poland: Rome wasn't built in a day

_________________
Kto jest durniem, niech umrze jako niewolnik


Вернуться к началу
 Профиль  
 
Показать сообщения за:  Поле сортировки  
Начать новую тему Ответить на тему  [ Сообщений: 707 ]  На страницу Пред.  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 18  След.

Часовой пояс: UTC + 2 часа


Кто сейчас на конференции

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 1


Вы не можете начинать темы
Вы не можете отвечать на сообщения
Вы не можете редактировать свои сообщения
Вы не можете удалять свои сообщения
Вы не можете добавлять вложения

Найти:
Перейти:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group